Settings and search
Kręć się, kręć, wrzeciono. Wić się tobie, wić!
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach projektu " W warsztacie i zagrodzie - ginące zawody w skansenie" zaprasza na Warsztaty przędzenia na wrzecionie i kołowrotku.
Zajęcia odbędą się w dniach od 16 do 20 sierpnia 2011 roku, w godzinach od 8.30 do 14.30, na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego – w budynku plebanii greckokatolickiej ze Szlachtowej. Udział w warsztatach jest bezpłatny, materiały i sprzęt zapewniamy na miejscu.
Obróbka włókien wełnianych, lnianych i konopnych przy użyciu wrzeciona to bardzo stara technika, znana już od neolitu. Kołowrotek stosowany jest od średniowiecza. W drugiej połowie XX wieku te umiejętności niemal zanikły w związku z coraz łatwiejszym dostępem do gotowych wyrobów fabrycznych. Obecnie jest to niezwykle rzadka umiejętność nieznana prawie młodemu pokoleniu. Dlatego warsztaty uczące tych technik są atrakcyjne ze względu na swoją oryginalność, a zarazem przyczyniają się do przetrwania tych zanikających umiejętności.
Sądecczyzna to region, gdzie wciąż żywe są dawne tradycje, lecz szybko zmieniający się świat sprawia, że i tutaj odchodzą one powoli w zapomnienie. Jednym z tych skarbów przeszłości są dawne zawody i rzemiosła. Poprzez organizowane na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego warsztaty, pokazy i lekcje muzealne pragniemy przybliżyć dawne procesy technologiczne i narzędzia, a także dać młodemu pokoleniu okazję spotkania z rzemieślnikami, którzy znają tajniki ginących zawodów i w praktyce wykorzystują umiejętności i wiedzę sięgającą nieraz setek lat wstecz.
Regularne prezentacje ginących zawodów i rękodzieła w warsztatach i zagrodach w Sądeckim Parku Etnograficznym w sezonie turystycznym (maj - październik), od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia skansenu.
Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 441 02 10, dojazd autobusami komunikacji miejskiej linii 25, 27 w kierunku Piątkowej
Sądecki Park Etnograficzny, ul. B. Wieniawy-Długoszowskiego 83 b, 33-300 Nowy Sącz
tel. (018) 441 44 12, dojazd autobusami komunikacji miejskiej linii 14, 15 w kierunku Kunowa
Wejście od strony ulicy B. Wieniawy-Długoszowskiego i od ulicy Lwowskiej 226