Settings and search
EtnoLog – zaloguj się na ludowo!
EtnoLog – zaloguj się na ludowo! to program edukacyjny, w ramach którego młodzi mieszkańcy wsi i miasteczek odkrywają, badają i twórczo rozwijają tradycje ludowe swojej miejscowości. Wychodzą ze szkoły i angażują się w życie społeczności lokalnej, dostrzegając i doceniając oryginalność, specyfikę i bogactwo kultury duchowej i materialnej, którą przez stulecia tworzyli ich przodkowie.
Uczestnicy programu zwracają uwagę na przemiany, jakie zachodzą w tradycjnej kulturze wsi, widoczne np: w obrzędowości rodzinnej czy dorocznej, oraz szukają zanikających często zwyczajów i tradycji. Wyniki swoich badań, obserwacji i odkryć prezentują w Internecie, przedstawiając je mieszkańcom innych regionów Polski
Jak rozpocząć prace w EtnoLogu?
Wybierzcie zjawisko, budowlę lub element kultury ludowej, który wyróżnia Wasz region spośród innych. Zastanówcie się, jakie działania możecie podjąć, aby wybrane zjawisko nie zaginęło, żeby pamięć o nim przetrwała lub żeby stało się popularne wśród młodych mieszkańców okolicy. Przeanalizujcie możliwości, rozpiszcie plan działania, zastanówcie się, do kogo warto zwrócić się o pomoc. Przejdźcie do działania - zróbcie wywiad z najstarszymi mieszkańcami, nakręćcie film o tradycjach w Waszym regionie, zróbcie zdjęcia magicznych miejsc w okolicy. Podzielcie się efektami pracy z innymi: zorganizujcie spotkanie, wystawę, projekcję filmu, a następnie zamieśćcie informacje na EduTuba.pl!
Dla nauczycieli i uczniów realizujących projekty etnograficzne Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało bogaty pakiet wsparcia. Zachęcamy do zapoznania się z działaniami przewidzianymi w roku szkolnym 2011/2012:
- warsztatami z etnografami dla uczniów;
- internetową grą EtnoBingo i EtnoBlogiem;
- EtnoShow – Ogólnopolską prezentacją projektów;
Szczegółów szukajcie na stronie: www.ceo.org.pl/etnolog
Wszystkie działania proponowane w ramach programu EtnoLog - zaloguj się na ludowo! są bezpłatne, a każdy zarejestrowany nauczyciel otrzyma na adres szkoły pakiet powitalny z publikacją pomocniczą i materiałami edukacyjnymi ułatwiającymi realizację tematów etnograficznych w trakcie zajęć.
Program realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. W. Dynowskiego i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.