Settings and search
Ćwiczenia z zapisywania świata
W piątek, 5 października rozpoczyna się pierwsza edycja nieformalnej szkoły reportażu pod nazwą "Ćwiczenia z zapisywania świata", organizowanej przez Ośrodek Teatralny Kana ze Szczecina.
Cykl edukacyjnych spotkań z polską literaturą faktu to próba zachęcenia do czytania i odpowiedzi na pytanie – wprost, a jednocześnie metaforycznie - o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, o ludzi, których spotykamy. Ale i o samych siebie, bo – jak pisał Ryszard Kapuściński – wszyscy o wszystkim za mało wiemy. Przez połączenie wiedzy teoretycznej (wykłady prowadzone przez wybitnych twórców reportażu) z praktyczną (czytania reportaży przez aktorów, warsztaty prowadzone przez praktyków, otwarta czytelnia) zajęcia mają na celu zwrócenie uwagi na literaturę faktu, jako środka do lepszego poznania i rozumienia świata.
Gościem pierwszej edycji będzie Lidia Ostałowska (5-6.X), w kolejnych pojawią się: Jacek Hugo-Bader (16-17.XI), Wojciech Tochman (7.XII) oraz Agata Tuszyńska (14-15.XII).
Każda część projektu składać się będzie z wykładu i spotkania autorskiego, na które organizatorzy zapraszają szeroką publiczność (wstęp wolny) oraz jednej lub dwóch sesji warsztatowych dla osób zainteresowanych literaturą faktu w wymiarze socjologicznym, formalnym, etycznym (ze względu na duże zainteresowanie lista warsztatowiczów już się niestety zamknęła).
Wydarzeniom towarzyszy akcja popularyzacji czytelnictwa, w ramach której w Piwnicy Kany funkcjonować będzie bezpłatna czytelnia (za okazaniem dokumentu tożsamości). Będzie można także odsłuchać nagrań dźwiękowych fragmentów wybranych reportaży w formacie mp3. Książki wszystkich zaproszonych gości dzięki współpracy z wydawnictwem Czarne, dostępne są już do nabycia w Piwnicy.
Program CZĘŚCI I
Piszę o tych, którym trudniej - Lidia Ostałowska.
5-6 PAŹDZIERNIKA
Piątek 5.10.2012 godz. 18.00 / Teatr Kana
Wykład: Opowiedz to - różne formy reportażu.
(Otwarty wykład – wstęp wolny)
Sobota 6.10.2012 godz. 12.00 / Teatr Kana
Warsztat: Wybór tematu reportażu.
(Zamknięte warsztaty)
Sobota 6.10.2012 godz. 18.00 / Teatr Kana
Spotkanie z autorką: Zepchnięci na margines. Cygan to Cygan.
(Otwarte spotkanie dla czytelników – wstęp wolny)
Lidia Ostałowska
"Urodziłam się w 1954 roku w Warszawie. Skończyłam polonistykę na UW. Czytałam Krall, Kapuścińskiego, Szejnert i innych, o których dziś mniej się pamięta. Chciałam być reporterką. (…) Piszę o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. (…) Lubię fotoreportaż i robienie podpisów do zdjęć. Pasjonują mnie formy, w których spotykają się różne rodzaje dokumentu – zapisane w zdjęciu, dźwięku, słowie. Dlatego działam w fundacji dokumentalistów Opowiedz To – Picture This".
Lidia Ostałowska jest autorką książek:
Farby wodne
"Na kanwie życia więźniarki, która malowała `Cyganów doktora Mengele`, Lidia Ostałowska przedstawia historię zagłady europejskich Romów i powojenne zawirowania polityki pamięci. Farby wodne to spokojny reportaż z piekła, książka, której nie można zapomnieć".
Irena Grudzińska-Gross
Cygan to Cygan
"Jakże niezwykły jest świat Cyganów, o którym tak przejmująco opowiada Lidia Ostałowska! Ileż tu przewija się losów najdziwniejszych, ileż zdumiewających historii. Te świetne, napisane z pasją i humanizmem reportaże odsłaniają zagadkową i fascynującą rzeczywistość, w którą książka Ostałowskiej wciąga od pierwszej strony".
Ryszard Kapuściński
Bolało jeszcze bardziej
"To prawdziwa wizytówka kunsztu reporterskiego Lidii — zbiór tekstów o polskim bólu. Tym z wielokulturowych Mazur, upadającego pegeeru i bezrobotnych Bałut. Część powstała ponad dekadę temu, ale nie straciły aktualności dzięki zdolnościom autorki do podsłuchiwania, rozmawiania i obserwacji. Z mozaiki ludzkich problemów wyłania się obraz kraju w wiecznej transformacji, żyjącego przeszłością i nieodkupionymi winami. Kraju poranionego od morza do gór."
Sylwia Chutnik
Ilość miejsc na warsztatach ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (zapisy na weronika@kana.art.pl) lub pod nr tel. 914330388, 914341561).
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.