Settings and search
5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
W październiku i listopadzie Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zaprasza widzów na wyjątkową ucztę filmową, której osią programową jest kino Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się kino z Japonii.
Tegoroczna edycja skupi się na mało znanej w Polsce kinematografii tajwańskiej. Obok najnowszych produkcji, w sekcji Focus: Tajwan znajdą się mistrzowskie filmy Hou Hsiao-hsiena, jednego z inicjatorów i najważniejszych artystów ruchu nazywanego nową falą tajwańską. Program sekcji uzupełnią wybrane tytuły innych ważnych nowofalowych twórców: Edwarda Yanga, Tsai Ming-lianga, Anga Lee.
Festiwal otworzy premierowo pokazywany w Polsce film Hsiao Ya-chuana, "Taipei Exchanges" (Di 36 ge gu shi, Tajwan 2010), za którego produkcję odpowiedzialny był sam Hou Hsiao-hsien. Reżyser opowiada w nim historię Doris. Porzuciwszy stałą pracę, razem z siostrą Josie realizuje swoje marzenie – otwiera kawiarnię. Ta niebawem przeradza się w miejsce wymiany opowieści, usług i najdziwniejszych przedmiotów pod słońcem.
Podczas piątej odsłony Pięciu Smaków ponownie zaprezentujemy sekcję Taste of Korea, będącą kontynuacją zeszłorocznego przeglądu współczesnego kina Korei Południowej. W tym roku program koreański obejmuje wybór najciekawszych tytułów ostatnich lat. Festiwal zamknie "Posępna noc" (Passugun/ Bleak Night, Korea Płd. 2010), który w szeregu retrospekcji analizuje dramatyczny wybór jednego z trójki przyjaciół. Debiut Yoon Sung-hyuna wyróżniony został na ubiegłorocznym MFF w Busan nagrodą New Currents.
Perełkami sekcji będą także pokazywane po raz pierwszy w Polsce filmy Hong Sang-soo, uznawanego za jednego z najoryginalniejszych współczesnych reżyserów koreańskich, oraz "Nocny połów" (Paranmanjang/ Night Fishing, Korea Płd. 2011), wyreżyserowany przez duet PARKing CHANce, czyli braci Park Chan-kyonga i Park Chan-wooka.
Tradycyjnie już, program festiwalu to także sekcja Nowe Kino Azji, w którą wpisują się najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Tajlandia, Filipiny. W sekcji znajdzie się – po raz pierwszy w historii festiwalu – kino z Japonii. Jedną z najważniejszych polskich premier w tej sekcji będzie pokaz filmu "13 zabójców" (Jûsan-nin no shikaku/ 13 Assasins, Japonia 2010) Takashiego Miike. Nominowany w zeszłym roku do Złotego Lwa tytuł to remake klasycznego dzieła kina samurajskiego z 1963 roku w reżyserii Kudo Eiichiego.
Wśród produkcji z Japonii znajdą się również filmy powstałe w studiu Sushi Typhoon: "Cold Fish" (Tsumetai nettaigyo, reż. Shion Sono, Japonia 2010) oraz "Karate-Robo Zaborgar" (Denjin Zabôgâ: Gekijô-ban, reż. Noboru Iguchi, Japonia 2011). Sushi Typhoon stawia na kino pełne zawrotnej akcji i przemocy, dedykując swoje produkcje publiczności, która "pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość".
Nową sekcją w programie festiwalu jest Azja w obiektywie, która prezentuje spojrzenia na Azję z perspektywy Europejczyków. Bohaterem pierwszego z prezentowanych filmów, "Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim" (Anam, il Senzanome. L`ultima intervista a Tiziano Terzani, reż. Mario Zanot, Włochy, 2004), jest zmarły w 2004 roku Tiziano Terzani, wybitny włoski dziennikarz, pisarz, podróżnik i wielbiciel Azji. Drugim wydarzeniem sekcji będzie projekcja filmu Pawła Kloca "Kołysanka z Phnom Penh" (Polska 2011, 103`), pełnometrażowego debiutu polskiego dokumentalisty, zrealizowanego w stolicy Kambodży. Reżyser przygląda się codziennemu życiu w Phnom Penh z nietypowej perspektywy cudzoziemca mieszkającego w Azji ponad 20 lat.
Festiwal Filmowy Pięć Smaków od 2007 roku prezentuje zarówno współczesne, jak i klasyczne dzieła kinematografii z regionu Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami (wśród dotychczasowych gości festiwalu byli m.in. Pen-ek Ratanaruang, Ho Tzu Nyen, Chuyen Bui Thac) oraz wydarzenia specjalne (wystawy, wykłady, panele dyskusyjne), które prezentują szerszy kontekst kulturowy, społeczny i historyczny wybranych krajów.
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się między 19 a 26 października w Warszawie w kinie Muranów i KINO.LABie. Jeszcze w październiku program odwiedzi Kraków (26-31 października, Kino pod Baranami), a w listopadzie – Poznań (12-15 listopada, kino Muza).
Więcej informacji o festiwalu