Settings and search
4. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES, Bytom
Festiwal nie stawia barier tematycznych, stylistycznych, gatunkowych czy formalnych, jest otwarty na twórców doświadczonych i na debiutantów. BCKino zaprezentuje zamykający się w dwóch godzinach blok filmów krótkometrażowych (ok. 10 filmów). 12 kwietnia godz. 18:30 Bytomskie Centrum Kultury.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte.
Ideą przewodnią Festiwalu „Short Waves” jest próba udowodnienia, że polskie kino żyje, że ciągle coś w nim buzuje, coś nowego się rodzi. To nie donkiszoteria, to fakt! Na rozległą tematykę filmową dobrzej jest spojrzeć przez pryzmat detalu. Podczas festiwalu oceniana jest polska twórczość krótkometrażowa. Między 12 a 28 kwietnia Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES odwiedzi ponad 30 polskich i kilkanaście zagranicznych miast (m.in. Berlin, Dublin, Helsinki, Londyn, Porto, Praga) zatrzyma się też na dłużej w Poznaniu.
W bytomskim BCKinie zagości 12 kwietnia od godz. 18.30. Publiczność wybierze najlepszy spośród 10 prezentowanych filmów. Festiwal nie stawia barier tematycznych, stylistycznych, gatunkowych czy formalnych. Jest otwarty na twórców doświadczonych i na debiutantów, jedynym kryterium jest długość filmu: nie może przekraczać 30 minut.
ZOBACZYMY:
1. WSZYSTKO W PORZĄDKU
Reż. Filip Lisowski / 2011 / 11`
Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Bohater przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.
2. TELOGEN
Reż. Alan Kępski / 2012 / 4`
Transgresje ciała, metamorfozy wizerunku, morfologia włosa. W roli głównej ekscentryczna modowa blogerka Coco Mayaki.
3. SNĘPOWINA
Reż. Marta Pajek / 2011 / 14`
Animacja na granicy snu i jawy. O trudnościach z rannym wstawaniem, niedojedzonym barszczu i tytułowej snępowinie - przewodzie łączącym wody płodowe marzeń sennych z łożyskiem rzeczywistości.
4. ROZMOWA
Reż. Piotr Sułkowski / 2011 / 17`
Dokumentalna historia kobiety, która wychodzi z więzienia na przepustkę. Rozpościera się przed nią wszechświat niedostępnych dotąd emocji i przeżyć. Niezwykły sposób opowiadania to zasługa zarówno reżysera, jak też i głównej bohaterki.
5. ZWIERZĘ BEZ NOGI (FISZ EMADE)
Reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński / 2011 / 4`
Fisz i Emade idą tropem Beastie Boys i przechodzą... na emeryturę. Spacerek staruszków po mieście przy bujających rytmach hip-hopu.
6. SIŁACZKA
Reż. Aleksander Pawluczuk / 2012 / 7`
Dokument o silnej kobiecie, dosłownie i w przenośni. Bohaterka - Dorota Jadczak - nie traci uroku i wdzięku, nawet gdy pręży mięśnie.
7. ISLA
Reż. Małgorzata Grygierczyk / 2011 / 1`
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.
8. NOISE
Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7`
Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.
9. NAUKA JAZDY
Reż. Emi Mazurkiewicz / 2011 / 13`
Próba sił w ciasnym wnętrzu samochodu rodziców. Trzy siostry i jedna kierownica. Podskórne napięcia, konflikty, ukryta agresja, obawa przed odrzuceniem i miłość. Krótko: rodzina.
10. KRZYŻÓWKA DNIA (BRODKA)
Reż. Krzysztof Skonieczny / 2011 / 4`
Kalejdoskop animacji: szereg technik i artystów, dynamiczny montaż. Krzyżówkę rozwiązuje Monika Brodka.
Łączny czas projekcji: 82`
Dla widzów biorących udział w plebiscycie publiczności przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte.