Settings and search
Poza instytucjami i rynkiem. Nieformalne obiegi treści w Sieci
Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Zhakować kulturę”, który przygotowali Mirosław Filiciak i Alek Tarkowski. Spotkanie wprowadzi w tematykę alternatywnych obiegów treści kultury - z uwzględnieniem zjawisk ekonomii nieformalnej.
Spotkanie odbędzie się 6 marca we wtorek o godz. 18.00. Prowadzą je Alek Tarkowski i Mirek Filiciak, gościem spotkania będzie Tomasz Rakowski.
Sieciowy model dzielenia się i współpracy, spopularyzowany za sprawą narzędzi internetowych, zmienił dawnych „konsumentów” i „odbiorców” mediów w twórców i pośredników w dostępie do treści kultury. Umożliwił też nowe formy mobilizacji społecznej. Nowe technologie i ich użytkownicy „zhakowali” kulturę. Równocześnie w dyskusji o własności intelektualnej, zdominowana przez dekady przez kwestię interesów posiadaczy praw, pojawiły nowe hasła: domena publiczna, wolna kultura, prawa podstawowe użytkowników, piractwo.
Wąska regulacja przemysłów kultury stała się kluczowym czynnikiem rozwoju społeczeństwa. Jak pogodzić te obszary? Czy to, co dzieje się w internecie, jest konkurencją dla instytucji kultury? Jak mogłyby wyglądać sojusze pomiędzy światem kultury zinstytucjonalizowanej a uczestnikami oddolnych praktyk sieciowych? Gdzie tkwią potencjalne źródła napięć? Na ile obserwowane w internecie (i w dużej mierze przez internet umożliwiane) formy mobilizacji społecznej, dają się przenosić poza Sieć? Wreszcie: jakie formy regulacji pozwolą użytkownikom na czerpanie maksimum korzyści z tej sytuacji?
„Zhakować kulturę”
Cykl spotkań przygotowany przez Mirosława Filiciaka(SWPS) i Alka Tarkowskiego z "Centrum Cyfrowego Projekt: Polska", których zainteresowania ogniskują się na przecięciu zjawisk kultury współczesnej i mediów cyfrowych, będzie szansą na poszukanie odpowiedzi na bardzo aktualne pytania o nieformalne obiegi kultury. Nie ma wątpliwości, że sieciowy model dzielenia się i współpracy, spopularyzowany za sprawą narzędzi internetowych, zmienił dawnych “konsumentów” i “odbiorców” mediów w twórców i pośredników w dostępie do treści kultury. Umożliwił też nowe formy mobilizacji społecznej. Nowe technologie i ich użytkownicy "zhakowali" kulturę. Jednak naiwnością byłoby uznanie, że w obszarze kultury brak jest pośredników. Bliższe prawdy jest inne stwierdzenie: pozycja tradycyjnych pośredników osłabła, a równocześnie pojawili się nowi - często w postaci usług internetowych czy po prostu kodu.
Równocześnie w dyskusji o własności intelektualnej, zdominowana przez dekady przez kwestię interesów posiadaczy praw, pojawiły nowe hasła: domena publiczna, wolna kultura, prawa podstawowe użytkowników, piractwo. Wąska regulacja przemysłów kultury stała się kluczowym czynnikiem rozwoju społeczeństwa.
Jak pogodzić te obszary? Czy to, co dzieje się w internecie, jest konkurencją dla instytucji kultury? Jak mogłyby wyglądać sojusze pomiędzy światem kultury zinstytucjonalizowanej a uczestnikami oddolnych praktyk sieciowych? Gdzie tkwią potencjalne źródła napięć? Na ile obserwowane w internecie (i w dużej mierze przez internet umożliwiane) formy mobilizacji społecznej, dają się przenosić poza Sieć? Wreszcie: jakie formy regulacji pozwolą użytkownikom na czerpanie maksimum korzyści z tej sytuacji?
Zadaniem cyklu jest szukanie odpowiedzi na te pytania i diagnoza przemian ekosystemu kultury i wynikających z nich konfliktów i możliwości. Idea spotkań wpisuje się również w szerszy kontekst poszukiwania nowych, humanistycznych modeli regulacji procesów produkcji i wymiany, szczególnie aktualny w czasie, gdy tradycyjne instytucje je regulujące straciły na wiarygodności.
W programie:
6 marca, godz. 18.00 - Poza instytucjami i rynkiem. Nieformalne obiegi treści w Sieci.
prowadzenie: Alek Tarkowski, uczestnicy rozmowy: Mirek Filiciak oraz Tomasz Rakowski (UW)
Spotkanie wprowadzające w tematykę alternatywnych obiegów treści kultury - z uwzględnieniem zjawisk ekonomii nieformalnej. Kliknij, aby przeczytać więcej >>
20 marca, godz. 18.00 - Domena publiczna: jak myśleć o kulturze jako o dobru wspólnym?
Techno-społecznicy, 26 kwietnia, g. 18.00.
spotkanie przygotowane we współpracy z ZARS.
8 maja, godz. 18.00 - Od bitów do atomów. Jak wypracowane w sieci modele tworzenia i współpracy mogą zmieniać świat kultury (i nie tylko).
prowadzenie: Mirek Filiciak, Alek Tarkowski, gościem spotkania będzie Olivier Schulbaum (Platoniq.net, Barcelona);
uzupełnieniem spotkania będzie poprowadzony przez gościa warsztat.
Partner cyklu: Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.
źródło: www.artmuseum.pl