Ustawienia i wyszukiwarka
Konferencja naukowa: Społeczeństwo polskie dziś: samoświadomość, uznanie, edukacja | 8-9.12
Społeczeństwo polskie, nazywane społeczeństwem czasu transformacji, podobnie jak kiedyś na początku XIX wieku, potrzebuje „uznania się w jestestwie swoim”, potrzebuje rozpoznania, czym jest i jakie może sobie obrać cele. Musi ono przezwyciężyć stan rozbicia i atrofii więzi społecznych, i rozpatrując na nowo swoją tradycję, sztukę i historię, ważne dla swego istnienia fakty i teksty kultury, źródła spójności, zróżnicowanie i miejsce w świecie – wyjść ku konstrukcji przyszłości, rozumianej jako wspólne dobro.
Refleksja nad wskazanymi wyżej zagadnieniami odbywa się cząstkowo, głównie na polu publicystyki oraz sporów społecznych; brakuje rzetelnych badań naukowych. Pojawia się potrzeba – naukowa i społeczna – by udzielić choćby tymczasowych odpowiedzi na kluczowe dla trwania naszej społeczności pytania.
Rozpoznanie takie powinno się dokonać na gruncie nauk humanistycznych, nauk społecznych i nauk o sztuce, wspomaganych przez prawo, ekonomię, nauki o informacji, technice i środowisku – podczas spotkania specjalistów z różnych dyscyplin.
Zwołane zostało ono na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, będącym miejscem zetknięcia dawnych tradycji i wyzwań współczesności, przy współudziale Narodowego Centrum Kultury, rozpoczynającego nową fazę długofalowych badań naukowych nad kulturą naszego społeczeństwa. Wyznaczone przez NCK pola poszukiwań są bardzo istotną inspiracją dla społeczności naukowej.
Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na Facebooku.