Ustawienia i wyszukiwarka
Za nami czwarta edycja Letniej Akademii Rękodzieła i Sztuki!
25 lipca 2020 roku zakończyliśmy czwartą już edycję Letniej Akademii Rękodzieła i Sztuki – 9-dniowego kursu rzemiosła artystycznego I stopnia, skierowanego do animatorów kultury i pracowników samorządowych instytucji kultury.
Organizacja Letniej Akademii Rękodzieła i Sztuki w Łucznicy miała na celu wzmocnienie kompetencji kadr kultury dotyczących rękodzieła artystycznego, wymianę doświadczeń, a jednocześnie inspirację do tworzenia pracowni edukacji artystycznych i rękodzieła w społecznościach lokalnych.
W tym roku uczestniczki i uczestnicy podnosili swoje kwalifikacje zawodowe na kursach wikliny, ceramiki, sitodruku, witrażu. Kursy rękodzieła poprowadzili najlepsi metodycy rękodzieła artystycznego: Grzegorz Gorgdat (wiklina), Anna Ludwicka (sitodruk), Justyna Skowyrska Górska (ceramika), Aleksandra Herisz (witraż); programowo i organizacyjnie realizację Letniej Akademii wsparły: Zofia Bisiak, Agata Poszytek, Małgorzata Kowalska ze Stowarzyszenia Akademia Łucznica.
Letnia Akademia to nie tylko rękodzieło artystyczne, ale także bogaty program spotkań i wykładów, których tematyka skupia się na potencjałach lokalnego dziedzictwa kulturowego i sposobach twórczego ich wykorzystania. Podczas wspólnych, łucznicowych wieczorów animatorzy i animatorki kultury mieli okazję wysłuchać wykładów i prelekcji doświadczonych twórców, artystów, wykorzystujących rękodzieło do ożywiania i pielęgnowania lokalnych tradycji, do tworzenia dialogu międzypokoleniowego i więzi społecznych.
Efekty prac uczestniczek i uczestników Letniej Akademii już tradycyjnie podziwialiśmy na wernisażu, któremu towarzyszyły pieczenie chleba, degustacja lokalnych przysmaków oraz wspaniałe opowieści o tajnikach rękodzieła artystycznego.
Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Letniej Akademii Rękodzieła i Sztuki gratulujemy zdobytych umiejętności i wspaniałych efektów twórczych, a Stowarzyszeniu Akademia Łucznica dziękujemy za owocną współpracę.
Relacje uczestników:
„Możliwość uczestniczenia w LARiS to nie tylko okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy dzielą twoje zainteresowania i pasje ale także możliwość rozwoju osobistego, poznawanie nowych technik, odkrycie nowych materiałów w twórczości.
W czasie warsztatów można było się nauczyć czegoś nowego – osobiście odkryłam na nowo materiały, o których wiedziałam, że istnieją, lecz jakbym zapomniała o ich istnieniu.
Duże brawa i podziękowania dla instruktorów, w szczególności Justynie za kreatywną atmosferę, wiedzę oraz cierpliwość w jej przekazywaniu.
Mam nadzieję że w przyszłym roku także będę miała przywilej uczestniczenia w Akademii.”
Urszula Kaszewska