Ustawienia i wyszukiwarka
To był dobry rok dla Kadry Kultury!
Dziękujemy Wam za ostatnie 12 miesięcy: Waszą obecność na naszych szkoleniach, webinariach, wizytach studyjnych i konferencjach!
Rok 2018 upłynął nam pod znakiem świętowania! Wiosną rozpoczęliśmy realizację projektu Murale Polskiej Niepodległości. W konkursie na opracowanie koncepcji działań edukacyjno-artystycznych dla uczniów szkół podstawowych, wyłoniliśmy dziesięciu laureatów. Kilka miesięcy warsztatów, wykładów, gier miejskich, spacerów historycznych zaowocowało powstaniem dziesięciu murali nawiązujących do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W realizację projektu zaangażowali się uczniowie 100 szkół podstawowych z całego kraju!
W mijającym roku świętowaliśmy także samą ideę świętowania – w różnych jej wymiarach, od celebrowania lokalnych tradycji i elementów dziedzictwa, przez uroczystości rodzinne, sąsiedzkie i religijne, aż po rocznice istotnych wydarzeń. Pod hasłem „animacja + świętowanie” spotkaliśmy się w Białymstoku, gdzie odbyła się VIII Ogólnopolska Giełda Projektów. Autorzy 20 najciekawszych praktyk kulturalnych, nawiązujących do tegorocznego motywu przewodniego, zaprezentowali swoje pomysły w czasie sesji plenarnej. Kolejnych 18 projektów poznaliśmy w ramach sesji posterowej. Ponad 200 animatorów i animatorek kultury z całej Polski wzięło udział także w sesjach stolikowych, warsztatach i wizytach studyjnych w najciekawszych instytucjach kultury na Podlasiu. Odwiedziliśmy m.in. Sejny, Supraśl, Krasnogrudę i Tykocin. Kolejny raz mieliśmy szczęście do lokalnych partnerów – tegoroczna Giełda nie udałaby się, gdyby nie wsparcie Białostockiego Ośrodka Kultury i Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.
Kolejnym ważnym dla nas wydarzeniem była III Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze”, która już na stałe zapisała się w kalendarzach osób, zajmujących się współpracą z wolontariuszami. W Muzeum Narodowym w Warszawie spotkaliśmy się z ponad 100 koordynatorami wolontariatu z całej Polski. Uczestnicy wysłuchali prezentacji dobrych praktyk, wzięli udział w panelach eksperckich i warsztatach, które w tym roku koncentrowały się wokół wolontariatu młodzieżowego, wolontariatu dla dziedzictwa oraz – szczególnie nam bliskiego – wolontariatu jako narzędzia kształcenia kadr kultury.
O wsparciu kadry kultury nie tylko mówiliśmy podczas konferencji – przez cały rok działaliśmy, żeby wspierać Was w Waszej codziennej pracy. Naszą perłę w koronie, czyli portal Pracujwkulturze.nck.pl zaprezentowaliśmy w odświeżonej, unowocześnionej wersji. Zmienił się jego wygląd, ale nie to, co najważniejsze. Nadal jest jedynym portalem w Polsce, na którym codziennie znajdziecie ogłoszenia o pracę w sektorze kultury z całego kraju!
Tym, którzy już znaleźli pracę w kulturze, zaproponowaliśmy szereg warsztatów wzmacniających ich kompetencje. Tradycyjnie w naszej ofercie pojawiły się szkolenia z cyklu „Kultura bez wyjątku”, „Wsparcie Amatorskiego Ruchu Artystycznego” „Zarządzanie w kulturze” oraz bezpłatne webinaria. Od maja do listopada regularnie spotykaliśmy się z przedstawicielami 20 instytucji kultury, które wzięły udział w programie „Zaproś nas do siebie!”. Zaprosiliśmy ich na wizyty studyjne do instytucji kultury z całego kraju, podpatrując, jak w kreatywny sposób można czerpać z zasobów lokalnego dziedzictwa. W tym roku „Zaproś nas do siebie!” wzbogaciliśmy wizyty studyjne w dwóch ośrodkach, które uczestniczyły w zeszłorocznej edycji programu. W ramach „Zaproś Masters” odwiedziliśmy Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu oraz Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.
Nie zapomnieliśmy też o tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w sektorze kultury. Jak co roku, studentów i absolwentów zaprosiliśmy do udziału w trzech edycjach programu „Staże w instytucjach kultury” oraz szkoleniu dla najlepszych stażystów.
Co przygotowujemy na najbliższe 12 miesięcy? Kolejne szkolenia i webinaria, IX Ogólnopolską Giełdę Projektów, następną edycję programu „Zaproś nas do siebie!”. Nie żegnamy się jeszcze z Muralami Polskiej Niepodległości, a program „Staże w instytucjach kultury” czekają zmiany. O szczegółach już wkrótce!