O projekcie
Czym jest Projektowanie uniwersalne kultury - dostępność w instytucjach kultury?
Jest to projekt, który podejmuje temat dostępności i włączania osób ze szczególnymi potrzebami i seniorów w działania instytucji kultury. Jego celem jest poprawa dostępności instytucji kultury w przygotowaniu i realizacji oferty.
Bazą dla wszelkich działań projektowych jest „Model dostępnej kultury”, dokument wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier i partnera międzynarodowego – niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur, w ramach projektu „Kultura bez barier” finansowanego ze środków europejskich.
Zachęcamy do zapoznania się z Modelem dostępnej kultury.
Projekt składa się z 4 zadań:
Zadanie 1: Przedsięwzięcie szkoleniowo-grantowe
Zadanie 2: Program przygotowania do staży, praktyk, wolontariatu i zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w instytucji kultury
Zadanie 3: Budowa kompetencji w zakresie wdrażania dostępności
Zadanie 4: Centrum Kompetencji
W Zadaniu 1 oferujemy wsparcie kompetencyjne i inwestycyjne w zakresie wypracowania i wdrożenia strategii modelu dostępności.
Rezultatem przedsięwzięć szkoleniowych i grantowych ma być systemowa zmiana, polegająca na zwiększeniu dostępności, rozumianej nie tylko jako likwidacja barier technicznych, architektonicznych, ale również jako standard kreowania i projektowania oferty kulturalnej przy partycypacyjnym udziale osób z grupy docelowej projektu, tj. osób ze szczególnymi potrzebami.
Zadanie ma dwa etapy:
I etap: przedsięwzięcie szkoleniowe
Wyłonione w konkursie instytucje wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach, wizytach studyjnych i skorzystają z tutoringu. Dzięki zdobytej wiedzy i przy wsparciu ekspertów, wypracują autodiagnozę oraz strategię wdrożeniową modelu dostępności dla swojej instytucji.
Kto może aplikować?
Samorządowe instytucje kultury.
Z czego skorzysta instytucja w ramach programu?
Z bezpłatnych szkoleń stacjonarnych, wizyt studyjnych oraz z tutoringu.
Zadania instytucji, biorącej udział w programie:
Opracowanie autodiagnozy i strategii wdrożeniowej modelu dostępności, przy wsparciu tutorów.
II etap: przedsięwzięcie grantowe
W tym etapie instytucje kultury będą mogły aplikować o środki na wdrożenie wypracowanej w I etapie strategii dostępności. Będziemy przyznawać granty w wysokości od 150 000 do 500 000 zł. W programie nie wymagamy wkładu własnego.
Kto może aplikować?
Instytucje, które ukończyły z powodzeniem I etap programu
Z czego skorzysta instytucja w ramach II etapu?
Ze środków finansowych.
Zadanie instytucji, biorącej udział w II etapie:
Wdrożenie strategii dostępności wypracowanej w ramach I etapu oraz przygotowanie i zorganizowanie dwóch wzorcowych wydarzeń kulturalnych dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Ważne daty:
Otwarcie I naboru: 22 marca 2024 r.
Zamknięcie I naboru: 15 kwietnia 2024 roku do godziny 15.00.
Etap szkoleń: 2024 rok; długość: ok 7 miesięcy.
Dodatkowa informacja:
W I naborze wsparcie otrzyma ok. 30 instytucji.
Dla Zadania 1 przewidujemy także II nabór, który otworzymy w lutym 2025 roku.
W II naborze wsparcie otrzyma ok. 50 instytucji.
Program skierowany jest do kadry zarządzającej, pracowników działów kadr oraz koordynatorów dostępności. Pozwoli przygotować instytucję kultury do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, przyjęcia ich na praktyki, staże lub wolontariat. W ramach szkoleń zapewnimy wsparcie w wypracowaniu zasad i metodyki realizacji zatrudnienia, praktyk, staży lub wolontariatu dla osób z niepełnosprawnościami, jak również w przygotowaniu pracowników instytucji do współpracy z OzN jako członkami zespołu. W ramach programu przeprowadzimy także ocenę dostępności instytucji (przestrzeni i materiałów cyfrowych).
Do udziału w programie zapraszamy zarówno instytucje kultury samorządowe, jak i państwowe.
- I edycja: muzea (15 instytucji), realizacja w 2025 r., nabór w 2024 r.
- II edycja: teatry, filharmonie, opery, instytucje muzyczne (15 instytucji), realizacja w 2026 r. Nabór w listopadzie 2025 r.
- III edycja: centra i ośrodki kultury oraz biblioteki (15 instytucji), realizacja w 2026 r. Nabór w listopadzie 2025 r.
Podsumowanie:
Co?
Bezpłatne szkolenia dla pracowników i osób zarządzających dotyczące współpracy i zatrudniania OzN oraz ocena dostępności dla instytucji.
Dla kogo?
Dla zespołów instytucji kultury, składających się z kadry zarządzającej, pracowników działów kadr, koordynatorów dostępności.
Kto może aplikować?
Instytucje kultury (samorządowe/państwowe/współprowadzone).
To Zadanie kierujemy do trzydziestu instytucji kultury: dziesięciu bibliotek i domów kultury, dziesięciu muzeów i dziesięciu teatrów oraz instytucji muzycznych. Program szkoleniowy dla instytucji wyłonionych w naborze będzie trwał 10 miesięcy i rozpocznie się w marcu 2025 roku. Zrealizowane zostaną szkolenia stacjonarne, wizyty studyjne, szkolenia online i tutoring. Ważną rolę w szkoleniach odegrają samorzecznicy. Celem procesu szkoleniowego będzie rozwijanie umiejętności projektowania i realizacji dostępnej oferty kulturalnej, zgodnej ze standardem dostępności.
Podsumowanie:
Co?
Bezpłatny, kompleksowy program szkoleniowy, rozbudowany o wizyty studyjne.
Dla kogo?
Dla zespołów instytucji kultury, które dopiero zaczynają pracę nad dostępnością swojej oferty i chciałby się otworzyć na współpracę z osobami ze szczególnymi potrzebami i seniorami.
Kto może aplikować?
Instytucje kultury (samorządowe/państwowe/współprowadzone). Mamy przewidzianych 30 miejsc: 10 dla bibliotek i domów kultury, 10 dla muzeów, 10 dla teatrów i instytucji muzycznych.
Kiedy aplikować?
W styczniu 2025 roku, przewidujemy tylko jeden nabór.
W styczniu 2025 roku rozpoczną się trzy edycje regionalne Laboratorium dostępności. Laboratorium dostępności to bezpłatny, roczny cykl szkoleniowy dla obecnych i potencjalnych koordynatorów dostępności w kulturze, którzy zostaną wyłonieni w otwartym naborze. Uczestnicy wezmą udział w trzech szkoleniach stacjonarnych prowadzonych metodą Design Thinking - dla każdej edycji regionalnej szkolenia będą organizowane w innym mieście. Program przewiduje również szkolenia online, webinaria, e-learning oraz tutoring indywidualny i grupowy. Każdy uczestnik otrzyma do wypełnienia karty pracy i zadanie indywidualne. Uczestnicy, którzy przejdą przez wszystkie etapy szkolenia i zaliczą test wiedzy uzyskają certyfikaty.
Podsumowanie:
Co?
Bezpłatny, roczny program szkoleniowy dla obecnych i potencjalnych koordynatorów dostępności z sektora kultury.
Dla kogo?
Dla osób fizycznych, które pracują lub współpracują z instytucją kultury lub organizacją pozarządową działającą w sektorze kultury.
Kto może aplikować?
Każdy, kto chce zajmować się dostępnością w kulturze i jest związany z instytucją lub NGO z sektora kultury. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z preferencyjnych warunków naboru.
Kiedy aplikować?
W październiku 2024 roku, przewidujemy jeden nabór wspólny dla trzech edycji regionalnych.
Komponent 3.3 jest już realizowany przez wyłonioną grupę 221 instytucji kultury i organizacji pozarządowych, która przez lata 2024–2026 będzie uczestniczyć w programie szkoleń z zakresu dostępności i projektowania uniwersalnego. W ramach tego komponentu zorganizujemy w ciągu 3 lat niemal 30 różnorodnych wydarzeń szkoleniowych, w tym szkoleń stacjonarnych i online, webinariów oraz kursów e-learningowych.
Dodatkowo, dla uczestników przygotowano serię wprowadzających webinariów, które są dostępne na kanale YouTube NCK z tłumaczeniem na PJM oraz napisami.
Kto bierze udział?
Uczestnikami projektu są pracownicy publicznych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury, wyłonieni podczas wcześniejszych naborów.
Publiczne instytucje kultury - należy rozumieć państwową lub samorządową osobę prawną, dla której działalność kulturalna jest podstawowym celem statutowym (nie stanowiącym jednocześnie działalności gospodarczej), prowadzona w szczególności w formie: muzeów, biur wystaw artystycznych, galerii i centrów sztuki, bibliotek, domów i ośrodków kultury, świetlic i klubów. (Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).
Organizacje pozarządowych działające w obszarze kultury (NGO) - należy rozumieć niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych; niedziałające w celu osiągnięcia zysku - osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.” (art. 3 ust 2). (Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) dla których działalność kulturalna mieści się w celach statutowych.
Lista instytucji przyjętych do Komponentu 3.3 znajduje się w zakładce Do pobrania.
Termin: 29.11-2.12.2024 r.
Temat: Partycypacja: angażowanie osób ze szczególnymi potrzebami w działania i budowanie relacji z osobami ze szczególnymi potrzebami.
Prowadząca: Małgorzata Jędrzejewska
Czas: 2 x 4,5 h
Formularz rejestacyjny - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA
Termin: 3-4.12.2024 r.
Temat: Jak pracować z grupą różnorodną?
Prowadząca: Joanna Nidzińska
Czas: 2 x 4,5 h
Formularz rejestracyjny - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA
Termin: 10-11.12.2024 r.
Temat: Jak stworzyć dostępną wystawę?
Prowadzący: Rafał Lis
Czas: 2 x 4,5 h
Formularz rejestracyjny dostępny jest do 29 listopada do godz. 9:00.
Termin: 12-13.12.2024 r.
Temat: Jak zorganizować dostępne wydarzenie kulturalne?
Prowadzący: Rafał Lis
Czas: 2 x 4,5 h
Formularz rejestracyjny dostępny jest do 3 grudnia do godz. 9:00
Centrum Kompetencji to pilotażowe działanie mające na celu wsparcie instytucji kultury w zakresie organizowania wydarzeń kulturalnych zgodnie z wymogami dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) i osób starszych. Działalność CK będzie dotyczyła wsparcia w zakresie bezpłatnego użyczenia sprzętu, doradztwa eksperckiego w zakresie dostępności, usług tłumaczy polskiego języka migowego oraz usług asysty OzN.
Pracujemy nad szczegółami, wkrótce opowiemy więcej.