Settings and search
Rusza nabór do Laboratorium Dostępności
Zapraszamy do udziału w naborze do Laboratorium Dostępności - bezpłatnego, rocznego programu szkoleniowego dla obecnych i przyszłych koordynatorek i koordynatorów dostępności, pracujących w kulturze. W ramach programu odbędą się trzy edycje regionalne ze szkoleniami stacjonarnymi w Warszawie, Gdańsku lub w Katowicach. Na Laboratorium Dostępności składają się szkolenia stacjonarne prowadzone metodą Design Thinking, a także szkolenia online, webinaria, e-learning oraz tutoring indywidualny i grupowy. Uczestnicy będą pracować na kartach pracy, realizować zadanie indywidualne, a po ukończeniu wszystkich etapów i zaliczeniu testu wiedzy otrzymają certyfikaty. Program realizowany jest w ramach Zadania 3.2 Projektowania uniwersalnego kultury.
Dla kogo jest Laboratorium Dostępności?
Jest to program skierowany do osób fizycznych, które pracują lub współpracują z instytucjami kultury lub organizacjami pozarządowymi, działającymi w sektorze kultury. Do Wniosku o udział w Laboratorium Dostępności należy dołączyć między innymi Oświadczenie od instytucji lub organizacji, z którą się współpracuje.
Kiedy i jak aplikować?
Nabór na trzy edycje regionalne rozpoczyna się 18 października 2024 r. o godzinie 12:00 i potrwa do 12 listopada 2024 r. do godziny 15.00.
Zgłoszenia przyjmowane są przez System Obsługi Programów.
Koordynatorka Laboratorium Dostępności:
Julia Lelonkiewicz
e-mail: jlelonkiewicz@nck.pl
Ramowy plan Laboratorium Dostępności według którego realizowane będą szkolenia we wszystkich edycjach regionalnych.
Pierwszy kwartał 2025 roku:
- spotkanie organizacyjne online zorganizowane przez NCK dla Uczestników (1,5h),
- szkolenie e-learningowe Rola Koordynatora Dostępności w instytucji - przygotowanie do Laboratorium Dostępności (10h),
- webinarium Model dostępnej kultury – kluczowe założenia, odtworzenie nagranego webinarium (1,5h),
- pierwsze szkolenie stacjonarne (14,5h rozłożone na 3 dni),
- tutoring – konsultacje indywidualne i grupowe (10h do zrealizowania w ciągu 8 miesięcy od marca do października 2025r.).
Drugi i trzeci kwartał 2025 roku:
- webinarium Rozwiązania wspierające dostępność (3h),
- webinarium Język dostępności (1,5h),
- drugie szkolenie stacjonarne (14,5h rozłożone na 3 dni),
- szkolenie online Zarządzanie dostępnością w instytucji kultury (4h),
- szkolenie online Dostępność cyfrowa i komunikacyjno – informacyjna (4h).
Czwarty kwartał 2025 roku:
- trzecie szkolenie stacjonarne (12h rozłożone na 2 dni).
Spotkanie informacyjne
Jednocześnie, zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się online, 24 października o godzinie 12:00. Na spotkanie obowiązuje rejestracja – zapisz się poprzez formularz.
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy oraz będzie można włączyć automatycznie generowane napisy na żywo.
Zadanie 3.2 Laboratorium Dostępności jest realizowane w ramach projektu “Projektowanie Uniwersalne Kultury – Dostępność w Instytucjach Kultury”, który podejmuje temat dostępności i włączania osób z niepełnosprawnością oraz seniorów w działania instytucji kultury. Partnerem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 “Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III “Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.