Settings and search
Muzyka Alternatywna. Spekulatywne historie muzyki
Wystawa "Muzyka Alternatywna" prezentuje spekulatywne, alt-historyczne scenariusze rozwoju muzyki, stojące w kontrze do hierarchicznej wizji kulturowego postępu, w którym obecne konwencje muzyczne uznajemy – parafrazując Leibniza – za „najlepszą z możliwych muzyk”. Zwiedzających zabierzemy w podróż rozpoczynającą się w neandertalskich jaskiniach, biegnąc dalej przez inkaskie płaskowyże aż po bliższy nam barok, skłaniając ku refleksji nie tylko nad historią, lecz także nad przyszłymi kierunkami rozwoju kultury muzycznej.
Oś narracyjną wystawy stanowi refleksja nad ewolucją muzyki postrzeganej jako organiczny, nieukierunkowany proces, będący efektem kulminacji często zupełnie losowych zdarzeń i procesów zachodzących na poziomie kulturowym, geopolitycznym, ekologicznym czy wręcz antropologicznym. Celem wystawy jest nakłonienie odbiorców do refleksji nad muzycznym status quo i wytrącenie z powszechnego dość przekonania o hierarchicznym postępie w tej dziedzinie w którym to muzyka współczesna, wraz z jej instrumentarium. postrzegana jest jako finalny i najdoskonalszy produkt ukierunkowanego, teleologicznego niemalże procesu, w którym to co dawne jakościowo ustępuje temu co nowoczesne.
Aby wybić widzów z rutynowego myślenia o muzycznym postępie, wpisując się jednocześnie w główne hasło Festiwalu jakim jest “muzyka dawna”, wychodząc jednak poza konwencjonalne ramy tego pojęcia, nieco przewrotnie i prowokacyjnie zaprezentujemy trzy alternatywne, spekulatywne scenariusze rozwoju muzyki, manifestowane poprzez trzy instrumenty - artefakty z dawnych czasów, których nie było…
Każdy z artefaktów będzie przyczynkiem do opowiedzenia alternatywnej historii. Poza samym obiektem umieszczonym na stosownym postumencie, obecna będzie również plansza z tekstem / grafikami / rysunkami tłumaczącymi alternatywny kontekst sytuacyjny dla powstania danego instrumentu oraz materiał audio/video demonstrujący dźwiękowy charakter instrumentu.
Dodatkowo w przestrzeni wystawy umieszczona zostanie także plansza z tekstem o całościowym zamyśle i spekulatywnej metodologii, uwypuklająca ewolucyjny, nieukierunkowany charakter rozwoju muzyki i instrumentów.
Tytuł instalacji: "Muzyka Alternatywna. Spekulatywne historie muzyki"
Miejsce: Galeria "Okno na Kulturę", ul. Krakowskie Przedmieście 17, Warszawa
Czas trwania: 14 listopada - 1 grudnia 2024 roku
Kuratorzy: Grupa "panGenerator" - Jakub Koźniewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński.
PanGenerator to kolektyw sztuki i designu nowych mediów z siedzibą w Warszawie, założony przez Piotra Barszczewskiego (byłego członka), Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Od 2010 roku grupa tworzy unikalne projekty eksplorujące nowe środki ekspresji twórczej i interakcji z publicznością.
Ich prace charakteryzują się łączeniem ulotnego świata cyfrowego ze światem fizycznym. PanGenerator miesza bity i atomy, aby tworzyć angażujące publiczność, dynamiczne i namacalne doświadczenia w opozycji do typowo statycznych, hermetycznych i niedostępnych konwencji powszechnych w tradycyjnej, głównej praktyce „sztuki nowoczesnej”.
Prace PanGenerator były prezentowane w licznych galeriach sztuki i designu, na festiwalach i wystawach, takich jak: Ars Electronica , ZKM Karlsruhe , Dutch Design Week , Milan Design Week , DMY, Athens Digital Art Festival, LPM, Lodz Design, Pause Fest Melbourne , Node Festival, Design Museum Holon , PrintScreen Festival, nuit numérique @ Saint-Ex Reims, WRO Media Art Biennale , SXSW , Warszawska Jesień , Festiwal Przemiany, Europejski Kongres Kultury, festiwal Art+bits, patch lab, galeria Kordegarda, Gallery 2.0, Kultura 2.0, festiwal KODY i wiele innych.