Settings and search
Dom Kultury+ 2010-2011
Dom Kultury+
Ogłoszona w 2010 roku pierwsza edycji Programu składała się z dwóch komponentów:
- Priorytet I – Szkolenia, w ramach priorytetu odbył się cykl szkoleń podstawowych i uzupełniających. Cykl podstawowy poświęcony był budowie strategii domu kultury. Zakres i tematykę szkoleń podstawowych wybierali sami beneficjenci, uwzględniając własne potrzeby i oczekiwania.
- Priorytet II – Rozwój, w ramach priorytetu wśród uczestników szkoleń podstawowych rozdano dofinansowania na realizację zadań z zakresu edukacji i animacji kulturalnej, dofinansowano zarówno działania współorganizowane z NGO, państwowymi instytucjami kultury, jak i oryginalne przedsięwzięcia beneficjentów.
Elementem działań realizowanych w ramach Programu była Sieć Wsparciaskierowana do wszystkich domów kultury w Polsce, nie tylko tych będących uczestnikami Programu Dom Kultury+.
Sieć Wsparcia obejmowała:
- serię publikacji dotyczących metod prowadzenia edukacji kulturalnej oraz zarządzania lokalnymi centrami kultury
- interaktywną stronę internetową
- forum internetowe
- bazę projektów z dziedziny edukacji kulturalnej, które będą mogły być realizowane w domach kultury
- wizyty studyjne
- spotkania i konferencje
- projekt Aktywny Obserwator Domu Kultury
W dn. 1 sierpnia 2012 r. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór wniosków do Programu Dom Kultury+ Edukacja artystyczna. Udział w programie zakłada współpracę partnerską domów, ośrodków i centrów kultury ze szkołami poprzez realizację zajęć z przedmiotów artystycznych. Celem programu jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kapitału społecznego przy wykorzystaniu zasobów, którymi dysponują domy kultury oraz budowanie lokalnych koalicji na rzecz kultury w kontekście współpracy międzyinstytucjonalnej.
Dom Kultury+
Narodowe Centrum Kultury jest organizatorem Programu Dom Kultury+. Do współpracy w ramach tego programu zapraszamy wszystkie domy kultury ze szczególnym uwzględnieniem tych, które położone są w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 20 tys. mieszkańców i które czują potrzebę zmiany wizerunku, wypracowania nowej misji i wizji, nawiązania bliskiej współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Co oferujemy?
Działamy w trzech obszarach:
- wspieramy rozwój kompetencji zawodowych pracowników domów kultury, pomagamy budować strategię funkcjonowania i rozwoju lokalnych instytucji kultury;
- wspomagamy działania programowe;
- pomagamy w zmianach infrastruktury domów kultury.
Poza tym zamierzamy wspólnie z Państwem zbudować Sieć Wsparcia dla wszystkich domów kultury w Polsce.
Co chcemy osiągnąć?
Naszym celem jest zainicjowanie szeroko rozumianej zmiany w funkcjonowaniu lokalnych, małych instytucji kultury. Dążeniem naszym jest współdziałanie z domami kultury, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi w celu wykreowania nowoczesnego, mocno osadzonego w kontekście lokalnym i społecznym, centrum kultury. Powinno ono zgodnie z naszymi zamierzeniami:
- posiadać umiejętność budowy strategii rozwoju i funkcjonowania w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społeczno-ekonomicznej
- być aktywnym uczestnikiem życia społecznego w danej gminie
- stwarzać możliwości wielostronnej edukacji kulturalnej
- być otwartym na wszystkie grupy społeczne (z uwzględnieniem osób starszych i niepełnosprawnych)
- kształcić postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze
- angażować artystów w życie kulturalne społeczności lokalnych
- integrować społeczności lokalne za pomocą działań kulturalnych
- przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i jego skutkom
- przyczyniać się do rozwoju gminy
- być moderatorem dialogu w społeczności lokalnej
- budować postawy otwartości i tolerancji
- wspierać kulturalną działalność pozarządową oraz zachęcać partnerów biznesowych do działalności na rzecz społeczności lokalnej,
- współpracować z lokalnymi, regionalnymi i międzynarodowymi partnerami.
Jak skonstruowaliśmy program?
Program Dom Kultury+ składa się z trzech priorytetów, które odpowiadają trzem opisanym powyżej obszarom działania.
Priorytet I - Szkolenia jest pierwszym i zasadniczym krokiem w stronę zmiany wizerunku i funkcjonowania lokalnych placówek kulturalnych. Udział w nim pozwoli zweryfikować oraz ocenić Państwa umiejętności i działania, a w dalszej kolejności dostarczy wiedzy i kwalifikacji do kierowania nowoczesnym domem kultury. W ramach tego priorytetu proponujemy cykl szkoleń podstawowych i uzupełniających.
Cykl podstawowy dotyczy budowy strategii domu kultury. Na podstawie przeprowadzonych wśród dyrektorów badań uznaliśmy, że jest to najistotniejsze obecnie zagadnienie. Szkolenia uzupełniające wybierają uczestnicy programu wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Uczestnicy występują do NCK o grant na uczestnictwo w danym szkoleniu.
Priorytet II – Rozwój jest kolejnym krokiem w kierunku zmiany jakości pracy, wprowadzania nowych rozwiązań w domach kultury. Został on pomyślany jako konkurs o dofinansowanie konkretnych działań edukacyjnych i animacyjnych.
Aby ubiegać się o dotację w ramach II Priorytetu należy zakwalifikować się do priorytetu I, przejść cykl szkoleń podstawowych i złożyć strategię funkcjonowania domu kultury zbudowaną w oparciu o wiedzę wyniesioną ze szkoleń.
Priorytet III - Infrastruktura stanowi materialne uzupełnienie dwóch poprzednich priorytetów. Dotacje uzyskane w ramach tego działania są przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego w nowoczesnej edukacji kulturalnej. O ile jednak udział w dwóch pierwszych Priorytetach jest obowiązkowy dla wszystkich uczestników, to udział w Priorytecie III nie jest formalnym wymogiem Programu.
Istotną częścią naszego przedsięwzięcia jest Sieć Wsparcia skierowana do wszystkich domów kultury w Polsce, nie tylko tych będących uczestnikami Programu Dom Kultury+. Obejmuje ona:
- serię publikacji dotyczących metod prowadzenia edukacji kulturalnej oraz zarządzania lokalnymi centrami kultury
- pismo internetowe
- interaktywną stronę internetową
- forum internetowe
- bazę projektów z dziedziny edukacji kulturalnej, które będą mogły być realizowane w domach kultury
- bazę animatorów i edukatorów
- konkursy
- możliwość współpracy domów kultury z państwowymi instytucjami kultury.
Sieć wsparcia będzie budowana i rozwijana przez cały czas trwania programu. Naszym zamierzeniem jest, aby miała ona charakter interaktywny, angażując i integrując uczestników programu, a także domy kultury nie biorące udziału w projekcie. W ramach Sieci Wsparcia zrealizowaliśmy projekty takie, jak Aktywny Obserwator Domu Kultury i Wizyty Studyjne. Chcielibyśmy, aby ta sieć powstała na styku możliwości i oczekiwań domów kultury, animatorów, edukatorów, instytucji kultury i Narodowego Centrum Kultury.
Jak wziąć udział w programie?
Aby zgłosić chęć udziału w programie Dom Kultury+, należy przede wszystkim mieć odwagę zweryfikować swoje dotychczasowe doświadczenia i otworzyć się na nowe rozwiązania. Sugerujemy również, aby, przystępując do projektu, przyjrzeć się uważniej środowisku lokalnemu, rozważyć możliwość zawarcia partnerstwa z innymi aktorami życia społecznego działającymi na Państwa terenie w sektorze kultury. Wydaje się nam, że warto, zaczynając budować nowoczesną instytucję kultury, wyobrazić sobie taki dom kultury, w którym chcielibyście Państwo spędzać czas, poznawać nowych ludzi, podejmować działania.
Nasz program nie ma uczyć budować biurokratycznych strategii, ma uczyć wcielać w życie marzenia.
We wrześniu 2010 roku miał miejsce I nabór do programu, w ramach którego wyłoniono 50 instytucji (lista domów kultury zakwalifikowanych do Programu Dom Kultury+ w 2010 roku).
Można również dołączyć do nas logując się na naszej stronie internetowej, tworząc profil swojego domu kultury, biorąc udział w naszych konkursach - do czego gorąco zachęcamy.