Settings and search
Świętowanie rocznic historycznych w pandemii
W 2020 roku świętowaliśmy inaczej niż zwykle. Pandemia koronowirusa sprawiła, że organizacja zbiorowych obchodów stała się niemożliwa. Jak w takiej sytuacji uczcić ważne rocznice? Czym zastąpić dotychczasowe modele świętowania? Jak sprawić, by ważne dni w kalendarzu wydarzeń społecznych odróżnić od zwykłego dnia wolnego? I czy w ogóle można mówić o "wyjątkowości" tych dni, skoro wyjątkowy był cały rok?
Pandemia koronawirusa stanowi swoisty „eksperyment naturalny” – moment, w którym to, co oczywiste, zostało nagle zakwestionowane. Stworzyła nowe wyzwania, ale także uwypukliła dotychczasowe problemy. Dzięki obserwacji "pandemicznej" rzeczywistości możliwe było spojrzenie świeżym okiem na dotychczasowe praktyki i narracje.
Podobnie jak w poprzednich latach, w 2020 roku Narodowe Centrum Kultury prowadziło badania poświęcone społecznemu znaczeniu rocznic historycznych. Analiza uzyskanych wyników pozwoliła na sformułowanie rekomendacji dotyczących organizacji obchodów. Aby angażować uczestników, warto:
- budować synergię między poziomami: centralnym, lokalnym i indywidualnym;
- skupiać się na treściach jednoczących wszystkich;
- budować program obchodów jako atrakcyjną propozycję spędzenia czasu wolnego;
- wspierać budowanie pozytywnych rodzinnych wzorców świętowania;
- dbać o odpowiedni rozgłos organizowanych wydarzeń, szczególnie w przypadku wydarzeń on-line;
- poświęcić szczególną uwagę sferze wizualnej;
- pamiętać, że ruch internetowy nie zastąpi rzeczywistego;
- myśleć o działaniach on-line jako o koniecznym uzupełnieniu wydarzeń tradycyjnych;
- przemyśleć sposób wykorzystania nawiązań historycznych.
Więcej na ten temat w materiale, który można pobrać poniżej.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.