Ustawienia i wyszukiwarka
Kultura w programie wyborczym PO
Wybory za pasem. Co w związku z tym oferują nam kandydaci? Postanowiliśmy przyjrzeć się kulturze w programach wyborczych poszczególnych partii. Jakie rozwiązania w kwestii kultury zaproponowała Platforma Obywatelska?
PO w swoim programie wyborczym proponuje:
- Wykonanie zapisu „Paktu dla kultury”, w którym zobowiązali się do podwyższenia finansowania kultury z budżetu państwa do co najmniej 1% wszystkich wydatków budżetowych, poczynając od roku 2012, nie licząc środków europejskich i samorządowych.
- Przydzielenie 375 mln złotych na rozbudowę i unowocześnienie infrastruktury bibliotecznej, m.in. poprzez wyposażenie w dostęp do szerokopasmowego internetu. Przedsięwzięcie to miałoby być przeprowadzone we współpracy z samorządami w latach 2011-2015.
- Przeprowadzenie programu budowy ogólnokrajowej sieci 1000 Świetlików, czyli lokalnych centrów rozwoju kapitału społecznego.
- Poprawę warunków przechowywania zbiorów ważnych dla dziedzictwa narodowego, poprzez cyfryzację archiwów i zbiorów bibliotecznych.
- Wspieranie kreatywności i dostępu do kultury.
- Rozpoczęcie procesu wzmacniania instytucjonalnego i finansowego organizacji pozarządowych, poprzez przygotowanie do uruchomienia funduszy służących budowie kapitałów organizacji, stowarzyszeń i fundacji.
- Uproszczenie zasady sprawozdawczości dla organizacji pozarządowych dysponujących niewielkimi budżetami.
- Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu do roku 2015.
- We współpracy z organizacjami pozarządowymi - przygotowanie i zrealizowanie w ośrodkach kultury, bibliotekach i Uniwersytetach Trzeciego Wieku projektu mającego na celu likwidację wykluczenia cyfrowego osób dorosłych.
- Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej. Realizacja Europejskiej Agendy Cyfrowej, poprzez rozwój szybkich i ultraszybkich sieci szerokopasmowych w technologii światłowodowej.
- Cyfryzację treści analogowych, digitalizację dziedzictwa kulturowego i wsparcie procesów archiwizacji. Ma to na celu zwiększyć dostęp do zasobów kultury i dziedzictwa narodowego, jak i do treści edukacyjnych, a tempo wymiany informacji miałoby przyczynić się do poprawy jakości badań naukowych.
- Umożliwienie pełnego i otwartego dostępu do informacji publicznych, poprzez opracowanie ujednoliconego systemu elektronicznego Biuletynu Informacji Publicznej.
- Zwiększenie nakładów na badania, m.in. poprzez mobilizowanie sektora prywatnego do większych wydatków na ten cel.
Jako partia rządząca przez ostatnie cztery lata, PO w swoim programie przedstawia również działania, które przez ten czas przeprowadziła, a także zamierza kontynuować w następnej kadencji:
- Rozpoczęcie digitalizacji zasobów kultury, co umożliwia dostęp do dziedzictwa kulturowego przez internet. Utworzenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który za zadanie ma dbać o zasoby cyfrowe.
- Przywrócenie (od 1.09.2011 roku) do szkół podstawowych muzyki i plastyki.
- Prowadzenie kampanii „Muzyka rozwija. Kup dziecku instrument”, który za cel stawia przekonanie rodziców, by zainteresowali swoje dzieci grą na małych instrumentach.
- Stworzenie programu „Fortepian dla szkół”, w celu poprawy wyposażenia szkół muzycznych.
- Wspieranie szkolnictwa artystycznego, przy współudziale funduszy unijnych.
- Realizowanie we współpracy z partnerami społecznymi programu modernizującego biblioteki.
- Utworzenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Publicznych, które zajęły się projektem budowy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, remontem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach, remontem Arkad Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie.
- Budowa infrastruktury kulturalnej. Zrealizowane zostały (lub są w trakcie realizacji) inwestycje, takie jak Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich, Międzynarodowe Centrum Kultur w Kielcach, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Warmińsko-Mazurska.
- Znowelizowanie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, m.in. wprowadzenie do niej możliwości finansowania ze środków samorządowych i rządowych tzw. inicjatyw lokalnych.
- Powołanie Narodowego Centrum Nauki – agencji, która finansuje badania wstępne i podstawowe, a jej działalność opiera się na wzorze European Research Council.
- Utworzenie programu „Iuventus Plus”, na konkretne cele badawcze.
- Wspieranie finansowania badań nie tylko z obszaru bio-info-techno, ale również badań społecznych i humanistycznych, m.in. poprzez powołanie Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, w celu wspierania badań ważne dla dziedzictwa narodowego. Jednym z działań w ramach programu było tłumaczenie i wydawanie najwybitniejszych polskich dzieł za granicą.
Źródło i więcej na http://platforma.org/wyboryprogram/zobacz-program.php