Ustawienia i wyszukiwarka
Pierwsza powieść fantastyczna o Gnieźnie
Czy Pierwsza Stolica i jej historia mają potencjał, by stać się tłem powieści? Okazuje się, że tak, i to całkiem spory! Narodowe Centrum Kultury wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie oraz Klubem Fantastyki Fantasmagoria zapraszają na spotkanie z Wojciechem Szydą, autorem książki "Sicco" (czternastego tomu serii "Zwrotnice Czasu"). Jej motywem przewodnim jest autentyczna sprawa kryminalna z 1923 roku: kradzież głowy św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry.
Alternatywna wizja średniowiecznej Polski
Powieść „Sicco” jest próbą rekonstrukcji i zarazem interpretacji wydarzeń z początku XX wieku. Znajdziemy tu też alternatywną wizję historii Polski i Gniezna sięgającą wczesnego średniowiecza, późniejsze tajemnicze wydarzenia oraz całkiem współczesne rozterki głównego bohatera. Jaki jest związek pomiędzy wydarzeniami z różnych epok? I czy zdarzenia, które wpłynęły na kształt dzisiejszej Polski, można odczytać bardziej uniwersalnie, niczym losy szekspirowskiego Hamleta?
O autorze
Wojciech Szyda urodził się w 1976 roku w Gnieźnie. Oficjalnie zadebiutował opowiadaniem "Psychonautka" w 1997 roku. Wcześniej jednak jego teksty pojawiały się na łamach fanzinu "Semtex". Fantastykę naukową łączy z tematyką religijną i charakterystycznym, nieco onirycznym stylem narracji. Publikował opowiadania w magazynach i antologiach, część z nich ukazała się w zbiorach "Szlak cudów" i "Stroiciel ciszy". Powieściowym debiutem był "Hotel Wieczność" w 2005 roku. Trzy lata później ukazała się powieść "Miasto dusz", a w 2012 roku "Fausteria", wydana przez Narodowe Centrum Kultury w serii „Zwrotnice Czasu”. Nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadania: "Szlak cudów" w 2004 roku, "Hexenhammer" w roku 2007 i "Popiołun" w roku 2014.
Książka dostępna jest w księgarni NCK.