Ustawienia i wyszukiwarka
Alterfonie na Eufoniach!
Od początku istnienia Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie oprócz koncertów muzyki klasycznej, odbywają się wydarzenia o charakterze klubowym, kameralnym, alternatywnym. Ich repertuar czerpie z rozmaitych odmian muzyki elektronicznej i improwizowanej. W 2024 roku ten nurt zyskał nową nazwę: „Alterfonie”. W ramach tegorocznych „Alterfonii” wystąpią m.in. Skalpel, Jacaszek i Kwartludium, Gurdjieff Ensemble, La Tempête, Bastarda oraz Dobrawa Czocher.
W niedzielę 9 listopada o godz. 20.00 w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie zagra dla nas Gurdjieff Ensemble. Armeńska tradycja, fascynacja naturą, wolność ducha. Gurdjieff Ensemble zabierze słuchaczy w podróż pełną ducha orientu, armeńskiej poezji za sprawą zaaranżowanych na instrumenty tradycyjne przez Levona Eskeniana utworów Georgija Gurdjieffa, Paghtasara Dpira, Ashoughs Sayat Novy czy Jivaniego. Będzie to niczym tytułowy „Zartir”, czyli przebudzenie z królewskiego snu.
15 listopada o godz. 22.00 odbędzie się koncert duetu Skalpel. Będzie to wydarzenie wyjątkowe. W połowie czerwca br. odbył się w Warszawie koncert Adama Struga i Monodii Polskiej, który w całości został zarejestrowany przez legendarnych elektroników z Wrocławia. Po kilku miesiącach autorzy „Konfusion” przedstawią muzykę opartą na nagranym wówczas materiale. Jak to ujął Igor Pudło „Tak jak dziś można oświetlić światłem elektrycznym średniowieczne katedry uzyskując niezwykły efekt, my chcielibyśmy w autorski sposób ‘oświetlić’ utwory wykonane przez Adama Struga i Monodię Polską”. Premierowym utworom będą towarzyszyły specjalnie na tę okazję przygotowane wizualizacje i oprawa świetlna.
16 listopada o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Warszawie zagra trio Bastarda muzykę religijną z XV i XVI wieku. Obok współczesnych interpretacji kompozycji Piotra z Grudziądza – jednego z najwybitniejszych twórców tej epoki – usłyszymy materiał muzyczny z wrocławskiego kancjonału Valentina Trillera, które zespół przygotował na specjalne zamówienie Narodowego Centrum Kultury.
19 listopada o godz. 20.00 La Tempête zabierze nas w podróż od ciemności ku światłu. Przesiąknięte tysiącletnią tradycją prawosławną „Całonocne czuwanie” Sergiusza Rachmaninowa powstało w 1915 roku, na tle zawirowań politycznych w kraju ojczystym kompozytora i początków I wojny światowej. Ideą spektaklu przygotowanego przez zespół La Tempête jest rekonstrukcja rytuału, połączenie „Całonocnego czuwania” wraz z bizantyjskimi pieśniami, przy jednoczesnym całkowitym wykorzystaniu przestrzeni przez śpiewaków, tworząc transcendentalną podróż wśród dźwięków jednego z największych dzieł sztuki wokalnej. Zespół wystąpi ponownie w ramach festiwalu Eufonie 20 listopada o godz. 20.00 w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie.
20 listopada o godz. 20:00 w Małej Warszawie zagości Dobrawa Czocher. Oprócz utworów z płyty Dreamscapes w programie znalazły się zupełnie nowe kompozycje artystki. Po sukcesie nominowanego do prestiżowej nagrody Opus Klassik albumu, wiolonczelistka zwraca się ku wspólnemu muzykowaniu. Do nowego projektu zaprosiła pianistkę Natalię Czekałę oraz Agnieszkę Podłucką. Jak mówi: „Samotnie nie da się zbudować na takiej energii, jak wtedy, gdy ma się obok drugą osobę, która jest innym typem artysty, która wprowadza nową jakość… (…)”. Koncert w ramach festiwalu Eufonie będzie też okazją do powrotu do Suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha – utworów kanonicznych dla wiolonczelistów. Dobrawa Czocher wejdzie w dialog z barokowym mistrzem, wplatając w swoje nowe kompozycje motywy znane z jego dzieł.
22 listopada o godz. 22.00 w Małej Warszawie Michał Jacaszek i Kwartludium zaprezentują koncertowe wykonanie materiału z płyty „Kolchida”. Jak piszą artyści: „Muzyka zawarta na tej płycie inspirowana jest gruzińskimi pieśniami polifonicznymi oraz niezwykłą historią starożytnej Kolchidy, krainy, której ślady świetności mozolnie odkrywają od kilku lat polscy archeolodzy. (…) W Gruzji do dziś zidentyfikowano niektóre starożytne pieśni, które wg. etnomuzykologów sięgają swoimi czasami mitologii i kultury starożytnej Kolchidy. Utwory te są dla nas inspiracją do przypomnienia w nowej formie bogactwa nieznanej tradycji, która paradoksalnie, o czym wciąż wiemy bardzo mało, tkwi u źródeł europejskiej kultury.” Muzyka z albumu wydanego w 2022 roku jest prezentowana bardzo rzadko, a Eufonie są najlepszym miejscem, by na nowo zagrać ją przed publicznością.
29 listopada o godz. 19.00 w Nowym Teatrze zespół Operomanija wykona operę „Have a good day!”. Fałszywe uśmiechy, automatyzm przepełniający atmosferę supermarketu. Mechanicznie powtarzane pozdrowienia: „Dzień dobry!”, „Dziękuję!”, „Miłego dnia!”. Opera „Have a good day!” na 10 kasjerów, dźwięki supermarketu i fortepian to opowieść o życiu wewnętrznym kasjerów w centrum handlowym, w którym postacie różnych sprzedawców ucieleśniają uniwersalne archetypy obecne w życiu społecznym. Twórcy unikają wszelkich sugestii moralnych, wyrażając krytyczny stosunek wobec kapitalizmu za pomocą humoru, ironii, poezji. W 2013 roku Międzynarodowy Instytut Teatralny wybrał „Have a good day!” do prezentacji w finale konkursu Music Theatre NOW, gdzie opera uzyskała nagrodę Globe Teana – Theatre Observation. Spektakl był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach w USA, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Ukrainie, Portugalii czy Holandii.
O godzinie 18:00 przed koncertem odbędzie się touch tour. Chętne osoby prosimy o zgłoszenie swojego udziału mailowo pod adresem eufonie@nck.pl do dnia 24.11.2024 r.