Cieszące się ogromną popularnością powieści alternatywne o powstaniu styczniowym, „Gambit Wielopolskiego” – autorstwa Adama Przechrzty oraz „Orzeł bielszy niż gołębica” Konrada T. Lewandowskiego są znów dostępne w księgarni internetowej NCK ( zobacz http://www.nck.pl/kategorie/ksiegarnia.html). Wkrótce będą także dostępne w księgarniach. Zapraszamy do zamawiania!
Książka Adama Przechrzty „Gambit Wielopolskiego” to 10. tom serii wydawniczej „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne”. Powieść Przechrzty opowiada o alternatywnych losach Polski i Rosji w XXII wieku, ukazanych na tle alternatywnej wizji całej Europy. Przechrzta zadaje pytanie: jak wyglądałaby historia Polski gdyby nie wybuchło powstanie styczniowe?
„Adam Przechrzta napisał bardzo przewrotną, awanturniczą powieść o powstaniu styczniowym. Stworzył historyczny traktat czy, jak to mówią, powieść idei a zarazem dał popis bujnej cyberpunkowej i alternatywnej science fiction rozgrywającej się w drugiej połowie XXII wieku. Przy czym, co najdziwniejsze, w jego książce powstania styczniowego praktycznie nie ma.
Nie ma, bo ono nie wybuchło, bo, by doń nie dopuścić, margrabia Wielopolski dokonał draństwa bardziej wymyślnego niż to, jakie znamy z naszej rzeczywistości. Nie było branki tylko coś gorszego – o tym wydarzeniu dyskutuje na początku powieści dwu Polaków na służbie cara, Czachowski i Różycki. Obaj mają predyspozycje jokerów – wyrazistych, zdeterminowanych, charyzmatycznych osobników mogących wpływać na historię. Pierwszy jest byłym buntownikiem z organizacji Niepodległa, który przeszedł na służbę caratu. Drugi musi odstąpić od spisku, dokonać podobnego wyboru albo zginie”.
(fragment wstępu M. Parowskiego)
Książka Konrada T. Lewandowskiego to utrzymana w klimatach steampunkowych opowieść o alternatywnych losach powstania styczniowego. Ignacy Łukasiewicz, znany wynalazca lampy naftowej, konstruuje „lądowe lokomobile”, w których czynnikiem roboczym i jednocześnie paliwem jest nafta. Użycie czołgów w walce zmienia losy powstania, Polakom udaje się odzyskać niepodległość.
W kraju panuje euforia, rząd powstańczy nawiązuje współpracę z naukowcami, wśród których pojawia się James Maxwell czy Daniel Tesla, młodszy brat Nicoli. Szczęście z odzyskania niepodległości burzy wiadomość o skonstruowaniu czołgów przez zaborcę. Rosjanie szykują odwet. Jak potoczą się dalsze losy powstańców?
„Autor powieści zna uwarunkowania polskiej historii oraz psychologiczne motywacje jej bohaterów, bawi się przekraczaniem horyzontu oczekiwań czytelnika, zmuszając go do rozważania alternatywnych, niespełnionych, ale możliwych scenariuszy dziejowych. Czasami igra z ogniem! Czasami ociera się o pastisz lub skandal! Najbardziej poruszający w tej feerii postaci, wydarzeń i odlotowych pomysłów jest wybór bohatera pozytywnego i przywiązanie do honorowanych przez niego wartości. Traugutt – odważny, brawurowy, ofiarny, a jednocześnie szczerze i głęboko przywiązany do życia jako wartości prymarnej i nadrzędnej. Cóż za mądrość! Jaka szlachetność! Jaka klasa!” – z recenzji prof. Grażyny Borkowskiej.
Zobacz także recenzję książek : Jak wygraliśmy powstanie?