Settings and search
Gwiazdy festiwalu Eufonie
Festiwal Eufonie to nie tylko znane i te mniej znane znakomite utwory, składające się na nasze europejskie dziedzictwo, ale przede wszystkim genialne wykonania. W tym roku festiwal będzie okazją do spotkania z wybitnymi solistami i zespołami, którzy już wkrótce zagrają z pasją i wirtuozerią dla warszawskiej publiczności.
Vadim Gluzman
Występował z czołowymi orkiestrami i dyrygentami. Na swoim koncie ma liczne prawykonania utworów wybitnych współczesnych kompozytorów: Sofiji Gabajduliny, Gii Kanczelego czy Pēterisa Vaskas. Wirtuoz skrzypiec Vadim Gluzman wraz z BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Olariego Eltsa wykona na rozpoczęcie Eufonii, 17.11, o godz. 19.30 II koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego. To utwór pełen podhalańskiego ducha, skomponowany na prośbę zaprzyjaźnionego z autorem skrzypka Pawła Kochańskiego. Gluzman gra na legendarnym instrumencie Stradivarius z 1690 roku, znanym jako „ex-Leopold Auer”, wypożyczonym mu przez Stradivari Society z siedzibą w Chicago.
Leonora Armelini
Konkurs Chopinowski od lat budzi ogrom emocji. Tę pianistyczną olimpiadę z zapartym tchem obserwują melomani z całego świata, przeżywając każdą, najdelikatniejszą nutę. Jedną z najjaśniejszych gwiazd ostatniej, XVIII edycji konkursu jest kochana przez publiczność zdobywczyni V nagrody Leonora Armellini. Artystka z towarzyszeniem Orkiestry Radia i Telewizji Słoweńskiej pod dyrekcją wybitnego niemieckiego dyrygenta Thomasa Sanderlinga 20.11, o godz. 19.30 na scenie Filharmonii Narodowej zagra koncert fortepianowy Ferenca Liszta. Pełen wirtuozerii, błyskotliwości, brawury, ale i liryzmu I koncert fortepianowy Liszta powstawał około 25 lat: tyle upłynęło od pierwszych szkiców tematów do ostatnich poprawek i premiery w 1855 roku. Prapremierowe wykonanie odbyło się w wymarzonym składzie: kompozytor w roli solisty oraz Hector Berlioz prowadzący weimarską orkiestrę.
Łukasz Długosz
Krzysztof Penderecki wielokrotnie zapraszał Łukasza Długosza – jednego z najwybitniejszych współczesnych wirtuozów fletu – do wykonania pod swoją batutą Koncertu fletowego, który skomponował. Artysta zagra dla nas podczas tegorocznych Eufonii. 21 listopada o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej wykona dzieło napisane dla francuskiego flecisty Jean-Pierre’a Rampala, stanowiące połączenie niezwykle finaezyjnej partii solowej z przejrzystością budowy. Co ciekawe, jedną z inspiracji dla kompozytora, zaznaczoną na końcu partytury, było zaćmienie słońca. Najbardziej utytułowany polski flecista Łukasz Długosz jest absolwentem studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz na Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tych najbardziej prestiżowych: w Paryżu, Monachium, Odense oraz Viggiano.
Roby Lakatos
Roby Lakatos and Ensemble wystąpią podczas Eufonii w Teatrze Palladium 22.11, o godz. 19.30. Roby Lakatos grę na skrzypcach ma we krwi. Bywa nazywany „diabelskim skrzypkiem”, z łatwością łączy muzykę klasyczną, jazz oraz rodzimy węgierski folklor. Jest muzykiem uniwersalnym, którego genialna technika idzie w parze z kreatywnością improwizacji. Jest potomkiem Jánosa Bihariego, „Króla Cygańskich Skrzypków”, którego kunsztem zachwycał się sam Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms czy Franz Liszt. Lakatos od małego przesiąkał muzyczną tradycją. Ponadto kształcił się w Konserwatorium Beli Bartóka w Budapeszcie.
Zapraszamy na koncerty! Więcej informacji i bilety: www.eufonie.pl
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury
Mecenasem festiwalu jest ORLEN S.A.
Partnerzy: Filharmonia Narodowa, Polskie Radio Dwójka, Culture.pl - Instytut Adama Mickiewicza,
CEMF, Waves Bratislava, Warner Music Poland, Muza - Polskie Nagrania
Patroni medialni: TVP, TVP Kultura, Polskie Radio, PAP, Presto, Polmic.pl
Partnerzy redakcyjni: Polska Press Grupa, i.pl