Settings and search
Przegląd Współczesnego Kina Duńskiego
Przegląd Współczesnego Kina Duńskiego w dziewięciu polskich miastach
Fundacja Filmowa Warszawa wraz z Ambasadą Danii, Duńskim Instytutem Filmowym oraz Duńską Radą Sztuki zapraszają na Przegląd Współczesnego Kina Duńskiego.
W ramach przeglądu, który rozpocznie się 22 maja w warszawskim kinie Alchemia, zaprezentowane zostaną zarówno filmy do tej pory niewyświetlane w Polsce, jak i również najważniejsze tytuły, które publiczność mogła docenić w latach ubiegłych. Widzowie obejrzą cztery tytuły premierowe m.in. „Białą noc″ Jannika Johansena, reżysera trzykrotnie nominowanego do nagrody najlepszego filmu duńskiego. Na ekranie również „Tuż po weselu” oraz jeden z najczęściej nagradzanych filmów duńskich (26 nagród międzynarodowych i 8 innych nominacji!): „Sztuka płakania”.
W następnych tygodniach przegląd pojawi się w kolejnych miastach i wybranych kinach studyjnych (szczegółowe informacje na temat kin i miast na końcu programu).
-
BIAŁA NOC / HVID NAT - reż. Jannik Johansen / 2007 / 100 min/ dramat
Premiera!
Ulrich jest dobrze sytuowanym pracoholikiem w średnim wieku. Piękny apartament i piękna kobieta u jego boku wydają mu się tak naturalne, jak oddychanie. Kiedy Ulrich stanie się sprawcą tragicznego wypadku, przyjdzie czas na przemyślenia o moralności, zbrodni i karze. Główny bohater błądzi jak we mgle, zastanawiając się nad swoją winą i walcząc z podszeptami ukochanej, która bagatelizuje sytuację. Film nakręcono w pięknej scenerii wysmakowanych duńskich wnętrz.
-
ZA PRZYZWOLENIEM / TIL DØDEN OS SKILLER - reż. Paprika Steen / 2007 / 95 min / komedia
Premiera!
Jan to najbardziej przeciętny członek załogi promu kursującego między Danią a Szwecją. Niezadowolony ze swego życia, podchodzi do pasażerów i przepisów z przesadną skrupulatnością. Koledzy z pracy z niepokojem obserwują kolejne sińce pojawiające się na twarzy Jana. Ich małomówny kolega skrywa niewątpliwie jakąś tajemnicę. Pewnego dnia Jan poznaje dwóch „damskich bokserów” – mechaników samochodowych. Gdy Ci zaprzyjaźnią się z żoną Jana, nic już nie będzie takie jak dawniej.
-
CHCĘ DO DOMU / HJEMVE - reż. Lone Scherfig /2007/ 100 min /komedia
Premiera!
Na małe, senne duńskie miasteczko spada, jak grom z jasnego nieba, wiadomość o człowieku biegającym nocą nago. Skłócona dotąd społeczność jednoczy się by znaleźć wspólnego wroga i przywrócić porządek. Okazuje się, że wbrew waśniom, mieszkańcy miasteczka mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Przyjemna komedia autorki „Włoskiego dla początkujących” i „Wilbur chce się zabić” - o zaufaniu, wspólnocie i miłości.
-
ECHO / EKKO - reż. Anders Morgenthaler / 2007 / 80 min / dramat Premiera!
Simon jest policjantem, który w związku z niedawnym rozwodem, stracił prawo do opieki nad sześcioletnim Louie’m. W akcie desperacji policjant porywa swojego synka i zabiera go na wieś, do opuszczonego domu letniego. Ojciec chce spędzić z synem ostatnie wspólne wakacje. Niespodziewanie w Simonie odżywają wspomnienia z jego własnego dzieciństwa. Okazuje się, że policjant nie uporał się z duchami przeszłości. Doskonała kreacja aktorska Kima Bodni, znanego z filmu „Dealer” („Pusher”).
-
SZTUKA PŁAKANIA / KUNSTEN AT GRÆDE I KOR - reż. Peter Schønau Fog /2006 / 106 min / dramat
Życie jedenastoletniego Allana nie jest łatwe. Jego rodzice już dawno przestali zajmować się swoim małym sklepem, nocami słychać tylko cichy płacz ojca rodziny, który nie ma nawet siły walczyć o własny kawałek kołdry. Matka chłopca próbuje przejść przez życie, zażywając środki nasenne, czternastoletnia siostra poszukuje normalności poza domem. Allan nie wie, jak wygląda życie w innych rodzinach, ale stara się zrobić wszystko, żeby uszczęśliwić swoich bliskich.
Sztuka płakania to film oparty na motywach powieści Sztuka płakania (Kunsten at græde i kor) Erlinga Jepsena. Przejmująca, pełna czarnego humoru opowieść o dziecięcym świecie i trudnym dorastaniu w hermetycznej jutlandzkiej społeczności.
-
BRACIA / BRØDRE - reż. Susanne Bier /2006/ 110 min / dramat
„Bracia” to film, który niejako pod przykrywką historii o powikłanych stosunkach rodzinnych, mówi o czymś dużo poważniejszym i bardziej uniwersalnym; jednym z tematów jest wojna i to, jak ją postrzegamy. Wojna to zjawisko na tyle odległe, aż abstrakcyjne, jednak z drugiej jednak okazuje się, że jest bliżej nas, niż moglibyśmy się spodziewać - może mieć wielki wpływ na życie, choć teoretycznie bezpośrednio nam nie zagraża. „Bracia” to również opowieść o nietrwałości naszych charakterów oraz kondycji miłości w dzisiejszym świecie: to, kim jesteśmy, zależy od okoliczności, w jakich się znajdujemy, drobne rzeczy potrafią ludzi łączyć, a wielkie – dzielić.
-
TELENOWELA / EN SOAP - reż. Pernille Fischer Christensen / 2006 /103 min / dramat
Telenowela to pełnometrażowy debiut Pernille Fischer Christensen. Jest to również pierwszy pełnometrażowy film zrealizowany dzięki nowemu programowi Duńskiego Instytutu Filmowego – Nowe Kino Duńskie (New Danish Screen.) Celem tego projektu jest wspomaganie i rozwijanie formalnego języka filmowego duńskiej kinematografii.
Charlotte właśnie zostawiła swojego chłopaka Kristiana. Jej nową sąsiadką jest transseksualna Veronica, która całymi dniami ogląda ze swoim pieskiem amerykańskie telenowele, maluje usta błyszczykiem i goli wszelkie ślady męskości ze swojej twarzy i nóg. Pewnego dna próba samobójcza Veroniki, jej głodny pies, amerykańskie telenowele i nowe zasłony w mieszkaniu Charlotty stają się elementami niemożliwego, niewyobrażalnego romansu. Czy wielka miłość może zaprzeczyć logice płci i połączyć dwie spragnione uczuć ludzkie istoty?
-
TUŻ PO WESELU / EFTER BRYLLUPPET - reż. Susanne Bier /2006 / 120 min / dramat
Jacob Petersen, pełen ideałów dyrektor upadającego sierocińca w Indiach, poświęcił życie opiece nad porzuconymi na ulicach dziećmi. Kiedy nad sierocińcem zawisła groźba likwidacji, Petersen dostaje niezwykłą ofertę pomocy. Nieznany duński biznesmen Jorgen, proponuje mu dotację w wysokości 4 milionów dolarów. Istnieje jednak pewien dziwny warunek; Jacob musi nie tylko wrócić do Danii, musi również wziąć udział w ślubie córki swego darczyńcy. Wesele okazuje się przełomowym momentem, swoistym łącznikiem pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Jacob staje w obliczu największego dylematu w swoim życiu.
22-24.05. 2009 - WARSZAWA - Kino Alchemia
28-31.05. 2009 - KNURÓW - Kino Scena KULTURA
29.05-05.06.2009 - KROSNO - Art Kino
04-07.06.2009 - NOWY SĄCZ – Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”
12.06-18.06.2009 - CZĘSTOCHOWA - Ośrodek Kultury Filmowej
19-26.06.2009 - POZNAŃ - Kino Muza
19-26.06.2009 - SKIERNIEWICE - Kino Polonez
26.06-02.07.2009 - KATOWICE - Kino Światowid
26.06-02.07.2009 - KRAKÓW - Kino Mikro
FUNDACJA FILMOWA WARSZAWA
AMBASADA KRÓLESTWA DANII
DUŃSKI INSTYTUT FILMOWY
KUNST DANISH ARTS AGENCY - Duńska Rada Sztuki jest organem administracyjnym, podlegającym Duńskiemu Ministerstwu Kultury. Koordynuje ona międzynarodową wymianę kulturalną w obszarze literatury, muzyki, teatru i sztuk plastycznych.
Portale: INTERIA, FILMWEB, GILDIA
AKADEMICKIE RADIO KAMPUS 97,1 FM
TRAFFIC CLUB
Dystrybutor filmowy VIVARTO sp. z o.o.
STOŁECZNE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ
Fundacja PRZYSTANEK TWÓRCZOŚĆ
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Filmoteka Narodowa