Settings and search
Międzykulturowi Nawigatorzy
Międzykulturowi Nawigatorzy
Siedemdziesiąt młodych Polek i Polaków rozpoczęło 13 grudnia 2008 r. trzyletnią współpracę w ramach europejskiego programu British Council „Międzykulturowi Nawigatorzy”. Jego celem jest zaangażowanie młodych liderów w budowę bardziej otwartej i bezpieczniejszej Polski i Europy. Międzykulturowi Nawigatorzy wezmą udział w szkoleniach z dialogu międzykulturowego, stażach w organizacjach zajmujących się dialogiem międzykulturowym oraz – wspólnie z ponad 500 kolegami z 20 innych krajów europejskich – opracują projekty związane z różnorodnością kulturową, diasporą, emigracją, czy wykluczeniem ze zglobalizowanego świata.
W jednoczącej się Europie mamy do czynienia z rosnącą różnorodnością etniczną i kulturową, w związku z czym umiejętność porozumiewania się z przedstawicielami innych kultur jest coraz bardziej potrzebna. W odpowiedzi na te potrzeby British Council przygotowało projekt Międzykulturowi Nawigatorzy, którego celem jest szerzenie umiejętności dialogu międzykulturowego. U podłoża tego programy leży wiara, że pozytywne międzynarodowe stosunki kulturalne są podstawą budowania zaufania i porozumienia między narodami oraz pomagają tworzyć bezpieczniejszą i bardziej stabilną przyszłość.
Z ponad 200 zgłoszeń do programu British Council zakwalifikowało się 70 młodych Polek i Polaków zaangażowanych w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności i wdrażanie w życie idei wielokulturowości. Tworzą oni ciekawą i różnorodną grupę liderów, którzy są aktywni w takich obszarach, jak m.in. uchodźctwo, kultura żydowska czy afrykańska, międzynarodowy wolontariat młodzieży, marginalizacja starszych, praca z dziećmi, aktywizacja młodzieży, badania antropologiczne i społeczne. Większość z nich to młode kobiety w wieku 20-25 lat, niemal połowa to studenci, będący jednocześnie pracownikami organizacji pozarządowych i instytucji akademickich.
Profile wybranych Nawigatorów dostępne są tutaj.
„Jesteśmy dumni z polskiej grupy Międzykulturowych Nawigatorów” – powiedziała Ewa Puzdrowska, dyrektor projektów w British Council w British Council. „Udało nam się zgromadzić barwny zespół, na który składają się przedstawiciele różnych środowisk, również mniejszości etnicznych. Liczymy na to, że dzięki umiejętnościom nabytym w naszym programie, kontaktom międzynarodowym i doświadczeniu zdobytym podczas staży, zaproponują oni ciekawe projekty promujące różnorodność kulturową w społecznościach lokalnych, z którymi są związani w Polsce.”
Międzykulturowi Nawigatorzy są odpowiedzią na niedawne migracje ludności między nowymi a starymi państwami Unii Europejskiej oraz deficyt szkoleń z komunikacji międzykulturowej w wielu krajach północnej i środkowej Europy. Młodzi ludzie z tych państw mają niewielkie możliwości współpracy na poziomie międzynarodowym, a szczególnie odczuwają to członkowie mniejszości etnicznych. W programach szkolnych czy w biznesie niewielką wagę przykłada się do umiejętności porozumiewania się z innymi kulturami. Zgodnie z założeniami programu, Międzykulturowi Nawigatorzy mają wiedzę i kontakty wyniesione z programu wykorzystać po jego zakończeniu w swoich lokalnych środowiskach, przyczyniając się tym samym do budowy bardziej otwartej i stabilniejszej Europy.
Szkolenia z dialogu międzykulturowego, które przejdą Międzykulturowi Nawigatorzy, opierają się na programie szkoleniowym InterAction, opracowanym dla British Council przez brytyjskich i afrykańskich trenerów i wdrażanym z sukcesem nie tylko w Afryce, ale tez w Pakistanie, Chinach, krajach arabskich oraz w Wielkiej Brytanii. Polscy trenerzy wnieśli znaczący wkład w opracowanie europejskiej wersji programu. Opiera się on na takich metodach jak appreciative inquiry, myślenie systemowe oraz „pasje i zasady”, takie jak dialog, różnorodność czy działania na rzecz zmian. Program odrzuca tradycyjne podejście, według którego analizuje się przede wszystkim problemy – i dzięki temu uczestnicy, zmagając się z niekiedy bardzo trudnymi wyzwaniami, dochodzą do wielu pozytywnych i innowacyjnych rozwiązań dylematów międzykulturowych.
W Polsce British Council realizuje program Międzykulturowi Nawigatorzy we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie i Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie.
O British Council
British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.
British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych.
Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie. W 2008 roku British Council obchodzi 70-lecie działalności w Polsce.
Źródło informacji: http://www.britishcouncil.org/pl/