Settings and search
Laureaci Nagrody im. Sergio Vieira de Mello (2008)
Laureaci Nagrody im. Sergio Vieira de Mello (2008)
Nagroda im. Sergio Vieira de Mello została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003 i przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą Przedstawiciele: Prezydenta RP, Ambasadora Brazylii w Polsce, Ambasadora Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, ambasad i konsulatów, wspierających działania Stowarzyszenia Willa Decjusza w zakresie praw człowieka, Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundatorów Nagrody, Fundacji ZNAK i Stowarzyszenia Willa Decjusza.
W 2008 r. laureatami Nagrody zostali:
Laureatka Nagrody im. Sergio Vieira de Mello w kategorii "osoba"
Pani Krystyna Pryjomko-Serafin jest założycielką Fundacji St. Gabriel Home z Shiefild. We współpracy z Fundacją Centrum Współpracy Rozwojowej prowadzi ośrodek pobytowo-edukacyjny dla dzieci więźniarek z zakładu karnego w Arushy, w Tanzanii. Działalność pani Krystyny jest owocem wyjątkowej historii związanej z jej dzieciństwem. Jako dziecko trafiła, podczas II wojny światowej, do polskiego obozu uchodźców syberyjskich w Tangeru w Tanzanii, gdzie nowo przybyli emigranci związali się z lokalną społecznością. Po wielu latach, w 2002 roku, pani Krystyna wróciła odwiedzić to miejsce. Przejęta losem kobiet, które często bezpodstawnie trafiają do więzień, gdzie odsiadują wyroki razem ze swoimi dziećmi postanowiła wesprzeć potrzebujących. Zebrała wśród Polonii fundusze na budowę domu-schroniska dla dzieci kobiet osadzonych w tanzańskim więzieniu. W przyszłości chciałaby otoczyć opieką także kobiety opuszczające więzienie poprzez szkolenia motywujące do szukania zatrudnienia oraz kursy zawodowe. Znając realia krajów afrykańskich i mając na uwadze ich rozbudowaną biurokrację, to, czego dokonała pani Pryjomko-Serafin jest rzeczą wielką. Dzięki swojej determinacji sprawiła, że los potrzebujących w odległej tanzańskiej wiosce stał się bliski wielu osobom w Polsce i innych krajach.
Laureat Nagrody im. Sergio Vieira de Mello w kategorii "organizacja pozarządowa"
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w Polsce została założona w 1989 roku. Jej powstanie poprzedziła siedmioletnia działalność Komitetu Helsińskiego w Polsce, który pracował w podziemiu od 1982 roku. Obecnie Fundacja jest w Europie jedną z najbardziej doświadczonych i profesjonalnie działających organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Służy fachowym doradztwem w zakresie problemów dotyczących naruszeń praw osobistych i politycznych oraz realizacji programów edukacyjnych, zarówno bardzo licznym organizacjom pozarządowym jak i instytucjom państwa.
Jednym z programów Fundacji jest organizowany corocznie - we współpracy z partnerami z całej Polski - objazdowy Festiwal Filmowy "Prawa Człowieka w Filmie". Jest on formą edukacji publicznej o podstawowych prawach i wolnościach jednostki przy użyciu atrakcyjnego medium, jakim jest film. W ten sposób Fundacja podejmuje skuteczne działania na rzecz tolerancji, starając się dotrzeć do wszystkich grup społeczeństwa ze swoją misją.
http://www.hfhrpol.waw.pl/
Nagroda specjalna
Szewach Weiss jest profesorem nauk politycznych, publicystą, politykiem, dyplomatą i byłym ambasadorem Izraela w Polsce. Obecnie wykłada m.in. w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie utworzył Centrum Badań Stosunków Polsko-Izraelskich. Jest inicjatorem i członkiem władz Instytutu Stosunków Izraelsko-Polskich na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz Przewodniczącym Rady Naukowej Yad Vashem; w latach był 1992-1996 Przewodniczącym Knestu.
Prof. Szewach Weiss jest jedną z niewielu osób w Izraelu posiadających tak rozległą wiedzę o sprawach polsko-żydowskich i wykazujących się taką determinacją w pracy nad poprawą obustronnych stosunków. W swojej publicystyce na łamach polskich gazet zawsze pochyla się nad wrażliwością i wspólną historią Polaków i Żydów. Jego osobiste zaangażowanie sprawiło, że był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej aktywnych dyplomatów akredytowanych w Polsce. Dlatego jego głos za granicą Polski nadal brzmi tak autentycznie. Prof. Weiss powiedział, że być żydowskim ambasadorem w Polsce oznacza "być ambasadorem żywych i umarłych" i tak definiował swoją rolę tutaj.
Wyróżnienie Kapituły Nagrody im. Sergio Vieira de Mello
Michał Żejmis jest doktorantem w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielem Instytutu Kultury Białoruskiej oraz Fundacji Rozwoju Oprócz Granic, autorem licznych publikacji naukowych. W swojej społecznej i naukowej działalności przełamuje bariery kulturowe i uprzedzenia wobec "obcych" - uchodźców ze Wschodu, w tym z Kaukazu. Już od czasów licealnych aktywnie promuje kulturę naszych wschodnich sąsiadów - Rosjan, Białorusinów, Ukraińców współorganizując jako wolontariusz koncerty, wernisaże, wystawy, spotkania. Jego praca w zespołach badawczych przy projektach takich jak "Obcy we współczesnej Polsce na przykładzie Ormian" czy "Xenophob" przyczynia się do aktywizacji uchodźców i ich szybszej adaptacji społecznej.
Jako członek Polskiego Związku Niewidomych organizuje także liczne imprezy kulturalne, które dają możliwość niewidomym usłyszeć, poczuć Wschód i zrozumieć go.
V edycja konkursu (2008) została objęta patronatem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Polsce.
Szczegółowe informacje: http://www.villa.org.pl/nagroda_2007.php