Settings and search
Konkurs na esej o dialogu
Narodowe Centrum Kultury ogłosiło w dn. 14 listopada 2008 r. konkurs na esej poświecony interpretacji motta obchodów Roku Dialogu w Polsce: „Dialog to budowanie wzajemności” (ks. prof. J. Tischner).
W wyniku oceny nadesłanych prac (zgodnie z procedurą oceny prac konkursowych oraz według kryteriów merytorycznych), Komisja Konkursowa wybrała 5 spośród 20 wyłonionych w preselekcji, przyznając im punkty od 1 do 5.
-
I miejsce: Krzysztof Usakiewicz za esej pt. DIALOŻEK. O rumuńskich Cyganach, warmińskich ochroniarzach, macedońskim drwalu i pewnym gospodarzu z Chechła (praca numer 167) – 14 pkt
-
Wyróżnienie: Jarosław Kordziński za esej pt. Żyjemy w cieniu, budujmy realność (praca numer 68) – 7 pkt
-
Wyróżnienie: Ewa Glubińska za esej pt. „Dialog ocalonych” (praca numer 58) – 5 pkt
-
Wyróżnienie: Marcin Dziemianowicz za esej pt. „Dialog to budowanie wzajemności” (praca numer 114) – 5 pkt
-
Wyróżnienie: Zbigniew Mendel „Społeczeństwo wielokulturowe – polskie stereotypy, kompleksy, nadzieje” (praca numer 125) – 5 pkt
Nagrody zostaną wręczone podczas konferencji podsumowującej Rok Dialogu (19-20 lutego 2009 r. w Warszawie).
Dodatkowo wyróżnienia przyznano 15 osobom, których eseje wybrano w etapie preselekcji (autorzy prac otrzymują upominki, które zostaną przesłane pocztą). Są to:
- Stachowiak Andrzej
- Smółka Piotr Osmelak Miranda
- Brzeziński Jędrzej Kacper
- Bartela Katarzyna
- Więcka Katarzyna
- Szadkowski Kamil
- Lewandowska Katarzyna
- Bojanowska Anna
- Gotowska Anna
- Surma Aleksandra
- Skrzypek Marcin
- KLEMCZAK DANUTA
- Żurakowska Ewa
- Bocheńska Joanna
Zapraszamy do zapoznania się ze zwycięskimi esejami.
- DIALOŻEK. O rumuńskich Cyganach, warmińskich ochroniarzach, macedońskim drwalu i pewnym gospodarzu z Chechła - czytaj esej
- Żyjemy w cieniu, budujmy realność - czytaj esej
- Dialog ocalonych - czytaj esej
- Dialog to budowanie wzajemności - czytaj esej
- Społeczeństwo wielokulturowe – polskie stereotypy, kompleksy, nadzieje - czytaj esej
Praca ciekawa, napisana przystępnym językiem (…). Nie orzeka, nie ocenia i nie moralizuje. Jednocześnie ujmuje dialog w szerokim znaczeniu, nie zawężając go, (...) do współistnienia tradycyjnych obszarów kulturowych w ujęciu niemalże socjo-geopolitycznym. (Piotr M. A. Cywiński)
Praca znakomicie harmonizuje prostą formą osobistego eseju, minimalizm w podejściu do „wielkiej idei” dialogu, młody wiek autora, dojrzałość w odnajdowaniu ważnego w drobnym i codziennym, oraz niewyszukany a poruszający emocjonalnie styl opowieści. Mozaika różnych postaci, odległych miejsc i odmiennych doświadczeń, które osobno opisane mogłyby ocierać się o banał, została bardzo umiejętnie skomponowana w dynamiczną, wzbogacającą się i jakby muskającą jedynie, a przez to podkreślającą jeszcze wagę pytań autora o swoje dojrzewanie do dialogu - całość. (Krzysztof Czyżewski)
Dobra, szczera praca bez niepotrzebnego patosu – pokazująca dialog z perspektywy młodego człowieka, który w swoich podróżach ociera się o istotę Tischnerowskiego dialogowania. (…). (Magdalena Kopczyńska-Zych)
Na zwycięzcę konkursu czeka laptop. Dodatkowo autorzy 4 najlepszych prac otrzymają nagrody o wartości 300 zł każda, a autorzy kolejnych 15 wyróżnionych prac – upominki od Narodowego Centrum Kultury.
Laureaci konkursu zaproszeni zostaną na konferencję podsumowującą obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Polsce, w trakcie której wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia.
W razie pytań lub wątpliwości związanych z udziałem w konkursie, prosimy o kontakt z Sekretariatem konkursu na adres mailowy: konkurs.dialog@primum.pl