Centrum Inicjatyw Międzykulturowych
Centrum Inicjatyw Międzykulturowych jest stowarzyszeniem podejmującym inicjatywy na rzecz Uchodźców w Polsce. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie Uchodźców na drodze do rozwoju i polepszania ich sytuacji, pomaga również w odnalezieniu się w polskich realiach. Przygotowuje do wejścia w polski system szkolnictwa i rynek pracy. Dąży do pogłębiania tolerancji wobec innych kultur i uwrażliwienia polskiego społeczeństwa na sytuację Uchodźców w Polsce.
Stowarzyszenie powstało w 2006 roku przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Członkami organizacji byli także studenci i absolwenci innych uczelni i kierunków. Ludzie o rozmaitych doświadczeniach i perspektywach na człowieka, pracujący na rzecz jednej inicjatywy. Stowarzyszenie prowadzi korepetycje, pomagając dzieciom i młodzieży w nauce szkolnej oraz dorosłym w nauce języków. Wolontariusze organizują dzieciom czas poprzez zabawę i naukę w przedszkolach w Ośrodkach dla Uchodźców na Bielanach i Siekierkach. Organizuje także wycieczki dla dzieci poza teren ośrodka, np. na basen, do teatru, muzeum. Udziela pomocy doraźnej mieszkańcom ośrodków, np. w znalezieniu tłumacza niezbędnego przy załatwieniu spraw urzędowych. Organizuje także imprezy przybliżające uchodźcom kulturę polską, a Polakom kultury krajów pochodzenia uchodźców.
Działania w zakresie dialogu międzykulturowego
• Pomoc Cudzoziemcom w aklimatyzacji w nowym otoczeniu oraz we włączeniu się w życie społeczeństwa w Polsce.
• Przygotowanie młodzieży z rodzin uchodźców do wejścia w polski system szkolnictwa i ułatwienie funkcjonowania w jego ramach.
• Ułatwienie Cudzoziemcom zrozumienia polskich realiów i przystosowania do rynku pracy.
• Przełamanie bierności i marazmu Cudzoziemców, dowartościowanie poprzez różne zajęcia oraz pracę na rzecz innych.
• Uwrażliwienie społeczeństwa polskiego, w szczególności studentów na sytuację Uchodźców w Polsce.
• Umożliwienie kontaktów między polską młodzieżą i uchodźcami.
• Pogłębienie w Polsce tolerancji wobec innych kultur.
• Zachęcanie środowisk akademickich do dyskusji na temat sytuacji uchodźców w Polsce.
Programy i projekty
Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia jest prowadzenie lekcji języka polskiego dla osób ubiegających się o status uchodźcy. Podstawowa znajomość języka jest niezbędna w procesie integracji z polskim społeczeństwem. Wolontariusze Stowarzyszenia prowadzą zajęcia na terenie ośrodków dla uchodźców dla kilkuosobowych grup oraz osób indywidualnych w języku rosyjskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Lekcje zawierają elementy wiedzy o kulturze oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia w Polsce. Prowadzone są one w oparciu o autorskie programy wolontariuszy - studentów i absolwentów głównie kierunków filologicznych. Mają na celu również aktywizację beneficjentów.
Wolontariusze Stowarzyszenia pomagają dzieciom w wieku szkolnym w odrabianiu lekcji oraz nadrabianiu zaległości szkolnych wynikających z przerwy w edukacji, różnicach programowych oraz nieznajomości języka polskiego. Korepetycje odbywają się na terenie bielańskiego Ośrodka dla Uchodźców.
W Ośrodku na Bielanach mieszkają głównie wielodzietne rodziny, a więc liczba dzieci jest ogromna. Matki zorganizowały tam miejsce zabaw dla swoich dzieci - tak zwane "przedszkole" mieści się w niewielkiej, skromnie wyposażonej salce. Stowarzyszenie postanowiło skierować wolontariuszy do pomocy w przedszkolu. Podjęli się zadania zorganizowania dzieciom czasu poprzez zabawę i naukę. Podzieleni na dwuosobowe grupy, wolontariusze prowadzą zabawy ruchowe, plastyczne, przy okazji ucząc dzieciaki polskiego. Działają we współpracy z mamami-przedszkolankami.
Oprócz zajęć w świetlicy przedszkolnej Stowarzyszenie organizuje wycieczki poza teren ośrodka. Odwiedzają ciekawe miejsca, dzięki czemu podopieczni nie tylko aktywnie spędzają czas i rozwijają się, ale też poznają miasto, które jest dla nich często zupełnie nowym środowiskiem. Okresem szczególnej aktywności są wakacje. W tym roku m.in. zwiedzano Stare Miasto, dzieci brały udział w imprezach organizowanych przez Ośrodek Kultury Ochota, regularnie chodzą na basen i place zabaw. W najbliższym czasie dzieci odwiedzą salę zabaw Eldorado, Warszawski Ogród Zoologiczny i warszawskie muzea. W wyjściach mogą brać udział również rodzice, dla których jest to bardzo dobra forma aktywizacji.
Wolontariusze i członkowie CIM reagują na bieżące potrzeby mieszkańców ośrodka. W każdej chwili można zwrócić się z prośbą o pomoc w pozyskaniu darów czy też znalezienie tłumacza niezbędnego przy załatwianiu spraw urzędowych, wizyt lekarskich. Członkowie pomagają również w poszukiwaniu mieszkań dla cudzoziemców, którzy musieli opuścić ośrodek.
Dla ułatwienia adaptacji uchodźcom niezbędna jest zmiana negatywnej postawy społeczeństwa oraz walka z krzywdzącymi ich uprzedzeniami i stereotypami. Stąd pomysł na organizowanie imprez, które przybliżą Polakom specyfikę państw, z których pochodzą cudzoziemcy przebywający w Polsce. Celem Stowarzyszenia jest pokazanie, że uchodźcy przybywając do naszego kraju przywożą ze sobą wielkie bogactwo w postaci kultury. Na jesieni zorganizowano dwie tego typu imprezy. Pierwsza z nich promowała kulturę czeczeńską, natomiast druga kulturę gruzińską. Wydarzenia te są również szansą dla uchodźców na zaprezentowanie tego co mają najcenniejsze, poczucie się kimś wyjątkowym.
Aby podnosić jakość pracy, Stowarzyszenie stara się przekazywać wolontariuszom jak najwięcej wiedzy na temat sytuacji uchodźców, kultur z których się wywodzą, pracy z dziećmi, komunikacji międzykulturowej etc. W tym dziale znajdują się przydatne materiały w formacie elektronicznym.
Kontakt
http://www.cim.org.pl/