Settings and search
„Śladami przodków Miejsca i ludzie – mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny”
„Śladami przodków Miejsca i ludzie – mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny” - warsztaty fotograficzne w ramach projektu „Spotkajmy się – inny nie znaczy obcy”.
- prowadzenie: Marcin Sudziński
- czas trwania warsztatów: 29.10.-13.11.2008r.
- miejsce: Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie
- ekspozycja prac poplenerowych: 13.11.2008r. Foyer ACK UMCS „Chatka Żaka”
- tryb pracy: indywidualny, grupowy, cykliczne spotkania z prowadzącym (omawianie realizacji, pomoc w warstwie technicznej przy pracy nad zadaniem, organizacja pracy), wykład Zbigniewa Tomaszczuka, spotkania indywidualne i grupowe (ciemnia fotograficzna, plener), praca nad formą prezentacji, wystawa prac.
- technika: dowolna (fotografia tradycyjna, cyfrowa, kolaż fotograficzny, fotografia i słowo, fotografia i przedmiot, wykorzystanie fotografii archiwalnej, rodzinnej, inne)
- uczestnicy: do 12 osób
- wymagania: końcowe prace powinny przedstawiać logiczne cykle bądź pojedyncze prace w odniesieniu do
- realizowanego tematu
Po co nam wiedza o przeszłości? Co wnosi w nasze życie świadomość własnych korzeni? W życie jednostki przebywającej w jakiejkolwiek społeczności nieuchronnie wpisana jest samotność. Świadomość pokrewieństwa, więzi powodują poczucie bezpieczeństwa, dają nam odczuwać, że nie jesteśmy sami. Człowiek bez korzeni to człowiek samotny. Nie wie skąd przychodzi i nie wie też jaki jest kierunek jego wędrówki. Często skazany jest na zapomnienie. Świadomość swojej tożsamości wprowadza w życie pewną ciągłość i mimo to, że niesie nas ono co dzień w inne, nieznane obszary to dzięki tej świadomości możemy czuć pewnego rodzaju niezmienność. „Śladami przodków” to nie tylko wędrówka w przeszłość, ale także w głąb nas samych.
„Śladami przodków” to hasło, na które odpowiedzieć można na wiele różnych sposobów. Temat można potraktować w sposób bardzo osobisty jak i nadać mu uniwersalne znaczenia. Ze względu na różne formy interpretacji do obrazu dołączyć można słowo, przedmiot, użyć fotografii archiwalnych (z rodzinnych albumów). Możliwe jest też posłużenie się seriami zdjęć (fotoreportaż, portrety). Ważne, aby wypowiedź nabrała jak najbardziej świadomego i spójnego charakteru, a technika pracy była tu rzeczą w pewnym sensie podrzędną. Dlatego też wybieramy zarówno fotografię klasyczną jak i cyfrową, kolaż, portret, instalacje… Puszczamy wodze fantazji i stosujemy dowolność. Ważny jest jednak poziom realizacji (zarówno na płaszczyźnie koncepcji jak i w wybranej technice). W przypadku użycia fotografii archiwalnej, przedmiotów, instalacji, forma oraz ilość prezentowanych prac pozostaje do ustalenia z prowadzącym.
29.10. godz. 18.00 Spotkanie organizacyjne (Sala Czarna ACK)
30.10. godz. 17.00 – 18.30 Wykład wprowadzający do zagadnienia, omawianie realizacji fotograficznych podejmujących temat tożsamości, przodków, poszukiwania korzeni – Zbigniew Tomaszczuk, (wykładowca, artysta posługujący się w swych działaniach fotografią)
godz. 19.30 spotkanie integracyjne „Absynth” ul. Grodzka 16
31.10. – 03.11. Indywidualna praca nad koncepcją prac, gromadzenie materiałów, opis teoretyczny idei prac
04.11. Spotkanie grupowe, omawianie projektów (uwagi, sugestie, propozycje)
05.11. Praca w ciemni fotograficznej: pokaz technik alternatywnych powstawania obrazu fotograficznego – Marcin Sudziński
06.11. Praca w ciemni fotograficznej/plener
07.11. Praca w ciemni fotograficznej/plener
08.11. Praca w ciemni fotograficznej/plener
09.11. Spotkanie grupowe, omówienie rezultatów pracy oraz kwestie technicznego przygotowania prac
10.11. Praca w ciemni fotograficznej/plener
11.11. Praca w ciemni fotograficznej/plener
12.11. Przygotowanie i montaż prac
13.11. Przygotowanie do wernisażu, wernisaż