Settings and search
Znamy laureatów akcji Pomysłobranie vol.2: WIDZĘ PATRIOTYZM!
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło drugą edycję akcji Pomysłobranie vol.2: WIDZĘ PATRIOTYZM. Finalistami konkursu są animatorzy kultury, którzy zawodowo lub z pasji prowadzą działania edukacyjne w zakresie edukacji patriotycznej przez sztukę. Jury przyznało nagrody czterem autorkom trzech najlepiej ocenionych pomysłów, a sześć kolejnych projektów zostało wyróżnionych.
W drugiej odsłonie Pomysłobrania Narodowe Centrum Kultury szukało inspiracji do ciekawych i nieszablonowych działań edukacyjnych dotyczących patriotyzmu, których nośnikiem jest sztuka. Celem tegorocznej akcji było zachęcenie Polaków do aktywnego poszukiwania efektywnych metod i sposobów patriotycznego wychowania, a także do inicjowania dialogu i rozmawiania o współczesnym patriotyzmie.
Laureaci drugiej edycji Pomysłobrania to:
I miejsce:
Monika Ziółkowska
Wystawa światowa – pokażemy wam Polskę!
II miejsce:
Agata Świdzińska, Julia Wołnysz
„Gospodyni” i „Gospodarz” w małej ojczyźnie – ludowe motanie o dobrostanie
III miejsce:
Lilia Szczepaniak
Widzę, więc… Mój patriotyzm - Polonia XXI wieku
Wyróżnienia otrzymali:
- Barbara Haponiuk, Małgorzata Wielgo, Iwona Rogowska, Michał Gliszczyński, Barbara Rogucka, Aleksandra Olesińska – Gra terenowa – „'76”
- Monika Ziółkowska – Opowiem ci o Polsce…
- Anna Piwowarska, Dorota Marcinkowska – Historia jak żywa. Badacze regionu.
- Anna Kaszuba-Dębska – Love Królowe
- Anna Krygier – Historia na wyciągnięcie ręki
- Bożena Pysiewicz – Pytaj o Polskę
Oceniając zgłoszenia, jurorzy zwracali uwagę na działania z obszaru edukacji patriotycznej, które wykorzystują walory dziedzictwa artystycznego Polski, projekty wzmacniające i pielęgnujące postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży w sposób nowoczesny, przystępny i motywujący i scenariusze integrujące społeczności wokół patriotyzmu, pojmowanego nie tylko jako pożądana postawa czy powinność, ale sposób na życie. Zależało nam na znalezieniu osób, które poprzez swoją działalność edukacyjną zachęcają do świadomego i zaangażowanego uczestnictwa w kulturze i dbałości o wspólne dziedzictwo.
Do udziału w akcji zaprosiliśmy edukatorów, animatorów, nauczycieli, liderów grup, freelancerów oraz osoby działające społecznie, zainteresowane rozwojem w dziedzinie edukacji patriotycznej, w tym szczególnie studentów uczelni artystycznych, harcerzy i młodzież ze szkół ponadpodstawowych o profilu plastycznym.
Scenariusze można było zgłaszać w dwóch kategoriach:
- osoby prowadzące działania edukacyjne w zakresie edukacji patriotycznej przez sztukę zawodowo lub z pasji, posiadające doświadczenie w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć,
- osoby zainteresowane rozwojem w dziedzinie edukacji patriotycznej przez sztukę, działające społecznie na rzecz świadomego kształtowania postaw obywatelskich, nie posiadające doświadczenia lub posiadające niewielkie doświadczenie w prowadzeniu zajęć.
Spośród nadesłanych scenariuszy Jury wybrało 9 zróżnicowanych propozycji. Wszystkie z nich zostały zgłoszone w kategorii pierwszej. Nie przyznano nagród w kategorii drugiej.
Laureaci i finaliści konkursu otrzymują nagrody finansowe i rzeczowe oraz zaproszenie do udziału
w weekendowym zlocie, połączonym z warsztatami, który odbędzie się w październiku 2021 r. Najciekawsze i najbardziej innowacyjne scenariusze, zgłoszone w konkursie, zostaną zaprezentowane w publikacji Barwy Wspólne vol. 2, stanowiącej kontynuację zbioru propozycji na zajęcia edukacyjne.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji!
Owocem pierwszej edycji Pomysłobrania jest zbiór materiałów i scenariuszy działań edukacyjnych skupionych wokół tematyki patriotyzmu, udostępnionych bezpłatnie w serwisie interntowym NCK. W publikacji znajdują się opisy 17 ciekawych projektów, w tym scenariusze lekcji, warsztatów, zajęć, ale również gry i zabawy dla uczestników w każdym wieku. Publikacja zawiera ponadto kilkadziesiąt nieszablonowych pomysłów oraz ponad 40 kart pracy, które można łatwo wydrukować i wykorzystać podczas zajęć.