Settings and search
„Nasza Polska – jaką ma twarz?” - znamy laureatów konkursu
„Nasza Polska – jaką ma twarz?” to pytanie, które w sposób twórczy i kreatywny zachęcało młode osoby w wieku 12-14 lat do przygotowania krótkiego utworu literackiego. 31 października komisja wyłoniła laureatów ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie. Jury nagrodziło cztery autorki i jednego autora, których „portret Polski” przeplatał się z codziennością młodego człowieka i wyróżnił się oryginalną interpretacją tematu. Zapraszamy do odsłuchania materiałów, inspiracji oraz rozmowy z dziećmi i młodzieżą na temat współczesnego patriotyzmu.
Zależało nam na pokazaniu różnorodności narracji co wpisuje się również w ideę programu Barw Wspólnych. Jury konkursu doceniło kreatywność, metaforyczne wizje i wyjście poza standardowe skojarzenia. Poza podstawowymi kryteriami zostało docenione konsekwentne przedstawienie bohaterów i ich świata oraz wciągająca narracja, czy wzruszająca autentyczność poruszanych historii.
Nagrodzeni autorzy:
Zofia Faleńska
„Oryginalne, esencjonalne opowiadanie, w którym wielka historia odbija się w niepozornym przedmiocie codziennego użytku – porcelanowym imbryku. Świetnie napisany i przemyślany tekst, duża sprawność narracyjna.”
Kacper Markiewicz
„Lekkość i dowcip. Autor maluje słowami obraz Polski w sposób plastyczny, co dodaje jego pracy uroku. Opisy zapachów, smaków i miejsc tworzą wyraźny obraz Polski jako „domu”, gdzie każdy szczegół – od zapachu ciasta po widok rzeki Wisły – składa się na zrozumienie, czym jest ojczyzna.”
Hanna Serafin
„Obraz Polski widzianej przez pryzmat relacji rodzinnych. Symbolika matki jako ojczyzny, świadomość historyczna, szczerość przekazu sprawiają, że tekst ten ma ogromny potencjał by dotknąć serca czytelników. Opowiadanie przedstawia Polskę jako kraj pełen wartości i tradycji a także jako dom, którym powinniśmy się opiekować.”
Patrycja Jadwiszczak
„Bohaterka przechodzi przez poranek pełen nietypowych wydarzeń, jednak mimo wszystko skupia się na tym, by sprostać codziennym obowiązkom szkolnym. Ta opowieść to autentyczne spojrzenie na rzeczywistość oczami uczennicy, gdzie Polska to nie tylko wielkie wydarzenia, ale też codzienne troski i radości, które budują poczucie tożsamości.”
Katarzyna Adamczyk
„Tekst iskrzący się bogactwem języka i wyobraźni, zakorzeniony w słowiańskiej mitologii. Ciekawie wykreowany bohater – Poświst, ujęty w zadany w konkursie temat w sposób intrygujący i odsłaniający różne perspektywy: od tych dużych, państwowych i narodowych, po te mniejsze, prozaiczne, bliższe codzienności młodego człowieka.”
Konkurs był działaniem towarzyszącym w programie Barwy Wspólne. Zapraszamy do wspólnego celebrowania polskości na co dzień i od święta. Możesz do tego wykorzystać przygotowane przez nas narzędzie edukacyjne - elektroniczny kolaż i sensoryczny pakiet „Poczuj Polskę”.