Settings and search
Pilotażowa edycja programu Poczuj Polskę wystartowała!
W dniach 30.03-2.04.2023 r. cyklem szkoleń przygotowujących edukatorów do samodzielnej pracy z dziećmi zainaugurowaliśmy program Poczuj Polskę, stanowiący element kampanii społeczno-edukacyjnej Barwy Wspólne. Zajęcia odbywały się w Domu Pracy Twórczej
w Radziejowicach.
Uczestnicząca w zajęcia grupa jedenastu edukatorów, wyłonionych w drodze otwartego naboru, przez cztery dni intensywnie ćwiczyła scenariusze wchodzące w skład sensorycznego pakietu edukacyjnego Poczuj Polskę. Eksperci – w tym gronie większość autorów pakietu - wprowadzili uczestników warsztatów w pięć tematów: Wrażenia Wspólne, Znaki Wspólne, Widoki Wspólne, Smaki Wspólne, Dźwięki Wspólne. Przed nami kolejne działania, o których będziemy Was na bieżąco informować.
A oto kilka refleksji uczestniczek warsztatów:
Wspólne doświadczanie, odczuwanie i poznawanie pozwala na zrozumienie jak wiele nas łączy i jak bardzo, mimo osobistych różnic, jesteśmy wspólnotą. Dokładnie taki proces zaszedł podczas szkolenia. […] Metoda przechodzenia tego samego procesu, jaki za chwilę zaproponujemy dzieciom, pozwala nabrać szacunku wobec zdania i wobec tego, jak podejdą do jego wykonania dzieci. Jestem ogromnie zadowolona ze szkolenia, ukończyłam je z poczuciem, że czuję ideę projektu i wiem, jakie cele ma on spełnić, a także to, że jego koncepcja jest bliska mojemu myśleniu o pojęciu patriotyzm.
Katarzyna Michalska
...Koncepcja szkolenia „Barwy Wspólne” w Radziejowicach miała formę zbierania doświadczeń, które stawały się wiedzą. Było to trafioną analogią do formy samego programu opartego o pakiet sensoryczny w obrębie pięciu zmysłów. Wychodzenie w warsztacie nie od wiedzy, ale od przeżycia, które staje się źródłem wiedzy, jest na pewno formą bardziej dynamiczną, aktywną, naturalną -a w przypadku edukacji patriotycznej- po prostu ORYGINALNĄ .
Ania Kucaba
Będąc mamą 4. dzieci uczonych w trybie edukacji domowej, obserwuję ich wielki zachwyt naturą oraz wpływem bliskości natury na wychowanie. Doceniam bardzo projekt Barwy Wspólne właśnie za to, że dzieci będą sensorycznie obcować z przyrodą, angażując dotyk, węch, słuch, wzrok.
Agnieszka Adamek pomysłodawczyni ogrodu zabaw @dzikie.podworko
Oprócz bardzo dużej dawki wiedzy o scenariuszach warsztatów w pakiecie #BarwyWspólne ogromną wartością było dla mnie zatrzymanie się na przeżywaniu zmysłami i docenienie, że mogę odczuwać otaczający mnie świat na wszystkie sposoby. I właśnie ten sposób myślenia o miłości do swojej (małej) ojczyzny jest dla mnie wyjątkowy i nie do przecenienia. Bo przecież nie bylibyśmy sobą, gdyby nasz las nie pachniał jak ten za domem, a kuchnia nie smakowała jak ta u babci.
Kalina Patek