Settings and search
Polacy o integracji z Unią Europejską
15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to dobra okazja do przyjrzenia się temu, jak Polacy patrzą dziś na wspólnotę.
Przeprowadzone pod koniec 2018 roku badanie Komisji Europejskiej pokazało, że znajdujemy się w czołówce narodów pozytywnie postrzegających Unię Europejską, zaraz po Irlandczykach, Bułgarach i mieszkańcach Luksemburga. Pozytywne skojarzenia wobec UE zadeklarowało 54% Polaków i poziom ten wyróżnia nas na tle pozostałych dziewięciu krajów, które w 2004 roku dołączyły do unii.
Wykres 1. Ogólnie rzecz biorąc, czy Unia Europejska wywołuje w Panu(i) bardzo pozytywne, raczej pozytywne, neutralne, raczej negatywne, czy też bardzo negatywne skojarzenia? (dla Polski N=886; w procentach)
Źródło: Eurobarometr 90, badanie standardowe, jesień 2018.
Na podstawie wyników badań krajowych można przypuszczać, że nawet ci Polacy, którzy są mniej entuzjastycznie nastawieni do wspólnoty aprobują obecność w jej strukturach. Badanie dotyczące rozpoznawalności i wiedzy o Funduszach Europejskich zrealizowane w 2018 r. na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na próbie mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej pokazało, że większość społeczeństwa polskiego popiera członkostwo w UE (78%) . Pozytywny stosunek w największym stopniu charakteryzuje osoby do 55 roku życia (powyżej 82% wśród ludzi w wieku 15 lat – 54 lata, w tym 85% wśród osób między 25 a 34 rokiem życia) oraz osoby z wykształceniem wyższym (88%).
Analiza wyników z perspektywy regionalnej pokazuje, że zwolennikami członkostwa Polski w UE są wyraźnie częściej mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Stosunkowo wysokim odsetkiem osób niepopierających członkostwa Polski w Unii Europejskiej charakteryzuje się natomiast województwo warmińsko-mazurskie (powyżej 10%).
Mapa 1. Udział osób popierających członkostwo Polski w Unii Europejskiej w podziale na województwa (N= 6193; w procentach)
Źródło: Badanie rozpoznawalności i wiedzy o Funduszach Europejskich w społeczeństwie polskim. Edycja 2018.
Realizowane przez CBOS badania dorosłych Polaków (powyżej 18 roku życia) pokazują, że wysoki poziom poparcia dla członkostwa w Unii Europejskiej utrzymuje się w kraju od wielu lat. Od momentu zainicjowania badań, tj. od 1994 r., większość badanych opowiadała się za integracją z UE, ale od kilku lat odnotowuje się umocnienie tej postawy – od 2014 r. wskaźnik nie spadł poniżej poziomu 80%. W listopadzie 2018 r. 87% Polaków powyżej 18 roku życia stwierdziło, że jest zwolennikami obecności we wspólnocie.
Wstąpienie do UE jest dla dorosłych Polaków jednym z najważniejszych wydarzeń w historii kraju i jednocześnie uznawane jest przez nich za drugi największy sukces Polski w ciągu ostatnich stu lat, zaraz po odzyskaniu niepodległości (odpowiednio 24% i 25% wskazań).
Rozmowy o przeszłości są podejmowane w wielu polskich domach. W zrealizowanym w listopadzie 2018 roku przez Narodowe Centrum Kultury sondażu wśród osób w wieku 12-17 lat 80% młodzieży zadeklarowało, że dyskutuje w gronie rodzinnym na temat minionych wydarzeń. 42% badanych osób wskazało, że domowe debaty dotyczą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Częściej podejmowanymi zagadnieniami były jedynie stan wojenny (51%) i wybór Karola Wojtyły na papieża (47%). Na temat akcesji do wspólnoty częściej rozmawiano w domach nastolatków, których matka lub ojciec mieli wykształcenie wyższe (w obu przypadkach - 49%).
Wykres 2. Czy zdarza Ci się rozmawiać, dyskutować na temat przeszłości w kręgu rodziny? | Wykres 3. Na które z następujących tematów dotyczących przeszłości zdarza Ci się rozmawiać / dyskutować w kręgu rodziny |
Źródło: NCK/IQS, N=2069, 2018
Analiza odpowiedzi w układzie przestrzennym pokazuje, że rozmowy na temat akcesji do UE częściej odbywały się w domach nastolatków zamieszkujących województwa wschodnie i południowe, najczęściej w województwie lubelskim i śląskim.
Mapa 2. Udział nastolatków, którzy rozmawiają/ dyskutują w kręgu rodzinnym na temat wstąpienia do UE w podziale na województwa (N=2069; w procentach)
Źródło: NCK/IQS, 2018
Podsumowanie
Podsumowując, osoby dorosłe wymieniają wstąpienie Polski do UE wśród najbardziej znaczący wydarzeń w historii kraju. Młodsi deklarują, że temat ten jest jednym z najczęściej podejmowanych w gronie rodzinnym podczas rozmów o historii. Pozytywny stosunek do członkostwa Polski w UE jest częstszy u osób z wyższym wykształceniem, a rozmowy na temat akcesji podejmowane są częściej w domach nastolatków, których rodzice mają wykształcenie wyższe.
Opracowanie: Marlena Modzelewska, Agnieszka Bąk, Dział Badań i Analiz NCK