Settings and search
Multimedialny Leksykon Kultury Warmii i Mazur
Leksykon Kultury Warmii i Mazur to dotychczas największa w Polsce inicjatywa tworzenia regionalnej encyklopedii kultury. Odpowiada ona na potrzebę stałego monitorowania kondycji i tendencji zmian współczesnej kultury oraz określenia stanu wiedzy na jej temat. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tą tematyką do pomocy w redagowaniu Leksykonu.
Multimedialna encyklopedia kultury obszaru Warmii i Mazur, to element projektu „Parkowa 2.0”, realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Inicjatywa współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Ideą przedsięwzięcia jest budowanie nowoczesnych witryn internetowych o tematyce kulturalnej, które ułatwią dostęp do informacji i pomogą w stałym monitorowaniu stanu kultury na tym obszarze.
Prace podzielono na 2 etapy:
- okres do końca 2011 roku – do tego czasu zespół bibliografów utworzy pierwsze 5000 haseł, które obejmą lata 1945-2011.
- od stycznia 2012 roku projekt zostanie otwarty do edycji dla wszystkich, którzy będą chcieli aktualizować i dodawać nowe wpisy na zasadach obowiązujących w Wikipedii. Dzięki temu inicjatywa będzie rozwijać się na bieżąco, poprzez aktywność społeczności internetowej, która stopniowo będzie uzupełniać encyklopedię o nowe wpisy. Pojawią się również hasła historyczne sprzed 1945 roku.
Lista haseł podzielona została na następujące kategorie:
- osoby (m.in.: artyści, animatorzy, badacze),
- instytucje kultury (m.in: galerie, ośrodki naukowe, biblioteki),
- wydarzenia ( m.in.: festiwale, konkursy, plenery),
- miejsce i czas ich rozgrywania,
- tematyka ( m.in.: fotografia, księgarstwo, etnologia),
- dzieła (m.in.: audycje, spektakle, utwory muzyczne).
Leksykonu Kultury Warmii i Maur ma charakter edukacyjny i promocyjny. Obejmie on zarówno prezentację cenionych zjawisk z zakresu kultury wysokiej, jak również szerzej nieznanych, istotnych jedynie w skali lokalnej i często nie mających szans na przebicie się do świadomości ogółu mieszkańców regionu. Daje to możliwość monitorowania kondycji i tendencji zmian jakie zachodzą obecnie w kulturze tego obszaru oraz określenie stanu wiedzy na jej temat. Jest to największy projekt tego typu w Polsce, który może się stać przykładem dobrej praktyki dla innych regionów.
Inicjatorzy projektu zachęcają do nasyłania pierwszych haseł, które pojawią się w Leksykonie w styczniu 2012. Wszelkie uwagi i sugestie dotyczące serwisu można zgłaszać pod adres: leksykonkultury@ceik.eu
Więcej informacji: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php?title=Leksykon_Kultury_Warmii_i_Mazur