Settings and search
Kongres Innowacyjnej Gospodarki
W tym roku już po raz trzeci odbywa się Kongres Innowacyjnej Gospodarki organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą. Idea stworzenia Kongresu powstała w 2010, kiedy Krajowa Izba Gospodarcza zauważyła problemy, z jakimi boryka się Polska w obszarze innowacyjności gospodarki. Z analizy danych wynika, że pozycja Polski w Globalnym Indeksie Innowacji jest niższa od średniej, jaka utrzymuje się w innych krajach Unii Europejskiej. Gościem specjalnym tegorocznego Kongresu jest Francis Fukuyama.
III Kongres Innowacyjnej Gospodarki pod hasłem: „Innowacyjność – jak to robią inni? Uczymy się od najlepszych!” odbywa się w dniach 24-25 maja w Centrum Nauki Kopernik. Wczoraj, 24 maja, referenci biorący udział w otwierającej Kongres sekcji wprowadzającej, podkreślali istotę warunków niezbędnych do rozwoju kreatywności i innowacyjności. Pierwszego dnia uczestnicy Kongresu mogli brać udział w panelach dedykowanych: edukacji, światowym modelom biznesowym, komunikacji, ICT, medycynie.
Dzisiejsze panele dotyczą problemów nowych mediów i technologii, energetyki i e-administracji. Jednym z założeń Kongresu było poświęcenie odpowiednio dużo miejsca na dyskusje i wymianę idei, ale za główny cel postawiono sobie znalezienie konkretnych rozwiązań dla przełamywania barier hamujących innowacyjność. Dlatego jednym z punktów programu jest okrągły stół dla samorządowców i przedstawicieli parków technologicznych, podczas którego mają zastanowić się nad sposobem tworzenia przestrzeni dla innowacji.
Gościem specjalnym Kongresu jest Francis Fukuyama – znakomity politolog, ekonomista i filozof polityczny, autor takich pozycji jak „Zaufanie: kapitał społeczny a droga do dobrobytu” czy „Koniec historii”. Fukuyama w swoich pracach wielokrotnie wspominał o kulturze – jako ważnym katalizatorze zmian i innowacyjności. Czy zaproszenie go na Kongres miało zwrócić uwagę uczestników i obserwatorów wydarzenia na rangę kultury w rozwoju gospodarczym państwa? Miejmy nadzieję, że tak. Kultura, kreatywność i innowacyjność tworzą związek przyczynowo – skutkowy. Bez kultury nie ma kreatywności, a bez kreatywności nie ma innowacyjności. III Kongres Innowacyjnej Gospodarki kończy sesja o filozoficznej nazwie: „Dokąd zmierza świat?”
Program oraz transmisja z Kongresu są dostępne na stronie: http://www.kongresig.pl/