Settings and search
Etatowcy, entuzjaści i rywalizacja kulturalna
W rocznicę podpisania Paktu dla Kultury Fundacja Bęc Zmiana i galeria Raster zapraszają do dyskusji na temat modeli działania szeroko pojętych instytucji kultury, współpracy instytucji kultury i trzeciego sektora oraz modeli zatrudnienia w sektorze kultury.
Radykalni krytycy neoliberalizmu zarzucają trzeciemu sektorowi usprawiedliwianie niesprawności państwa/miasta, które nie potrafi dobrze zagospodarować takich segmentów jak kultura, edukacja czy medycyna. W miejscu państwa/miasta i powoływanych przez nie instytucji pojawia się stowarzyszenie/fundacja, które swoimi działaniami dotowanymi przez publiczne pieniądze tylko maskują faktyczne mankamenty systemu.
Warszawa ostatnich lat jest polem działania nie tylko wielu instytucji kultury, ale także wciąż rosnącej liczby fundacji, stowarzyszeń i inicjatyw oddolnych. Co je łączy, a co skłóca? Czy instytucje kultury, bez względu na swoją formę, są w stanie przeskoczyć zmęczenie instytucjonalne i biurokrację? Czy możliwa jest współpraca instytucji kultury i trzeciego sektora bez resentymentu grantowego? Czy rywalizacji, czy współdziałania bardziej nam dziś potrzeba?
czas: 15.05 (wtorek), g. 18.30
miejsce: Warszawa, Galeria Raster, ul. Wspólna 63
W dyskusji udział wezmą:
Bartosz Frąckowiak - reżyser i dramaturg. Doktorant w Zakładzie Dramatu i Teatru IFP UAM. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i międzyuczelnianych studiów w Akademii "Artes Liberales. Publikował m.in. w "Dialogu", "Didaskaliach", "Krytyce Politycznej", "Notatniku Teatralnym", "Obiegu" i "Teatrze". Członek Zespołu "Krytyki Politycznej".
Alina Gałązka - koordynatorka portalu dla organizacji pozarządowych www.ngo.pl, członkini Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, działaczka Komuny Warszawa (dawniej Komuny Otwock) i Inicjatywy Warszawa 2020.
Grzegorz Lewandowski - właściciel Klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie, jeden z inicjatorów koalicji ReAnimator, szef prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury w latach 2009-2011, jeden z pomysłodawców Inicjatywy Warszawa 2020, organizator licznych debat i wydarzeń kulturalnych; od kilku lat działa na rzecz reformy warszawskiej kultury.
Maciej Nowak - teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny. Dyrektor Instytut Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wcześniej, w latach 1997-2000 kierownik działu kultury w "Gazecie Wyborczej", a od 2000 do 2006 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2008 roku tygodnik "Polityka" uznał go za najbardziej wpływową osobę polskiego teatru.
Kuba Szreder - socjolog, kurator, redaktor, założyciel Wolnego Uniwersytetu Warszawy, współpracuje m.in. z Korporacją Ha!art, Fundacją Bęc Zmiana, InSitu, współautor Manifestu Komitetu na rzecz Radykalnych Zmian w Kulturze.
partner: HOBO Art Foundation
organizatorzy: Fundacja Bęc Zmiana, Galeria Raster
*Dyskusja odbywa się w rocznicę podpisania Paktu dla Kultury przez premiera Donalda Tuska i ruch społeczny Obywatele Kultury (14.05.2011).
źródło: www.funbec.eu