Settings and search
Budowa ogólnopolskiej sieci Obserwatoriów Żywej Kultury | CEiIK w Olsztynie
Projekt Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie stawia sobie za cel stworzenie ogólnopolskiej sieci badawczej, monitorującej stan kultury w kraju. Sieć ma bazować na współpracy zespołów badawczych, zwanych „węzłami regionalnymi”, których działalność ma zaowocować realizacją wspólnych programów: badań diagnostycznych (takich jak „Mapa wiedzy i niewiedzy o województwie” czy „Monitoring wydarzeń kulturalnych w województwie”) oraz programu podtrzymywania istniejących i tworzenia nowych baz danych. Sieć obejmie cztery województwa: Podlaskie, Mazowieckie, Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie. Zebrane i opracowane przez dane zostaną upublicznione w ramach wolnego dostępu.
Podstawą teoretyczną projektu jest koncepcja „żywej kultury” autorstwa Barbary Fatygi. Jak piszą autorzy: Podstawą naszej pracy jest roboczy konstrukt „żywej kultury", to jest wielowymiarowego środowiska życia jednostek i grup społecznych oraz funkcjonowania instytucji społecznych, w którym zachodzą dynamiczne procesy, rozwijają się praktyki kulturowe o zróżnicowanych charakterystykach aksjologicznych i zróżnicowanych, najczęściej polisemicznych, znaczeniach.
Szczególny akcent kładziony jest na uczestnictwo w kulturze, którego rolę określono we współpracy z Mirosławem Filiciakiem, Markiem Krajewskim i Tomaszem Szlendakiem. Inne wykorzystywane tu inspiracje teoretyczne płyną m.in. z prac Floriana Znanieckiego, Antoniny Kłoskowskiej, Pierre`a Bourdieu, Jamesa Colemana, Davida Putnama, Arjuna Appadurai`a, Manuela Castellsa, Ulricha Becka i innych autorów formułujących teorie współczesnego globalnego społeczeństwa i kultury. Co łączy ich idee, to fundamentalne przekonanie o tym, że kultura i jej teoria stale się rozwijają – tym samym treści zamieszczane na portalach wiedzy administrowanych przez partnerów projektu muszą być stale uaktualniane. Efektem projektu będzie bowiem m.in. powstanie czterech portali internetowych służących prezentacji wyników pracy sieci – trzech wojewódzkich i jednego centralnego.
Program na lata 2013-2014 dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Obserwatorium Kultury" oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Opracowała Karolina Miszczak