Ustawienia i wyszukiwarka
Raport z badania potrzeb uczestnictwa w kulturze rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata
Raport z 2023 roku
Badanie odbyło się w ramach projektu „Moja pierwsza odyseja kosmiczna” – działania realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu w partnerstwie z Elefantteatret ze Stravanger w Norwegii.
Główne wyniki:
- Rodzicom dzieci w wieku 0-3 lata brakuje możliwości udziału w spektaklach lub innych tego typu wydarzeniach adresowanych do małych dzieci, zaprojektowanych specjalnie z myślą o nich.
- Oczekiwania rodziców dotyczą także możliwości integracji z innymi rodzicami i dziećmi.
- Istotną potrzebą jest możliwość przebywania w miejscu przyjaznym rodzicom z małymi dziećmi.
- Brakuje oferty regularnych zajęć ukierunkowanych na rozwój małych dzieci, angażujących zarówno dzieci, jak i rodziców.
Autorka zwraca uwagę na znaczenie dopasowania oferty wydarzeń artystycznych ściśle do badanej grupy wiekowej ze względu na modelujący charakter takiego doświadczenia – dla dziecka w wieku 0-3 lata często jest to pierwsze spotkanie z kulturą instytucjonalną. Formułuje także wiele innych rekomendacji dla instytucji kultury, pomocnych w dopasowaniu oferty do potrzeb rodziców małych dzieci.
Metodologia:
Badanie realizowano po 14 pokazach spektaklu „Moja pierwsza odyseja kosmiczna” w Toruniu i w regionie. Rodzice dzieci w wieku 0-3 lata byli proszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania otwarte w ankiecie. Metodę tę uzupełniono wywiadami i obserwacją uczestniczącą. W badaniu wzięło udział 97 osób.