Ustawienia i wyszukiwarka
Kultura (w) dialogu. Instytucjonalne ramy kultury w Lublinie
"Kultura (w) dialogu. Instytucjonalne ramy kultury w Lublinie" jest publikacją powstałą na bazie badania „Perspektywa kulturalna Lublina – badania nt. stanu sektora kul- tury w Lublinie i partycypacji”, które zrealizowano w roku 2012 wśród podmiotów kultury miasta Lublina.
Z jednej strony chcieliśmy zaprezentować zróżnicowany wewnętrznie dyskurs o polu instytucjonalnym kultury, tworzony w dialogu z przedstawicielami instytucji kultury, Urzędem Miasta i organizacjami pozarządowymi. Badanie dotyczyło w tym celu diagnozy stanu kultury Lublina w wymiarze funkcjonowania podmiotów kultury i kreowania lokalnych polityk kulturalnych. Miało wykazać, w jaki sposób tworzona jest oferta kulturalna miasta, jak wiąże się ona z uczestnictwem w kulturze, a także jak lokalnie zarządza się politykami kulturalnymi, czyli jak jest tworzony program kulturalny w Lublinie i jakie są jego cele i założenia. Z drugiej strony, mieliśmy nadzieję, że przedstawione wyniki badań będą mogły przyczynić się do intensyikacji lokalnych rozmów o kulturze, samoreleksji nad miejscem instytucji w polu i ich powiązaniach z innymi podmiotami kultury, a także wzmocnią otwieranie się tych instytucji na spotkanie z Innym: uczestnikiem, partnerem czy współtwórcą.
Projekt badawczy i niniejsza publikacja mają ambicję przyczynić się do utworze- nia Lubelskiego Obserwatorium Kultury, którego powołanie zadeklarowało miasto w konkursowej aplikacji ESK 2016. Z tego powodu projekt zakładał działania w interesie odbiorców i twórców kultury, a jednym z jego celów było poszerzenie i zacieśnienie relacji pomiędzy instytucjami i organizacjami kultury a światem nauki. Chodzi nam także o tworzenie i popularyzację wiedzy o stanie lokalnej kultury oraz inspirowanie releksji nad potencjałem jej rozwoju. Dlatego, przygotowując projekt, zaprosiliśmy do współpracy szereg podmiotów, spośród których sektor akademicki reprezentowały: Instytut Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Zakład Filozoii i Socjologii Polityki Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skło- dowskiej oraz Zakład Socjologii Ogólnej i Badań nad Migracjami Instytutu Socjologii UMCS. Natomiast partnerami z sektora kultury były: Miesięcznik Wymiany Idei „Kultura Enter” oraz Warsztaty Kultury.
Publikacja składa się z 8 rozdziałów, analizujących na różne sposoby kulturę Lu- blina. Rozdział pierwszy to esej dowodzący potrzeby systematycznych badań nad kulturą lubelską i wykorzystywania ich wyników na potrzeby releksji nad sytuacją i rozwojem kultury w mieście, a także możliwości ich instytucjonalizacji w ramach upowszechniającej się w Europie i Polsce formuły „obserwatorium kultury”. Rozdział drugi prezentuje analizę dokumentów zastanych miejskich instytucji kultury. Badaniu poddane zostały statuty, regulaminy organizacyjne i sprawozdania z działalności pro- gramowej i inansowe za lata 2007-2011. W rozdziale trzecim przedstawione zostały główne trendy polityki kulturalnej w Polsce na tle trendów europejskich w opiniach przedstawicieli instytucji kultury. Zakładamy, że rozdział ten stanowi ogólne tło dla rozważań nad lokalnymi kontekstami kulturotwórczymi. Czwarty rozdział prezen- tuje wyniki badań nad strukturą lubelskiego pola produkcji kultury, jego specyiką i kapitałem. Rozdział piąty jest rekonstrukcją funkcjonowania instytucji kultury, ze szczególnym uwzględnianiem ich misji, słabych i mocnych stron, wyjątkowości i innych czynników, budujących tożsamość organizacyjną. W szóstym rozdziale omówiono powiązania badanych instytucji z otoczeniem zewnętrznym: odbiorcami, urzędami, szkołami, a także innymi organizacjami działającymi w polu kultury. Rozdziały siódmy oraz ósmy stanowią omówienie wyników badań ilościowych, zrealizowanych wśród pracowników kultury (odpowiednio w aspekcie oceny kultury Lublina oraz kapitału społecznego instytucji).
Źródło: Tekst zaczerpnięty ze wstępu do publikacji.
Raport do pobrania tutaj.