Ustawienia i wyszukiwarka
książka ETNOGRAFIA/ANIMACJA/SZTUKA | spotkanie autorskie | 20.06.2013
"Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego" pod redakcją Tomasza Rakowskiego to książka podsumowująca projekt wieloletnich badań etnograficznych prowadzonych w miejscowościach Broniów i Ostałówek na południowym Mazowszu. Projekt łączy w sobie działania etnograficzne, animacyjne i artystyczne, budując nową perspektywę poznawczą i antropologiczną, skierowaną na odkrywanie i wzbudzanie pokładów kreatywności kulturowej w społecznościach wiejskich.
Czy łączenie sztuki, animacji i praktyki badań etnograficznych musi zakończyć się metodologiczną katastrofą, czy raczej jest szansą na dostrzeżenie nierozpoznawanych często wymiarów kultury? Jakie możliwości i jakie pułapki stoją przed artystami i badaczami opisującymi rzeczywistość współczesnej wsi? Jaki potencjał badawczy wyłania się z działań o charakterze artystycznym lub animacyjnym? Jak dokumentować i prezentować specyficzne doświadczenie bycia, działania w terenie? Kto i w jaki sposób ma do tego prawo?
Na te i inne pytanie będziemy szukać odpowiedzi podczas debaty autorskiej poświęconej wydanej właśnie przez Narodowe Centrum Kultury książce „Etnografia/Animacja/Sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego”, napisanej przez zespół badaczy, animatorów kultury i artystów.
Gdzie?
Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Kiedy?
20 czerwca 2013, godzina 18.00
Spotkanie rozpocznie się prezentacją filmu „Prolog” Poli Rożek, który będzie stanowić wprowadzenie do dalszej debaty.
W debacie wezmą udział autorzy książki:
- dr Tomasz Rakowski (redaktor naukowy książki, etnolog, antropolog kultury, lekarz)
- Dorota Ogrodzka (kulturoznawczyni, animatorka kultury, performerka)
- Paweł Ogrodzki (fotograf, animator kultury, socjolog)
- Julia Biczysko (animatorka kultury)
Moderator: Aleksandar Ćirlić (muralista, kulturoznawca)
Serdecznie zapraszamy!
Organizator: Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda
Patronat: Platforma Kultury