Ustawienia i wyszukiwarka
„Pułapki partycypacji” - debata wokół filmów „4xDudziarska” oraz „Szydłowiec” | Warszawa
Zapraszamy na debatę na której dr Tomasz Rakowski kierownik mertytoryczny projektu badawczego "Etnografia/animacja/sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego", realizowanego w tym roku wspólnie przez Stowarzysznie Katedra Kultury oraz Narodowe Centrum Kultury, bedzie dzielił się swoimi doświadczeniami badawczymi.
Filmy powstały w 2011 r. w Szydłowcu i na Os. Dudziarska na warszawskiej Pradze Płd. w ramach projektu „Cięcie”. Oba miejsca można określić jako „trudne społecznie”. Szydłowiec jest stolicą powiatu o najwyższym bezrobociu w Polsce, a przy ul. Dudziarskiej na warszawskiej Pradze Płd. umieszczono pośród terenów kolejowych i nieskomunikowanych z miastem nieużytków osiedle socjalne.
Oba miejsca mają utrudniony dostęp do kultury i w tym sensie stały się wyzwaniem dla animatorów kultury, artystów i edukatorów kulturalnych biorących udział w projekcie „Cięcie” www.ciecie.org
W debacie wezmą udział:
- dr Tomasz Rakowski – Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
- Marcin Śliwa – Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
- Inga Pytka – Sobutka – Stowarzyszenie Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat” z Szydłowca
- Monika Weychert – Waluszko – pleple.tv
- Agnieszka Wiśniewska – Krytyka Polityczna
Moderacja: Wojciech Kłosowski
Pytania, które stawiamy:
- Co dalej z osobami „rozbudzonymi” przez nasze projekty? Czy jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za ich dalsze losy i czy to pytanie powinno zajmować animatora kultury?
- Jaka jest przyszłość naszych i podobnych projektów?
- Czy staną się one regułą i zasadniczą częścią programu instytucji kultury? Czy pozostaną eksperymentem?
- Jak mądrze odpowiedzieć na pytanie „Po co tu przyjechaliście?”
- Dla kogo tak naprawdę realizujemy projekty? Czy na pewno dla społeczności lokalnych, czy dla środowiska warszawskiego? Czy te perspektywy się wykluczają?
- Czy partycypacja to same plusy, czy też może są jakieś obszary ryzyka związanego z tym podejściem?
Filmy można obejrzeć pod na stronie www.ciecie.org, oraz w Galerii XX1, ul. Jana Pawła II 36 w dn. 29, 30, 31.10. 2012 w godz. 11 – 19. Dodatkowo pokażemy filmy Łukasza Skąpskiego – „Maszyny i urządzenia z Broniowa i Ostałówka” oraz „Fitness” zrealizowane w Broniowie i Ostałówku w ramach projektu „Prolog”.
Debata odbędzie się Galerii XX1, ul. Jana Pawła II 36 , 31.10.12r. o 18.00.
Źródło: www.platformakultury.pl