Projektowanie oferty kulturalnej dla seniorów [SZKOLENIE]
Działasz lub planujesz realizację działań, w których odbiorcami będą osoby starsze? Zapraszamy na szkolenie!
Do kogo skierowane jest szkolenie?
- Pracownicy instytucji kultury (biblioteki, domy kultury, niezależne centra kultury, muzea, galeria sztuki);
- Pracownicy organizacji pozarządowych i firm działających w sektorze kultury.
Uczestnicy w efekcie szkolenia:
- zdobędą informacje dotyczące rozumienia starości (w tym procesów starzenia i kulturowego postrzegania osób starszych);
- poznają zasady projektowania oferty dla różnych grup osób starszych
- poznają sposoby twórczej pracy z osobami starszymi;
- dowiedzą się jak włączać w działania osoby starsze i poznają dobre praktyki dotyczące organizacji wydarzeń i projektów kulturalnych w tym zakresie;
- poznają metody pracy z osobami o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych i dowiedzą się jak budować relacje z osobami starszymi i na zewnątrz instytucji.
Opis szkolenia
Uczestnicy i uczestniczki lepiej poznają siebie, swoje motywacje do zajęcia się tą tematyką, przekonają się ile emocji, kontekstów i znaczeń wiążę się z pojęciem starości, poznają zróżnicowanie grupy, jej potrzeby i zmierzą się ze stereotypami na temat starości. Zdiagnozujemy najważniejsze wyzwania i potrzeby. Szczególną uwagę poświęcimy barierom instytucjonalnym, systemowym, społecznym, kulturowym, językowym i przestrzennym, które musi pokonać grupa docelowa. Poprzez omówienie konkretnych projektów kulturalnych poruszymy takie zagadnienia jak:
- Zasady komunikowania się;
- Włączanie i integracja międzypokoleniowa;
- Zasady dostępności instytucji kultury dla osób starszych;
- Różnorodne metody pracy (wizyta studyjna, techniki dramoterapeutyczne, muzykoterapia czy arteterapia, techniki plastyczne i rękodzielnicze, praca z historią mówioną, etc.).
Przedstawimy przykłady wybranych rodzajów projektów realizowanych z i przez osoby starsze w różnych typach instytucji i organizacji. Przedstawimy działania prowadzone przez instytucje kultury i organizacje oraz firmy działające w sferze kultury. Wśród tematów: działania międzypokoleniowe, obywatelskie, na rzecz wspólnej przestrzeni oraz działania wokół dziedzictwa. Uczestnicy poznają rozwiązania dostępne na otwartych licencjach i gotowe do wykorzystania.
Ostatnią częścią szkolenia będzie „Generator pomysłów”. Poprowadzi on uczestników od pierwszej idei aż do szczegółowego planu realizacji. Uczestnicy generatora, krok po kroku, od pomysłu do zaplanowania pierwszego kroku realizacji – przejdą proces tworzenia własnego pomysłu na działania skierowane do osób starszych w swojej instytucji.
Rekrutacja
Aby wziąć udział w szkoleniu należy:
- Wypełnić formularz rekrutacyjny, który dostępny będzie w dniach 23 lipca – 31 sierpnia 2019 roku.
- w przypadku osób delegowanych przez pracodawcę: przesłać skan podpisanego i wypełnionego OŚWIADCZENIA na adres agrudzinska@nck.pl do 31 sierpnia 2019 roku. Oryginał formularza należy przesłać na adres NCK po zakwalifikowaniu się na szkolenie. Bez formularza zgłoszenie uznajemy za niekompletne i nieważne.
Przeczytaj REGULAMIN SZKOLEŃ 2019.
Informujemy, że w przypadku dużej liczby chętnych:
- pierwszeństwo będą mieli pracownicy domów i centrów kultury,
- NCK będzie prosił instytucje o oddelegowanie jednego pracownika,
- dodatkowym kryterium naboru będzie kolejność zgłoszeń (data wypełnienia ankiety elektronicznej).
Osoby zakwalifikowane na szkolenie poinformujemy mailowo po 2 września 2019 roku.
KOSZT SZKOLENIA: 400,00 zł netto + 23% VAT
Wpłaty: Wpłaty należy dokonywać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w szkoleniu, które zostanie do Państwa przesłane przez koordynatorkę szkolenia.
KOSZT SZKOLENIA obejmuje:
- udział w szkoleniu
- wyżywienie
- nocleg (pokoje dwuosobowe)
- transport na trasie Warszawa – ośrodek szkoleniowy – Warszawa
- materiały szkoleniowe
- Zaświadczenie o udziale w szkoleniu.
Materiały do pobrania
Pobierz plik oświadczenie VAT (ZIP 9.03 KB)Trenerki
Socjolożka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Działania naukowe prowadzi w obrębie socjologii starzenia się, gerontologii społecznej i socjologii rodziny.
Socjolożka, autorka i tutorka projektów społecznych, trenerka. Absolwentka ISNS UW. Od 2003 wsparła inkubację ponad 100 projektów społeczno-kulturalnych. Ekspert i doradca w...
Kontakt
Anna Grudzińska
agrudzinska@nck.pl
22 350 95 37