Poznajcie partnerów Ogólnopolskiej Giełdy Projektów!
Ogólnopolska Giełda Projektów
Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury, organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami, skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. W październiku 2019 roku spotkamy się, żeby rozmawiać o najciekawszych i najbardziej inspirujących projektach kulturalnych, tym razem nawiązujących do hasła przewodniego animacja + słowo! Będziemy przyglądać się działaniom, które odkrywają, upamiętniają i popularyzują lokalne i regionalne dziedzictwo związane ze słowem; twórczość lokalnych pisarzy, poetów, kronikarzy, autorów tekstów w tym twórców ludowych.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Giełdy Projektów odbędzie się w dniach 21-23 października 2019 roku w Kielcach.
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Instytut Dizajnu
Wydarzenie zostało objęte honorwym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.
Instytut Dizajnu
Instytut Dizajnu w Kielcach to nowoczesne centrum wystawiennicze i konferencyjne, położone w samym centrum miasta. Stanowi część Wzgórza Zamkowego. W unikatowej architekturze budynku XIX — wiecznego więzienia mieszczą się wyjątkowe wnętrza Galerii Głównej oraz Galerii Brama. W galerii i przestrzeni Instytutu Dizajnu w Kielcach organizowane są wystawy, które prezentują polski i światowy dizajn. ID to także pracownie z bogatym zapleczem technicznym. Każda z nich przygotowana jest do prowadzenia warsztatów czy specjalistycznych szkoleń. Jednym z najmocniejszych punktów w ofercie Instytutu jest pracownia ceramiczna. Wyposażona jest w nowoczesny i profesjonalny sprzęt do tworzenia użytkowej oraz artystycznej ceramiki, Posiada min. piece elektryczne oraz gazowy do wypału ceramiki. W pracowni regularnie odbywają się, cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty, wykorzystujące różnorodne techniki ceramiczne. W Instytucie Dizajnu funkcjonują również pracownie projektowe, w których powstają realizacje związane m.in. z przestrzenią miejską i komunikacją wizualną.
W 2013 r. Instytut został laureatem nagrody Dobry Wzór za system modułowych mebli miejskich. W 2016 r. projektanci ID reprezentowali Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Instytut posiada także doskonale wyposażoną czytelnię, w której dostępne są przede wszystkim pozycje dotyczące ceramiki, szkła, wzornictwa, architektury, grafiki projektowej oraz historii i teorii dizajnu. Kilka razy w roku w czytelni odbywają się spotkania autorskie ze znanymi projektantami oraz wystawy plakatu. Instytut Dizajnu w Kielcach jest częścią Wzgórza Zamkowego. Oprócz ID mieści się tu także Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Monika Stoińska
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Od ponad 70 lat działamy na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. Zachęcamy do częstego odwiedzania naszych gościnnych progów – w WDK można naprawdę ciekawie spędzić wolny czas. W naszych grupach i zespołach każdy – dzieci, młodzież i dorośli –może doskonalić swoje umiejętności i realizować pasje.
Obecnie pod opieką instruktorów WDK znajdują się: zespoły taneczne: Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”, Szkoła Tańca CHARLESTON i Zespół Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech”, grupy i inicjatywy teatralne: Studio Teatralne LS, Grupa Teatralna ANTYRAMA, Teatr Plastyczny SEN i Świętokrzyska Przestrzeń Teatralna oraz Studio Wokalne WDK. W WDK organizowane są warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, instruktorów, animatorów, edukatorów, członków zespołów artystycznych, dla młodzieży i zdobywców wiedzy – odkrywamy tajniki teatru, kultury ludowej i sztuk wszelakich. Zespołom podpowiadamy, jak dążyć do doskonałości i zdobywać nagrody na konkursach i festiwalach, instruktorom i animatorom - jak pracować z podopiecznymi, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Pracujemy w pozytywnej, twórczej i radosnej atmosferze, więc na naszych szkoleniach zawsze jest komplet!
Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy na koncerty, spektakle teatralne i występy kabaretów – zarówno organizowane przez nas, jak i firmy zewnętrzne. W WDK jest miejsce dla twórców znajdujących się na każdym etapie drogi artystycznej – wystąpili u nas ci najpopularniejsi – Dawid Podsiadło, Kortez, Czesław Śpiewa – jak i ci, którzy dopiero zaczynają zdobywać swoją publiczność - ProFlamenco Trio czy Piotr Krępieć.
Bierzemy czynny udział w życiu regionu - organizujemy obchody ważnych rocznic, spotkania autorskie rodzimym twórcom, wernisaże i imprezy tematyczne. Do WDK może przyjść każdy, kto ma pasję, swój kolorowy świat, tworzy i chce się swoją pracą podzielić ze światem – my pomagamy promować takie talenty! Ważną częścią naszej działalności jest organizacja konkursów i festiwali – z wielką pasją tworzymy przestrzeń dla artystycznej konfrontacji zarówno dzieci i młodzieży, którzy ćwiczą przez setki godzin, by móc w pewnym momencie pokazać swój talent publiczności, jak i seniorów, którzy nieraz cały rok czekają na moment występu na scenie, by w ten sposób ocalić tradycyjne pieśni i obrzędy od zapomnienia.
Organizujemy szereg konkursów promujących świętokrzyską kulturę ludową, m.in.: Buskie Spotkania z Folklorem, Festiwal Wielkopostny czy Dziecięcą Estradę Folkloru, konkursy wokalne i taneczne – Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina czy Ogólnopolski Festiwal Taneczny , a także festiwale i przeglądy filmowe. Skoro już o filmach mowa – WDK może pochwalić się najlepszym kinem studyjnym w regionie. Kino Fenomen – bo o nim mowa – jest częścią prestiżowej grupy Europa Cinemas skupiającej najlepsze kina tego typu w Europie, promuje kino europejskie, artystyczne i może pochwalić się rzeszą oddanych fanów, którzy tłumnie stawiają się na wszystkie projekcje i wydarzenia organizowane w kinie.
Ważną częścią WDK jest PIK – Platforma Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego, którą odwiedziło już ponad 35 milionów internautów. PIK zajmuje się relacjonowaniem wydarzeń kulturalnych z regionu – nasi dziennikarze chcą wiedzieć wszystko i starają się dotrzeć wszędzie!
Inga Pamuła