Ustawienia i wyszukiwarka
Podlasie kulturalnym sercem Polski! [RELACJA]
Za nami VIII Ogólnopolska Giełda Projektów, która odbyła się pod hasłem „Animacja + świętowanie”. Od 17 do 19 października Podlasie stało się największym w Polsce miejscem spotkania animatorek i animatorów kultury!
Zobacz fotogalerię!
Ogólnopolska Giełda Projektów to wydarzenie, które już na stałe zapisało się w kalendarzu Narodowego Centrum Kultury. Co roku odwiedzamy inne miasto Polski i zapraszamy ponad 200 animatorów kultury na dyskusję o najciekawszych projektach kulturalnych. W jubileuszowym, 2018 roku, naszym motywem przewodnim stało się świętowanie, choć rozmawialiśmy nie tylko o celebrowaniu setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Wśród 20 projektów prezentowanych podczas sesji plenarnych i 18 kolejnych, które przedstawiliśmy w ramach sesji posterowej, znalazły się inicjatywy związane ze świętowaniem uroczystości patriotycznych, rodzinnych i sąsiedzkich, nawiązujące do wydarzeń historycznych, ważnych z punktu widzenia całego kraju, jak i małej ojczyzny.
Tradycyjnie prezentacje projektów uzupełniły warsztaty, sesje stolikowe i spotkania integracyjne dla uczestników. W tym roku program Giełdy wzbogaciły także wizyty studyjne w miejscach szczególnie związanych z kulturowym dziedzictwem regionu. Uczestnicy odwiedzili: Supraśl, Tykocin, Szlak Rękodzieła Ludowego, Krainę Wątku i Osnowy, Bielsk Podlaski, Koryciny, Kruszyniany, Sejny, Krasnogrudę oraz Krainę Otwartych Okiennic. Zwiedzaliśmy meczet, monaster i synagogi, odwiedziliśmy dworek rodziny Czesława Miłosza, a nawet wzięliśmy udział w tradycyjnym białoruskim…. weselu!
Z Podlasia wyjeżdżamy nie tylko zainspirowani wielokulturowym i wieloreligijnym dziedzictwem kulturowym regionu. Na długo zostanie z nami myśl, że prawdziwe świętowanie zaczyna się od spotkania człowieka z człowiekiem. Dziękujemy, że kolejny raz spotkaliście się z nami!
Do zobaczenia za rok, na IX Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów, na którą już dziś zapraszamy do Kielc!
Organizatorem VIII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów było Narodowe Centrum Kultury, współorganizatorem lokalnym – Białostocki Ośrodek Kultury, a współorganizatorem regionalnym – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.