Ustawienia i wyszukiwarka
“Open Access i cyfrowe kompetencje w warsztacie humanisty” - seminarium
W ramach światowego tygodnia Open Access (24-30 października) Centrum Otwartej Nauki przygotowuje seminarium “Open Access i cyfrowe kompetencje w warsztacie humanisty”. Celem seminarium jest pokazanie Open Access jako fundamentalnej zasady umożliwiającej naukowcom czerpanie w pełni z możliwości, które pojawiły się dla nich wraz z rewolucją cyfrową.
Zasady, która wspiera nowoczesne narzędzia prowadzenia kwerend i badań naukowych nie tylko w kontekście wciąż słabo znanych w Polsce, metod nauki 2.0, ale również tych bardziej tradycyjnych.
Cztery dwudziestominutowe prezentacje seminaryjne będą mieć wymiar przede wszystkim praktyczny. Omówione zostaną kolejno:
- wybrane zagadnienia nauki 2.0,
- otwarte modele komunikacji naukowej, kluczowe z punktu widzenia naukowców kwestie prawa autorskiego,
- przedstawione zostaną projekty wspierane/prowadzone przez CEON oferujące instytucjom możliwość digitalizacji i udostępnienia czasopism i monografii naukowych (w drugim przypadku również autorom indywidualnie).
Aby móc operować na odpowiednim poziomie szczegółowści, tym razem zawęziliśmy grono odbiorców do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszamy przede wszystkim naukowców, niemniej spotkanie będzie otwarte również i dla studentów.
Program :
- Kamil Śliwowski (Creative Commons Polska), Kompetencje cyfrowe humanisty – wokół zagadnień nauki 2.0
- Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe), Prawo autorskie dla humanisty: aspekty praktyczne. Otwórz Książkę
- Jakub Szprot (Centrum Otwartej Nauki), Otwarte modele komunikacji naukowej. Repozytorium CeON
- Artur Łysik (Muzeum Historii Polski), Cyfrowe zasoby humanistyczne. Bazhum
Spotkanie odbędzie się w piątek 28 października o godzinie 16.30 w sali nr 5 Instytutu Kultury Polskiej UW (Campus Główny UW przy Krakowskim Przedmieściu).
Zainteresowani udziałem w seminarium proszeni są o wypełnienie formularza rejestracyjnego, który znajduje się na stronach Otwartej nauki.
Źródło: