Po co kulturze sieć? E-KONFERENCJA
„Po co kulturze sieć?” to prezentacja Kultury w sieci jako programu, który wsparł kompetencje cyfrowe sektora kultury na masową skalę i pozwolił na testowanie nowych form działania w sektorze.
Wydarzenie poświęcone będzie również prezentacji narzędzi on-line jako sposobu realizacji projektów kulturalnych oraz projektów dofinansowanych w ramach Kultury w sieci, przygotowane przez samych autorów, w postaci narzędziownika. Organizowana przez Narodowe Centrum Kultury konferencja „Po co kulturze sieć?” odbywa się w ramach < GovTech_Festival />.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, wypełnij formularz rejestracyjny:
Program:
13:30-13:50 Program Kultura w sieci jako „test systemu”
Michał Rydzewski (NCK)
13:50-14:20 Wykorzystanie IT w projektach kulturalnych (warsztat)
Izabela Szeląg (NCK)
14.20-15:10 Autorskie prezentacje wybranych projektów zrealizowanych w ramach Kultury w sieci – projekty jako zestawy narzędzi on-line do edukacji kulturalnej / prezentacji działań artystycznych
15:10-15:30 Sesja Q&A
Michał Rydzewski – w NCK odpowiada za 9 różnych programów dla sektora kultury. Pełni również funkcję koordynatora dostępności. W 2018 rzecznik prasowy I Międzynarodowego Festiwalu EUFONIE. Wcześniej m.in. rzecznik prasowy PFRON, koordynator projektu EFS dotyczącego dostępności, realizowanego przez PFRON i CIOP-PIB.
Izabela Szeląg – politolog, administratywista. Od czterech lat w Narodowym Centrum Kultury, od ponad dziesięciu lat związana z krakowskim sektorem organizacji pozarządowych. W NCK odpowiedzialna za wdrażanie projektów informatycznych w zakresie zarządzania instytucją. W III sektorze tworzyła i realizowała projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne. Współpracowała jako wykładowca z Uniwersytet Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Ekspert i współautorka projektu „E-Gov 2.0 w praktyce”. Ekspert Narodowego Instytutu Wolności w programie FIO.
Wydarzyło się: Opera Nowohucka 2.0 to multimedialna, interaktywna aplikacja i jednocześnie pierwszy album muzyczny upubliczniony poprzez specjalnie napisaną aplikację. Znajdziemy tam historię powstania Solidarności opisaną słowami więźniów politycznych, które śpiewają: Marcin Bzyk-Bąk (Wu-Hae), Kuba Kawalec (Happysad), Przemek Lembicz (Kwartet ProForma) oraz Leszek Wójtowicz (Piwnica pod Baranami); zbiór unikatowych zdjęć z zadym ulicznych z lat 80., filmów; śmieszne grafiki i wspomnienia opowiadające, jak wyglądało wprowadzenie stanu wojennego w Polsce z punktu widzenia dziecka. Aplikację można pobrać w App Store i Google Play.
Projekt stworzyli: Fundacja Sztuka Przyszłości, która powstała w 2015 r. w Krakowie, aby dofinansowywać i promować ciekawe i oryginalne projekty artystyczne.
Projekt skierowany był do: głównie młodych ludzi (młodzież, dorośli, w tym również osoby niepełnosprawne), ale ze względu na interdyscyplinarność projektu i promowane wartości liczymy również na odbiór w pozostałych grupach, czyli wśród seniorów i dzieci.
Nie byłoby projektu bez: zaproszenia Marcina Bzyka do występu na otwarciu wystawy poświęconej rocznicy strajków w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie w 2018 r. Edward Nowak i Stanisław Handzlik poprosili Marcina Bzyka o zaaranżowanie i zaśpiewanie jednej z piosenek napisanych przez nich w kryminale.
Sieć to dla mnie: najważniejsze narzędzie i nieograniczone możliwości
Zaskakujące było: ogrom tekstów, które powstały w więzieniu w tamtych latach oraz fakt, że całkiem spora ich część była tekstami humorystycznymi i satyrycznymi.
Największe wyzwanie: zamieszczenie całej zawartości aplikacji na jednej platformie, dzięki czemu tak dobrze działa i wygląda zarówno na Androidzie, jak i IOS.
Chcę, aby projekt w przyszłości: rozbudował się o kolejne treści – muzykę i multimedia, oraz żeby ukazała się wersja anglojęzyczna.
Chcesz wiedzieć więcej? Znajdziesz mnie tu: facebook.com/operanowohucka
Wydarzyło się: został stworzony interaktywny film, w którym to widz wybiera, jakie decyzje podejmują główni bohaterowie.
Projekt stworzyli: Agencja Artystyczno-Eventowa 5 Żywiołów – grupa ludzi z pasją, którzy nie cofają się przed żadnym wyzwaniem. Twórcy larpów, gier miejskich, eventów quasi-teatralnych, wszelkiego rodzaju imprez rozrywkowych oraz producenci treści audiowizualnych.
Projekt skierowany był do: bardzo szerokiego grona odbiorców – od młodzieży aż po seniorów.
Nie byłoby projektu bez: zapału naszej ekipy, pomocy lokalnych pasjonatów i przychylności NCK.
Sieć to dla mnie: najlepszy w dzisiejszych czasach sposób dotarcia do szerokiej widowni.
Zaskakujące było: jak wiele czasu trzeba było poświęcić na publikacje przeszło 100 filmów i zrobieniem pomiędzy nimi wszelkich powiązań.
Największe wyzwanie: zorganizowanie planu filmowego przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Chcę, aby projekt w przyszłości: rozwijał się prężnie – mamy pomysły na przynajmniej kilka nowych filmów o przygodach agentów Biura Interwencji Temporalnych.
Chcesz wiedzieć więcej? Znajdziesz mnie tu: www.5zywiolow.com
Wydarzyło się: cykl audycji „Poszukiwacze patentów” to pomoc w nauczaniu historii gospodarczej, ekonomicznej, ale również ciekawe narzędzie do pogłębienia wiedzy o naszych autorytetach i ich unikatowym wkładzie w rozwój świata, to także okazja do poznania walorów turystycznych Polski, co niewątpliwie może przyczynić się do skłonienia widzów do odwiedzenia miejsc prezentowanych w materiałach filmowych.
Powstało 6 odcinków cyklu:
- Odc.1 "Magnetofon Nagra"
- Odc.2 "Kanał Augustowski"
- Odc.3 "Samochód Cws T-1"
- Odc.4 "Kamera Pruszyńskiego"
- Odc.5 "Dok Pływający"
- Odc.6 "Pojazd Bożka"
Projekt stworzyli: Stowarzyszenie Scena Kultury tworzą osoby na co dzień zajmujący się działalnością filmową i edukacyjną. Realizujemy filmy, warsztaty filmowe, Pitching forum, koncerty muzyczne. Stowarzyszenie w wielości aktywności duży nacisk w realizowanych projektach kładzie na przywracanie pamięci i opowiadanie o polskiej drodze do wolności, zwiększanie świadomości na temat wydarzeń w regionach Polski prowadzących do uzyskania niepodległości, stworzenie miejsca dialogu kilku pokoleń Polaków. Staramy się aby poprzez działania artystyczne rozbudzać w polskiej społeczności, często tej z poza dużych miast ciekawość świata, lokalnych społecznośći i tworzyć ważne, ciekawe artystyczne projekty filmowe czy muzyczne.
Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski, Kacper Iskra, Michał Bożek, Zespół Stowarzyszenia Scena Kultury.
Projekt skierowany był do: szerokiego grona odbiorców – zarówno dzieci, młodzieży jaki i osób dorosłych, szczególnie rekomendowany młodzieży szkolnej oraz nauczycielom historii i WOS-u, do ludzi ciekawych świata, twórców i pasjonatów wiedzy, chcących razem stworzyć miejsce wymiany myśli, doświadczeń i żywej dyskusji nt. wielkich polskich odkrywców oraz wpływu ich wynalazków na rozwój kultury materialnej i cywilizację.
Wsparcie ekspertów różnych dziedzin:
prof. Michał Kleiber – mechanik, informatyk, nauczyciel akademicki, prof.nauk technicznych
Anna Ostrowska – zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej
Edyta Demby-Siwek – prezes Urzędu Patentowego RP
Piotr Naszkowski – konstruktor, informatyk
Alicja Węgorzewska – dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej
Jarosław Szoda – operator filmowy
Miłosz Lodowski – projektant, architekt, strateg kreatywny
Grzegorz Pacek – scenarzysta i reżyser filmowy
Włodzimierz Zientarski – dziennikarz motoryzacyjny
Robert Szczepankowski – przedsiębiorca, żeglarz
Sieć to dla mnie: interaktywne medium, gromadzące ludzi ciekawych świata, twórców i pasjonatów wiedzy.
Zaskakujące było: potwierdzić słowa polskiego poety, Stanisława Jachowicza:
"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie."
Największe wyzwanie: połączenie elementów edukacji z formą filmową – znalezienie odpowiedniej, atrakcyjnej formy przekazu, takiej która umożliwiła często zapomniane wynalazki pokazać w ciekawy sposób. Wyzwaniem było również zbudowanie szerokiego grona odbiorców w internecie oraz wywołanie dyskusji.
Nie byłoby projektu bez wsparcia:
Partnerów edukacyjnych:
Ministerstwa Edukacji Narodowej
Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Partnerów medialnych:
TVP ABC, Polskie Radio 24 (PR), tygodnik Sieci, wPolityce.pl, TiO, Czas Ciechanowa
Chcę, aby projekt w przyszłości: wywołał dyskusje w naszych rodzinach i lokalnych społecznościach na temat istnienia wśród nas nieodkrytych wynalazców a zarazem inspirowanie "młodych einsteinów" – pobudzenie ich wyobraźni do odkrywania swoich własnych talentów.
Chcesz wiedzieć więcej? Znajdziesz mnie tu: scenakultury.pl
O < GovTech_Festival />
4 tygodnie pełnej digitalizacji
6-29 listopada 2020
Przybliżamy cyfrowy świat poprzez cykl wydarzeń online. Webinaria, warsztaty, hackathony i debaty, dostępne codziennie by przełamywać bariery, edukować i otwierać przed Wami nowe możliwości cyfryzacji i nowych technologii. Fake news, cyberbezpieczeństwo, gaming, AR i VR, FinTech, platformy e-commerce, sztuczna inteligencja to tylko część tematów dostępnych podczas naszego festiwalu.
Wartościowe treści i szkolenia dostępne będą na odległość z dowolnie wybranego przez Was miejsca – wystarczy jedno kliknięcie! Oprócz tego spotkania o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym, dialog międzynarodowy, współpraca z administracją publiczną, angażowanie społeczeństwa i firm technologicznych. Eventy przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, bez względu na poziom zaawansowania. Spotkajmy się razem online!
Festiwal odbywa się pod patronatem Internet Governance Forum 2021, wydarzenia ONZ dotyczącego szeroko rozumianych technologii cyfrowych.