Opisując przebieg kampanii Langiewicza, autor skupił się głównie na aspektach militarnych, pobieżnie traktując kwestie polityczne. Starał się przedstawić w miarę pełny przebieg walk oddziałów podległych drugiemu powstańczemu dyktatorowi. Ukazał męstwo i determinację insurgentów, ich straceńcze poświęcenie i heroizm beznadziejnej walki. Prócz barwnych opisów bitew i potyczek, Czytelnik znajdzie w książce opisy realiów wojennej i obozowej rzeczywistości; codzienności, radości, zajęć i problemów, z jakimi musieli się mierzyć powstańczy żołnierze. Do szczególnej rangi urastają kłopoty z aprowizacją i wyczerpujące marsze.
Czytaj też: Marian Langiewicz: 12 dni dyktatury»
Zaprezentowano także nastawienie ludności cywilnej wobec powstańców i zaborcy. Postawa szlachty, mieszczan, Żydów i chłopów była niezmiernie istotna dla prowadzenia działań powstańczych. Partyzanci bowiem żyli przecież kosztem i zasobami mieszkańców terenów, na których akurat toczyły się działania zbrojne. Stosunek ludności do powstania determinował więc często działalność powstańczych oddziałów. W niektórych obszarach ludność życzliwie przyjmowała i wspierała insurgentów. Gdzie indziej wyczuwało się nie tylko obojętność wobec powstania, ale i zdecydowaną wrogość.
Autor wiele miejsca poświęca dylematom z jakimi musiał mierzyć się powstańczy wódz. Nie usprawiedliwia go, ale obiektywnie ocenia jego dowódcze umiejętności.
Warto przeczytać: „Orzeł bielszy niż gołębica” – Konrad T. Lewandowski»
Prezentowana książka prezentuje najnowsze spojrzenie na początkowy etap powstania styczniowego w południowej części Królestwa Polskiego, a ciekawa i plastyczna narracja jest jej niewątpliwym atutem.
Wojciech Kalwat – historyk, pedagog, popularyzator historii, redaktor Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”. Zajmuje się historią Polski XVIII i XIX w., dziejami powstania styczniowego, dziejami Kielecczyzny oraz edukacją historyczną. Autor ok. 350 prac i artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym oraz podręczników szkolnych.
Tytuł: Kampania Langiewicza 1863
Autor: Wojciech Kalwat
Wydawca: wydawnictwo Bellona
Wydanie: I