„Autor z dociekliwością i zapałem charakterystycznym dla kolekcjonerów i pasjonatów poszukiwał pamiątek związanych z powstaniem, dokumentów, gazet z epoki, ale także przedmiotów „zwyczajnych”, codziennych, takich jak śpiewniki patriotyczne czy druki ulotne, których niezwykłą historyczną wartość docenić możemy jedynie z perspektywy czasu. Wreszcie Autor sięgnął po jedne z najbardziej ulotnych i wciąż niedocenianych źródeł, jakimi są rodzinne wspomnienia i opowieści, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Znajdziemy w tej powieści nie tylko wyimki z oryginalnych dokumentów, korespondencji, ale także prawdziwe historie”. (fragment Wstępu Dyrektora Narodowego Centrum Kultury).
Cytadela to napisana z wielkim rozmachem opowieść o powstaniu styczniowym. Na tle bogato zarysowanego tła historycznego autor ukazuje losy Polaków uosabiających dwie postawy: pozytywistyczną i romantyczną. Dzieło Łysiaka to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników dobrej prozy w stylu wielkich powieści XIX-wiecznych.
Zobacz także: Zwiastun filmu o Benedykcie Dybowskim
Projekt graficzny książki, którego autorką jest Małgorzata Jurko, nawiązuje do estetyki dawnej książki. W wydaniu zostały wykorzystane grafiki z epoki, pochodzące z kolekcji autora powieści oraz z kolekcji Krzysztofa Kura. W książce umieszczone zostały także inserty, będące replikami autentycznych przedmiotów z czasów powstania, legitymacji, książeczki z pieśniami czy strony z gazety.
Wydawcą książki jest Narodowe Centrum Kultury. Książka została wydana w ramach kampanii z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego „Styczeń wolności”.
Zobacz także: Album „Powstanie styczniowe”