Ustawienia i wyszukiwarka
UMYKANIE i UWAGA
Jak będzie poprawnie: coś nie uszło czyjejś uwagi? Czy może: coś nie umknęło czyjejś uwadze?
A jeśli nie zaprzeczamy, tylko przyznajemy, że tym razem coś pomijamy, nie zauważamy czegoś czy znów o czymś zapominamy, to jak należy powiedzieć: coś uchodzi naszej uwadze? Czy: coś umyka naszej uwagi? Z celownikiem czy z dopełniaczem? I z jakim czasownikiem?
Tym razem nie mamy się czym martwić, bo jeśli chodzi o ten frazeologizm, to wszystkie wymienione wyżej formy są poprawne! Poprawnie zatem:
- coś USZŁO CZYJEJŚ UWAGI i coś USZŁO CZYJEJŚ UWADZE: Wydaje mi się, że jeszcze nie zamówiłeś dla mnie prezentu i że ten drobny fakt uszedł twojej uwagi… albo: Wydaje mi się, że jeszcze nie zamówiłeś dla mnie prezentu i że ten drobny fakt uszedł twojej uwadze…
- coś UMKNĘŁO CZYJEJŚ UWAGI i coś UMKNĘŁO CZYJEJŚ UWADZE: Czyżby brak środków finansowych umknął uwagi naszego zarządu? albo: Czyżby brak środków finansowych umknął uwadze naszego zarządu?
- coś NIE USZŁO CZYJEJŚ UWAGI i coś NIE USZŁO CZYJEJŚ UWADZE: Droga córko, nie uszło mojej uwagi, że wciąż nie pozmywałaś… albo: Droga córko, nie uszło mojej uwadze, że wciąż nie pozmywałaś…
- coś NIE UMKNĘŁO CZYJEJŚ UWAGI i coś NIE UMKNĘŁO CZYJEJŚ UWADZE: Sprawa podwyżek chyba nie umknęła uwagi prezesa? albo: Sprawa podwyżek chyba nie umknęła uwadze prezesa?
[NSPP; WSPP; SO PWN; SJP PWN]