Ustawienia i wyszukiwarka
Filozofia publiczna Solidarności
Autorka analizuje rozmowy przeprowadzone na początku lat osiemdziesiątych z szeregowymi działaczami „Solidarności”. Dostrzega w nich nie tylko badanych przez socjologów „respondentów”, ale przede wszystkim „trybunów ludu”, aktywnych obywateli, aktorów sytuacji społecznej i jej naocznych świadków…
dr hab. Elżbieta Zakrzewska-Manterys
Rozprawa doktorska Elżbiety Ciżewskiej została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną za rok 2009.
Polecamy zapoznanie się z recenzjami:
Diabelnie trudno pisać o "Solidarności" 1980-81. To wciąż żywioł nieokiełznany przez nasze interpretacje. Nie dość, że każdy opis ideowy redukuje ją do uporządkowanego preparatu postaw i myśli, to jeszcze bywa używany we współczesnych sporach o to, czyja jest "Solidarność". A takie pytanie jest absurdalne, bo to tak, jakby pytać, czyje jest społeczeństwo, które w 1980 r. eksplodowało w działaniu. Niczyje i wszystkich - to jedyna sensowna odpowiedź.
Więcej na stronie Gazety Wyborczej
Autorka analizuje rozmowy przeprowadzone na początku lat osiemdziesiątych z szeregowymi działaczami Solidarności. Dostrzega w nich przede wszystkim "trybunów ludu", aktywnych obywateli, aktorów sytuacji społecznej i jej naocznych świadków, którzy spontanicznie zdają relację z własnych spostrzeżeń i interpretacji, mając świadomość, że ich wypowiedzi są ważne, znaczące i mogą być w przyszłości cytowane. Dzięki takiemu świeżemu spojrzeniu uwidaczniają się nowe, interesujące wątki w historii ruchu. Przedstawienie Solidarności na tle tradycji republikańskich pozwala dostrzec uniwersalny sens doświadczeń tego ruchu, oderwać go od czysto polskiego kontekstu.
Więcej na stronie ksiazki.wp.pl
Dostępny jest również wywiad z Autorką.