Ustawienia i wyszukiwarka
Koncertowa premiera muzyki do malowanej ekranizacji "Chłopów"
Drugi dzień festiwalu Eufonie to kolejne, niepowtarzalne koncerty. 18 listopada, w Filharmonii Narodowej miało miejsce premierowe, pełne wykonanie koncertowe kompozycji Łukasza L.U.C.a Rostkowskiego do malowanej ekranizacji Chłopów, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Film jest polskim kandydatem do Oscara. Artysta przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu, którego współproducentem jest Narodowe Centrum Kultury, inspirował się ludowym pejzażem dźwiękowym Europy Środkowo-Wschodniej. Fragment tego dzieła zabrzmiał ostatnio na przedoscarowym koncercie w Los Angeles. Twórcy filmu zgłosili soundtrack do walki o oscarowe nominacje w kategorii najlepszej muzyki filmowej.
O godzinie 22:00 w Małej Warszawie Bester Quartet z gośćmi specjalnymi: Grażyną Auguścik, Piotrem Lato i Mateuszem Dudkiem wykonali utwory z płyty Bereshit. Ponadto po raz pierwszy usłyszeliśmy utwór Hiob skomponowany na zamówienie festiwalu Eufonie.
Obydwa koncerty były transmitowane na żywo na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury.
To był jeden z najbardziej wyczekiwanych koncertów tegorocznej edycji festiwalu. L.U.C. & Rebel Babel Orchestras & Goście oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń (wschodzącej nazwy gwiazdy polskiej dyrygentury, laureatki paryskiej nagrody La Maestra 2020-2022 i stypendystki programu Taki Alsop Conducting Fellowship na lata 2023/24), zabrali nas w barwny świat nowoczesnych aranżacji muzyki ludowej, stworzonych do filmu Chłopi, zrealizowanego na podstawie powieści W. Reymonta. Podczas koncertu były wyświetlane kadry z filmu Chłopi oraz obrazy Józefa Chełmońskiego, stanowiące inspirację dla tworców filmu. Na scenie Filharmonii Narodowej wystąpiła grupa niemal 100 artystów, m.in. Bela Komoszyńska (wokal), prof. dr hab. Maria Pomianowska (suka biłgorajska), zespoły: Dagadana, Sutari, Laboratorium Pieśni. Na scenie pojawił się również sam kompozytor.
Anna Sułkowska-Migoń, dyrygentka:
„Jestem niezwykle podekscytowana. To będzie fantastyczny koncert. Wejdziemy w świat muzyki etnicznej, która łączy się z instrumentami klasycznymi, prezentuje szeroki wachlarz kolorów, brzmienia oraz emocji. Takie rzeczy nie zdarzają się często, tym bardziej jest to dla mnie wspaniałe wyróżnienie.
Ponieważ jestem wielką miłośniczką muzyki etnicznej to oczywiście polecam udział w koncercie muzyki do filmu „Chłopi” zarówno w Filharmonii Narodowej jak i podczas streamingu.
Eufonie są dla mnie przede wszystkim szansą upowszechaniania muzyki regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dzięki zapraszaniu zagranicznych artystów, poniekąd zachęcamy ich do zaznajomienia się z dorobkiem muzycznym, który z różnych powodów nie był im wcześniej znany. Sama widzę jak z roku na rok nie tylko Festiwal Eufonie, ale też repertuar na nim prezentowany zdobywają nowe rzesze fanów."
Bester Quartet wrócił do kompozycji z płyty Bereshit inspirowanych Księgą Rodzaju. Usłyszeliśmy utwory Jarosława Bestera poświęcone Rabinowi Nachmanowi z Bracławia odwołujące się się do klasycznych form instrumentalnych, z przestrzenią dla brawurowej improwizacji wykonawców.
Prezentowana muzyka to zbiór opowieści o stworzeniu świata, każdy z utworów odnosi się do żydowskiej religii i jej uniwersalnych treści. Na scenie Małej Warszawy usłyszeliśmy zespół w składzie: Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce), Maciej Adamczak (kontrabas), Ryszard Pałka (perkusja, instrumenty perkusyjne). Muzykom towarzyszyli goście: Grażyna Auguścik (wokal), Piotr Lato (klarnet) oraz Mateusz Dudek (akordeon). Podczas koncertu odbył się prapremiera utworu Hiob, stworzonego specjalnie na zamówienie festiwalu.
Więcej informacji oraz bilety: www.eufonie.pl
Organizatorami festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Mecenasem festiwalu jest ORLEN S.A.
Partnerami wydarzenia są: Filharmonia Narodowa, Polskie Radio Dwójka, Culture.pl - Instytut Adama Mickiewicza
Patronami medialnymi są: TVP, TVP Kultura, Polskie Radio, PAP, Presto, Polmic.pl.
Partnerami redakcyjnymi festiwalu są Polska Press Grupa, i.pl.
Dyrektor festiwalu: dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz.
Rada Programowa festiwalu: dr Mieczysław Kominek – przewodniczący Rady, Ewa Bogusz-Moore, dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, prof. IS PAN, Oľga Smetanová, Marek Horodniczy, Aleksandra Jagiełło-Skupińska.