Ustawienia i wyszukiwarka
Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych w RP. Diagnoza, wyzwania, kierunki zmian |
Obszar: dziedzictwa
Debatują: Krzysztof Sałaciński, Dorota Folga-Januszewska, Ryszard Wojtkowski, Janusz Zając, Robert Litwiniuk
Miejsce i godzina debaty: Teatr Dramatyczny - Mała scena, 7.11.2024, godz. 15.00
Przedstawienie aktualnych uwarunkowań bezpieczeństwa dóbr kultury w wymiarze prawnym i organizacyjnym (zbiorów muzealnych, bibliotecznych, archiwalnych, zabytków). Wskazanie nowych elementów ochrony dóbr kultury w świetle doświadczeń wynikających z wojny w Ukrainie. Prezentacja pożadanych zmian w systemie ochrony dóbr kultury na wypadek szczególnych zagrożeń w celu ich upowszechnienia oraz wdrożenia w ramach budowy systemu bezpieczeństwa narodowego RP.
Krzysztof Sałaciński Ekspert ds. bezpieczeństwa dziedzictwa kultury oraz międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy. Uczestniczył w realizacji zadań ochrony dóbr kultury w czasie i po powodzi w 1997 r. Inicjator i koordynator realizacji zadań ochrony dziedzictwa kultury Iraku i Afganistanu w ramach misji Wojska Polskiego. Autor propozycji dotyczących zasad ochrony dóbr kultury na czas wojny i sytuacji kryzysowych zawartych w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Dorota Folga-Januszewska, obecnie z-ca dyr. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM, w latach 2002-2008 i 2012-2018 prezydent Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, od 1994 członek Grupy Europy Środkowej ICOM (Central European ICOM Group), od 2013 członek stałego komitetu ds. Oceny Strategii Planów - Strategic Plan Evaluation Committee - STRATEC ICOM, prezydent Komitetu Rezolucji na konferencji Generalnej ICOM w Mediolanie (Resolution Committee ICOM) 2016, od 2017 członek Stałego Komitetu do spraw Strategii - Strategic Allocacion Review Committee - SAREC ICOM. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki - AICA . Członek Honorowy Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
Ryszard Wojtkowski W archiwach państwowych pracuje od 1990 r. Był pracownikiem i dyrektorem Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Obecnie Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych zajmujący się obszarami infrastruktury archiwów, finansów, zabezpieczenia. Współorganizator wielu przedsięwzięć konferencyjnych i szkoleniowych w obszarze bezpieczeństwa zasobu archiwalnego. Redaktor naczelny „ Kroniki Warszawy”.
Janusz Zając Szef Oddziału Analiz i Badań w Międzynarodowym Ośrodku Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu, realizuje zadania związane z planowaniem, analizą i badaniami dotyczącymi ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych.
Robert Litwiniuk Specjalista ds. obronnych, koordynator ds. ochrony i bezpieczeństwa Muzeum Narodowego w Krakowie. Doświadczenie w dziedzinie organizacji systemów bezpieczeństwa zdobywał pracując na stanowiskach związanych z ochroną obiektów najwyższej kategorii bezpieczeństwa, szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Od marca 2014 r. koordynuje system ochrony i bezpieczeństwa w Muzeum Narodowym w Krakowie. Udoskonalił proceduralnie i zoptymalizował system ochrony MNK, kierowanie nim w warunkach normalnego funkcjonowania oraz zarządzanie w warunkach zagrożenia kryzysowego, które były praktycznie zweryfikowane w warunkach realnego zagrożenia jak i cyklicznie sprawdzane i udoskonalane w trakcie ćwiczeń i treningów.