Wolontariat w instytucji kultury. SZKOLENIE ONLINE
Szkolenie składa się z trzech bloków tematycznych, odbywających się 12, 19 i 26 kwietnia 2021 r.
- Kim jest wolontariusz?
- Jakie działania mogą wykonywać wolontariusze w instytucji kultury?
- Jak współpraca z wolontariuszami może przełożyć się na naszą instytucję?
- Co powinniśmy wiedzieć o organizacji wolontariatu zanim zaprosimy wolontariuszy do współpracy?
Na te i wiele innych pytań dotyczących organizacji wolontariatu odpowiemy na szkoleniu „Wolontariat w instytucji kultury”
Coraz więcej instytucji w Polsce traktuje wolontariat jako integralną część swojej działalności. Wolontariat jest szansę na poszerzenie oferty działań instytucji kultury, wsparcie pracowników, ale przede wszystkim na pełniejszą realizację misji instytucji. Wolontariat jest działaniem, za pomocą którego instytucje mogą otworzyć się na potrzeby i pomysły swoich odbiorców. Współpraca z wolontariuszami może stać się stałym elementem programu instytucji kultury, dając wolontariuszom możliwość zdobycia nowych umiejętności oraz wpływu na ofertę kulturalną swojej okolicy.
Zapraszamy na szkolenie, które będzie składać się z trzech bloków tematycznych:
1. Jak stworzyć i zarządzać wolontariatem w instytucji kultury
Organizacja wolontariatu może korzystnie przełożyć się na funkcjonowanie naszej instytucji pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani do współpracy z wolontariuszami. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że wiemy dlaczego chcemy zaprosić wolontariuszy do współpracy i czego taka współpraca od nas wymaga. Podczas spotkania zaprezentujemy m.in. aspekty formalno-prawne organizacji wolontariatu, określimy obowiązki koordynatora wolontariatu, omówmy metody rekrutacji wolontariuszy.
Prowadząca: Karolina Kłosińska
Termin: 12 kwietnia 2021 r.
2. Kultura jako inspiracja dla działań wolontariuszy
Wolontariat to nie tylko wsparcie bieżącej pracy instytucji kultury, to także twórcze eksperymenty, poszukiwanie nowych form działania i szansa na budowanie partycypacyjnego modelu kultury. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko poznają ciekawe projekty kulturalno-społeczne włączające wolontariuszy (w tym działania angażujące społeczności lokalne), ale też będą mieć przestrzeń do pracy warsztatowej - wygenerowania nowych pomysłów na projekty wolontariackie inspirowane samą kulturą.
Prowadząca: Agata Pietrzyk-Sławińska
Termin: 19 kwietnia 2021 r.
3. Wolontariusz-senior jako lokalny animator
Z roku na rok coraz więcej seniorów angażuje się w aktywności wolontariackie. Wolontariat to działanie dla dobra innych, które pomaga także samym wolontariuszom zachować aktywność na emeryturze i mieć satysfakcję z codzienności.
Podczas szkolenia spojrzymy na fakt starzenia się społeczeństwa jako na szansę tworzenia partycypacyjnych instytucji kultury dzięki zaangażowaniu seniorów w wolontariat. Dowiemy się, jaka jest specyfika wolontariatu osób starszych i jak skutecznie współpracować z wolontariuszami-seniorami. Przyjrzymy się dobrym praktykom i spróbujemy odkryć, jak wdrażać je w miejscach, w których działamy i pracujemy.
Prowadząca: Dominika Witkowska
Termin: 26 kwietnia 2021 r.
Rekrutacja
Aby wziąć udział w szkoleniu, należy:
wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny w dniach 9-23 marca 2021 roku:
W przypadku osób delegowanych przez pracodawcę po zakwalifikowaniu się na szkolenie konieczne będzie również przesłanie skanu podpisanego i wypełnionego OŚWIADCZENIA VAT na poniższy adres e-mail. Oryginał formularza należy przesłać pocztą na adres NCK.
Liczba uczestników: 16
Informujemy, że w przypadku dużej liczby chętnych:
- pierwszeństwo będą mieli pracownicy domów i centrów kultury, w szczególności koordynatorki i koordynatorzy wolontariatu,
- NCK będzie prosił instytucje o oddelegowanie jednego pracownika,
- dodatkowym kryterium naboru będzie kolejność zgłoszeń (data wypełnienia ankiety elektronicznej).
Osoby zakwalifikowane na szkolenie poinformujemy mailowo 24 marca 2020 roku.
Koszt szkolenia dla uczestnika: 350 zł netto + 23% VAT
Szkolenie odbędzie się na platformie e-kadrakultury.nck.pl.
Karolina Kłosińska
Członkini Zespołu Rozwoju Wolontariatu w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Realizuje projekt “Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój wolontariatu w Warszawie. Odpowiada m.in. za współpracę z instytucjami kultury. Autorka i koordynatorka “Programu rozwoju wolontariatu w domach kultury m.st. Warszawy” oraz “Programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach publicznych m.st. Warszawy”. Doświadczenie jako koordynatorka wolontariatu zdobyła m.in. współpracując z Muzeum Warszawy. Jako trenerka współpracowała m.in z Narodowym Centrum Kultury, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz z różnymi instytucjami kultury z terenu całej Polski. Ukończyła Szkołę trenerów warsztatów umiejętności psychospołecznych.
Agata Pietrzyk-Sławińska
Kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej w Łazienkach Królewskich. Poszukuje nowych form uczestnictwa w kulturze, szczególnie interesuje ją edukacja i animacja muzealna. Jest trenerką umiejętności psychospołecznych i doświadczoną koordynatorką wolontariatu. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, grupami nieformalnymi oraz społecznościami lokalnymi. Członkini Fundacji Nowej Wspólnoty, Stowarzyszenia Pedagogów Teatru oraz Stowarzyszenia Katedra Kultury. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Dominika Witkowska
Psychoterapeutka pracująca z młodzieżą, dorosłymi, seniorami oraz grupami. Doświadczona koordynatorka wolontariatu, specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących wolontariatu senioralnego i międzypokoleniowego. Od 2018 roku w ramach współpracy między projektem “Ochotnicy warszawscy” i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej “Nowolipie” tworzyła Punkty Wolontariatu Senioralnego promujące ideę wolontariatu wśród starszych mieszkańców Warszawy oraz wspierające instytucje we współpracy z seniorami-wolontariuszami. Autorka i koordynatorka wielu projektów wolontariackich i e-wolontariackich włączających seniorów. Konsultantka merytoryczna programu rozwoju wolontariatu w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (w perspektywie zaangażowania seniorów ), szkoleniowiec. Członkini Stowarzyszenia “Poczucia”, Zespołu Regionalnego Koalicji Na Rzecz Zdrowia Psychicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów i Praktyków Psychologii Procesu. Absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, w trakcie Szkolenia Dyplomowego w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie.