Settings and search
Za nami dwa dni Kongresu animacja + przyszłość
6 listopada br. w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozpoczął się Kongres animacja + przyszłość. Wydarzenie łączy XIII Ogólnopolską Giełdę Projektów z podsumowaniem projektu Konwersja cyfrowa domów kultury. Pierwszego dnia uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać inspirujących wystąpień w formule TEDx oraz wziąć udział w szeregu warsztatów na temat wielowariantowych scenariuszy przyszłości. Drugi dzień poświęcony został prezentacji najciekawszych polskich przedsięwzięć w obszarze kultury pod szyldem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów. Przed nami ostatni dzień kongresu, na który zaplanowano warsztaty eksperckie oraz debatę podsumowującą, która będzie na żywo transmitowana w internecie.
Pierwszego dnia kongresu skupiliśmy się na diagnozie bieżących wyzwań i prezentacji nowych trendów. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień eksperckich oraz wziąć udział w warsztatach, prezentujących różnorodne scenariusze przyszłości. Tematami Inspirujących wystąpienia w formule TEDx były:
- Społeczeństwo współpracy w czasie transformacji cyfrowej, co oznacza dziś razem? – prelegentka Jowita Michalska;
- Dlaczego maszyny są głupie? Scenariusze i kompetencje przyszłości – prelegent Iwo Zmyślony;
- Szanse i zagrożenia, jakie rysują się na horyzoncie w związku z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji – prelegentka dr Agnieszka Wąsik;
- Jest 2040 rok, witajcie w immersyjnym świecie sztuki! Wniosku z programu badawczego Narodowego Centrum Kultury – prelegentka Agata Kępińska.
Warsztaty z projektowania scenariuszy przyszłości stanowiły doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat wyzwań, ktorym będą musiały w przyszłości sprostać instytucje kultury. Zastanawialiśmy się również nad ich transformacją w bardziej uniwersalne, dostępne i angażujące miejsca kultury, które będą odzwierciedlać różnorodność naszej społeczności. Podczas warsztatów próbowaliśmy odpowiedzieć na następujące pytania:
- Jak będzie wyglądać uniwersalna, dostępna dla wszystkich instytucja kultury?
- Jaka będzie rola instytucji kultury w środowisku lokalnym?
- Jaka będzie rola młodzieży w instytucji kultury?
- Jak będą wyglądały zespoły w instytucjach kultury?
- Jakie partnerstwa będą budowały instytucje kultury?
Drugiego dnia kongresu, podczas sesji plenarnej XIII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów zaprezentowaliśmy dziesięć najciekawszych finałowych projektów animacyjnych, zrealizowanych w okresie minionego roku, oraz - w ramach sesji posterowej - dziewięć wyróżnionych. Wyboru projektów zgłoszonych w otwartym naborze konkursowym dokonała komisja ekspercka, która wzięła pod uwagę wartość merytoryczną projektu, adekwatność do tematu tegorocznego wydarzenia, atrakcyjności i elastyczności wykorzystywanych narzędzi a także aktywne i twórcze zaangażowanie uczestników projektów.
Trzeci dzień to przestrzeń do rozwoju kompetencji cyfrowych , m. in. w formie warsztatów eksperckich. W środę, 8 listopada, o godz. 15.00 kongres zakończy debata, zatytułowana: Scenariusze prorozwojowe (instytucji) kultury. Wezmą w niej udział: prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Piotr Dardziński z Centrum Innowacji CINN Politechniki Warszawskiej, Ewa Maria Szczepanowska z Warszawskiej Szkoły Filmowej) oraz Wojtek Urbański, współtwórca projektu Dyspensa.AI. Moderatorem debaty będzie Michał Zalewski właściciel marki Dobrze Powiedziane. Zapraszamy do oglądania transmisji online.
Konwersja cyfrowa domów kultury to projekt o charakterze systemowym, którego celem jest wzmocnienie kompetencji instytucji kultury w zakresie projektowania działań z obszarów edukacji kulturalnej oraz animacji kultury z wykorzystaniem Internetu i narzędzi ICT. Działania w ramach projektu obejmują kompleksowe szkolenia i związane z nimi doposażenie w niezbędny sprzęt IT i oprogramowanie.
Realizacja projektu potrwa do końca 2023 roku. Jego uczestnikami i beneficjentami jest 259 samorządowych instytucji kultury, wyłonionych w wyniku dwóch otwartych naborów, ktore otrzymały wsparcie o wartości ok. 37 mln zł, obejmujące zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz oraz kompleksowy program szkoleniowy podnoszący kompetencje pracowników. Łącznie w latach 2021 - 2023 Narodowe Centrum Kultury zorganizowało 260 szkoleń stacjonarnych (4160 godzin) w całej Polsce dla ponad 2200 osób, 31 szkoleń online (248 godzin) dla ponad 500 osób oraz 3900 godzin tutoringu cyfrowego. Ponadto przeprowadziliśmy i opublikowaliśmy 13 ogólnodostępnych webinariów.
Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.